Modrzewie - najważniejsze gatunki i uprawa. Czy warto sadzić modrzewie w ogrodzie?

2023-10-06 10:53

Modrzew to drzewo wyjątkowe - zmiennością barwy igieł podczas sezonu może konkurować z wieloma drzewami liściastymi. Poznaj gatunki i odmiany modrzewi i sprawdź, jakie warunki uprawy należy im zapewnić.

Modrzew to chętnie sadzone w parkach i ogrodach drzewo iglaste. Wiosną zachwyca soczystą zielenią, latem zielenią z odcieniami barwy niebieskiej, a jesienią żółcią, czerwienią i brązem.

Spis treści

  1. Różne gatunki modrzewia: modrzew europejski, modrzew japoński, modrzew syberyjski
  2. Modrzewie w galerii zdjęć
  3. Modrzewie w ogrodach, parkach i na tarasach
  4. Modrzewie na pniu
  5. Ciekawe odmiany modrzewi
  6. Modrzew – wymagania uprawowe
  7. Modrzew w dawnych wierzeniach
  8. Drewno z modrzewia

Różne gatunki modrzewia: modrzew europejski, modrzew japoński, modrzew syberyjski

Modrzew (łac. Larix) należy do rodziny sosnowatych Pinaceae. Rodzaj ten obejmuje ponad 10 gatunków, występujących na terenach klimatu zimnego i umiarkowanego półkuli północnej.

W Polsce w stanie naturalnym (w Tatrach) rośnie najpopularniejszy gatunek – modrzew europejski (Larix decidua). Modrzewie są drzewami długowiecznymi, niektóre źródła podają, że mogą osiągnąć wiek 700 lat. Modrzew europejski dorasta do 50 m wysokości. Z uprawianych w Polsce obcych gatunków najbardziej rozpowszechniony jest modrzew japoński (Larix kaempferi) pochodzący z japońskiej wyspy Honsiu oraz modrzew amerykański (Larix laricina) pochodzący z Ameryki Północnej, głównie z Kanady. Ciekawy okaz tego modrzewia rośnie w parku w Żelazowej Woli.

Znacznie rzadziej spotykany w ogrodach jest modrzew syberyjski (Larix sibirica). Jego wymagania klimatyczne są dość szczególne. Najlepiej radzi sobie w chłodniejszych rejonach Polski.

Modrzewie w galerii zdjęć

Modrzewie w ogrodach, parkach i na tarasach

Oprócz walorów dekoracyjnych modrzewie cenione są za szybki wzrost. W parkach dobrze prezentują się rosnąc samotnie lub w niezbyt gęstych grupach zarówno z drzewami liściastymi, jak i iglastymi. Rosnąc samotnie w pełnym słońcu, wykształcają szerokie, nisko ugałęzione korony. Bardzo dobrze znoszą cięcie i strzyżenie, dlatego często są sadzone w formowanych żywopłotach.

Modrzewie na pniu

Do małych ogrodów znakomicie nadają się modrzewie szczepione na pniu – osiągają do 1,5 m wysokości i około 1 m szerokości. Można je uprawiać w donicach ustawionych na tarasie, patio czy balkonie. Należy jedynie pamiętać o zabezpieczeniu donic przed silnymi mrozami w czasie zimy – najlepiej donice owinąć specjalną włókniną. Modrzewie szczepione dobrze prezentują się w ogródkach skalnych oraz na wrzosowiskach.

Modrzew europejski
Autor: GettyImages Modrzew europejski szczepiony na pniu nadaje się nawet do małych ogrodów

Ciekawe odmiany modrzewi

  • Modrzew europejski ‘Jan’ – drzewo o umiarkowanej sile wzrostu, osiąga do 5 m wysokości, jajowaty kształt korony, igły z wyraźnym niebieskim nalotem.
  • Modrzew europejski ‘Kórnik’ – najpopularniejsza w uprawie polska odmiana, tworzy kuliste, później często stożkowate korony, rośnie dość wolno osiągając 1 m wysokości.
  • Modrzew europejski ‘Pendula’ – forma zwisła, szczepiona na pniu; gdy jest zaszczepiona zbyt nisko, gałęzie pokładają się na ziemi.
  • Modrzew japoński ‘Grey Pearl’ – odmiana karłowa, o kulistym kształcie, rosnie powoli osiągając 1–2 m wysokości (roczny przyrost około 10 cm); igły barwy stalowo-niebieskiej; najczęściej oferowana w formie piennej (szczepiona na niewysokim pniu). Podobna do tej ostatniej odmiany jest ‘Little Blue Star’ osiągająca do 130 cm wysokości.

Modrzew – wymagania uprawowe

Modrzew należy sadzić w lekkiej, żyznej, dosyć wilgotnej glebie. Jest światłolubny. Potrzebuje dużo przestrzeni – rosnąc w ścisku, zrzuca dolne gałęzie, by łatwiej piąć się do słońca. Modrzew jest ewenementem wśród drzew iglastych – co roku jesienią zrzuca liście. To drzewo wrażliwe na suszę. Dorosłe egzemplarze są odporne na mrozy, ale młode sadzonki mogą przemarzać – aby temu zapobiec w pierwszym roku po posadzeniu warto roślinę na zimę zabezpieczyć. Dobrze znosi zanieczyszczenie powietrza w dużych miastach, dlatego chętnie jest sadzony na zieleńcach, w parkach i placach zabaw. Jedyną niedogodnością jakie stwarza ta dekoracyjna roślina, jest igliwie zrzucane corocznie na chodniki i przejścia.

Modrzew w dawnych wierzeniach

W zwyczajach staropolskich modrzew występuje jako symbol młodości i urody życia, a także trwałości. Do tej pory przetrwały zabytkowe kaplice zbudowane z drewna modrzewia. Gałązki modrzewia wplatano również w wieńce dożynkowe na pamiątkę pradawnych czasów, kiedy najlepsze zboże wyrastało na terenach po wykarczowanych i wypalanych lasach modrzewiowych.

warto wiedzieć
Modrzew

Autor: GettyImages

Drewno modrzewia

Drewno z modrzewia

Modrzew jest jest źródłem cenionego drewna, którego jedną z najważniejszych zalet jest duża trwałość. Doskonale znosi przechowywanie zarówno na powietrzu, jak i w wodzie. Wykazuje niewielką skłonność do paczenia i pękania. Drewno modrzewiowe wykorzystuje się w budownictwie - na tarasy, konstrukcje i do stolarki okiennej. Jest jednym z gatunków najczęściej wykorzystywanych w bednarstwie.

Iglaki do ogrodu - czy rozpoznasz te rośliny iglaste?

Pytanie 1 z 9
Jaki to iglak?
żywotnik zachodni
Iglaki w ogrodzie. Jak uprawiać drzewa iglaste?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają