Montaż podłogi drewnianej na klej. Jak kleić deski

2020-12-22 12:12

Drewniane podłogi cieszą się niesłabnącym powodzeniem. W śród wielu metod montażu klejenie podłogi drewnianej do podłoża uchodzi za najpopularniejsze. Wyjaśniamy więc, jak klei się klepki, deski i mozaikę.

Parkiet
Autor: LISTONE GIORDANO O wyglądzie drewnianej podłogi decyduje przede wszystkim gatunek drewna, ale też kształt i rozmiar elementów oraz sposób ich wykończenia

W budynkach i mieszkaniach nowych lub gruntownie odnawianych wykańczanie podłóg prowadzimy na koniec, po zamontowaniu okien i otynkowaniu ścian. Warto przedtem przeprowadzić test szczelności instalacji grzewczej. Podczas robót w pomieszczeniach powinna panować temperatura nie mniejsza niż 5°C.

Zakup z zapasem
Autor: BALTIC WOOD Zamawiając materiał na posadzkę, trzeba pamiętać, by było go więcej o 10%. Część zostanie bowiem zmarnowana w efekcie docinania

Przygotowanie podłoże pod posadzkę drewnianą

Różne materiały stawiają pod tym względem różne wymagania, niemniej pewne kryteria są dla nich jednakowe. Dotyczy to między innymi stabilności. Podłoża kruszące się, spękane lub nierówne wymagają naprawy. Czasem wystarczy zaszpachlować kilka pęknięć, ale niejednokrotnie konieczne okaże się wyrównanie podłoża poprzez ułożenie wylewki samopoziomującej. Podłoże musi być również suche. Poziom jego wilgotności z reguły nie może być wyższy niż 3%. Jeśli materiał będzie klejony, podłoże wymaga starannego oczyszczenia, zniknąć z niego muszą wszelkie substancje mogące obniżyć przyczepność. Z reguły niezbędne jest też zagruntowanie podłoża.

Układanie klepek parkietowych
Autor: VIP PARKIET Pierwsze deszczułki układa się w punkcie skrzyżowania prostopadłych linii biegnących z punktów wyznaczających środki ścian

Montaż podłogi drewnianej na klej

Do podłoża klei się deski warstwowe, klepki parkietowe, panele parkietowe, mozaikę zwykłą i przemysłową. Klej dobieraj przede wszystkim do wielkości mocowanych elementów. O ile jednak tym do dużych desek można kleić również małe klepki, zasada nie działa w drugą stronę. Klej do klepek nie będzie się nadawał do desek.

Przeczytaj też:

12 pytań o kleje do podłóg drewnianych. Jak go dobrać >>>

Rozprowadza się go po podłożu pacą zębatą. Wysokość jej zębów dobierz do rodzaju posadzki. Jeśli ma to być parkiet grubości 1,5 cm, stosuj pacę o wysokości zębów około 4 mm. Przy deskach grubości 2,2 cm zęby powinny mieć 8-10 mm. Jednorazowo można nakładać tylko tyle kleju, by przymocować kilka rzędów klepek lub kilka desek. W zależności od rodzaju kleju różny jest czas oczekiwania od ułożenia do pełnego użytkowania posadzki. Większość klejów dyspersyjnych i rozpuszczalnikowych osiąga pełną wytrzymałość co najmniej po upływie 3 dni. Kleje poliuretanowe już po blisko 24 godzinach.

Rozmieszczanie desek na podłodze

Pamiętać należy, by połączenia desek w rzędach nie tworzyły jednej linii. Najlepiej, gdy deski w jednym rzędzie łączą się w połowie długości deski z rzędu sąsiedniego. Taki sposób łączenia nazywa się na mijankę. W przypadku klepek i mozaiki, układ determinuje wybrany przez ciebie wzór. Podłogi z drewna zawsze nieco zmieniają wymiary w rezultacie zmian wilgotności w pomieszczeniach. Dlatego ważne jest zachowanie między deskami a ścianą odstępu. Taka szczelina dylatacyjna musi mieć szerokość 1-2 cm, a zamaskują ją później listwy podłogowe przyścienne. Dzięki dylatacji posadzka będzie mogła wykonywać niewielkie ruchy i nie ulegnie przy tym wypaczeniu.

Odnawianie podłogi drewnianej. Cyklinowanie

Klej do podłogi drewnianej

  • Kleje dyspersyjne

Ich rozcieńczalnikiem jest woda. Kleje dyspersyjne z powodzeniem nadają się do niedużych klepek, których długość dochodzi maksymalnie do 50 cm. Możesz nimi kleić również mozaikę parkietową lub parkiet przemysłowy. Nie nadają się jednak do niektórych gatunków drewna egzotycznego, np. iroko, ipe, lapacho i teku. Nie są też polecane do klepek bukowych. Kleje dyspersyjne wykazują dużą elastyczność. Ostrożnie trzeba się obchodzić z dyspersyjnymi klejami proszkowymi. Rozrabia się je samodzielnie i czasem łatwo przedawkować wodę. Kleje dyspersyjne wymagają też zastosowania preparatów dyspersyjnych do gruntowania podłoża. 

  • Kleje poliuretanowo-epoksydowe lub poliuretanowe

Kleje poliuretanowo-epoksydowe lub poliuretanowe nadają się do przyklejania elementów o dowolnych rozmiarach, więc również długich desek podłogowych. W większości kleje te mają dość dobrą elastyczność, ale wybitnie elastyczne są jednoskładnikowe kleje poliuretanowe. Tych ostatnich lepiej nie stosować do układania lamparkietu, w którym elementy są łączone na styk. Do tego typu posadzki bezpieczniej będzie wybrać klej rozpuszczalnikowy z żywicami syntetycznymi lub poliuretanowy dwuskładnikowy. Są one mniej elastyczne niż kleje poliuretanowe jednoskładnikowe.

Przeczytaj też:

Panele drewniane na podłodze. Gdzie pasują i jak je układać?

Kleje dwuskładnikowe poliuretanowo-epoksydowe nadają się na podłoża zagruntowane preparatami epoksydowymi, poliuretanowymi lub lateksowo-epoksydowo- cementowymi. Kleje poliuretanowe dwuskładnikowe wymagają zagruntowania podłoża preparatem poliuretanowym lub epoksydowym, a jednoskładnikowe można nanosić także na podłoża pomalowane gruntem dyspersyjnym lub lateksowo-epoksydowo-cementowym.

  • Kleje rozpuszczalnikowe

Kleje rozpuszczalnikowe zawierają żywice syntetyczne. Służą do przyklejania średnich i dużych elementów, ale pod warunkiem że mają budowę warstwową. Są więc w sam raz do paneli lub finish-parkietu. Kleje rozpuszczalnikowe mają najniższą elastyczność spośród wszystkich. Można je stosować na podłoża pomalowane gruntem rozpuszczalnikowym.

Wykończenie podłogi z drewna

Zakładając, że wybrałeś podłogę z litego drewna, ciężar jej wykończenia spadnie na barki zatrudnionych przez ciebie parkieciarzy. Posadzka będzie wtedy wymagała starannego przeszlifowania, czyli cyklinowania, a później pomalowania lakierem, olejem naturalnym, olejowoskiem (dodatek wosku nadaje posadzce aksamitny połysk) lub olejem high-solid, mającym w składzie również żywicę poprawiającą przyczepność oleju do drewna i tym samym zwiększającą trwałość takiego wykończenia.

Przeczytaj też:

Jak odnowić parkiet: cyklinowanie, renowacja, olejowanie i lakierowanie >>>

Lakiery uszczelniają nieco powierzchnię posadzki. Mogą być błyszczące, matowe lub pośrednie – satynowe. Oleje i olejowoski głębiej wnikają w drewno, podkreślając tym samym i pogłębiając jego barwę oraz uwypuklając rysunek słojów. Nie zatykają porów drewna, dzięki czemu umożliwiają swobodny przepływ pary wodnej przez posadzkę. Niektóre gatunki drewna, na przykład sosnę, jodłę, brzozę, przed olejowaniem można natrzeć ługiem (wodorotlenkiem sodu).

Przeczytaj też:

Bielenie drewna: 4 rozwiązania na bielone podłogi drewniane >>>

Zabezpieczy on drewno przed ewentualnym żółknięciem. Po nałożeniu i wyschnięciu oleju posadzkę warto natrzeć woskiem do podłóg. Tak zabezpieczona nie ulega zawilgoceniu i nie pochłania brudu. Dobrze wykończona i prawidłowo konserwowana posadzka przetrwa w dobrym stanie grubo ponad 50 lat.

Czy rozpoznasz rodzaje drewna? Czy wiesz jak wygląda podłoga z jesionu, a jak z dębu?

Pytanie 1 z 5
Co to za drewno?
Zdjęcie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.