Minimalistyczne dekoracje świąteczne 2019: tanie i szybkie sposoby na ozdobienie domu

2019-12-09 10:26

Zastanawiasz się, jak ozdobić dom i mieszkanie przed świętami? Nie musisz wydawać fortuny ani wybierać się do zatłoczonych sklepów! Wykonaj minimalistyczne dekoracje świąteczne samodzielnie. Zobacz 6 ciekawych, minimalistycznych pomysłów na dekoracje świąteczne, które zrobisz w kilkanaście minut.

Minimalistyczne dekoracje świąteczne 2019
Autor: GettyImages

Ozdabianie domu przed Bożym Narodzeniem nie musi być pracochłonnym i męczącym zajęciem. Wystarczy kilka chwil, by przygotować minimalistyczne dekoracje świąteczne - i to bez szukania specjalnych ozdób w sklepach. Przedstawione niżej pomysły szybko wprowadzą do wnętrz przytulny nastrój: zobacz 6 inspirujących pomysłów.

1. Choinka na ścianie

Nie masz miejsca na pełnowymiarową choinkę? A może obawiasz się, że drzewko zostanie przewrócone przez dziecko lub rozbrykanego kota? W takim przypadku odpowiednim rozwiązaniem będzie minimalistyczna dekoracja świąteczna w postaci choinki wiszącej na ścianie. Taką ozdobę możemy wykonać sami, wykorzystując sznurek - zwykły bądź ozdobny - i zielone gałązki. Taka minimalistyczna dekoracja zajmuje mało miejsca, a jest efektywnym wykorzystaniem przestrzeni ściany. Nie tylko białej, możemy dopasować kolorystycznie bombki i inne ozdoby do wystroju naszego wnętrza. Jeśli nie chcemy przyklejać do ściany gałązek, można je zawiesić na przybitym gwoździu. 

Przeczytaj więcej świątecznych artykułów:

2. Cytrusy - minimalistyczna dekoracja świąteczna

Ręcznie tworzone dekoracje świąteczne z cytrusów wracają do łask. Już nie kojarzą się z PRL-em. Pomarańcze i cytryny z powodzeniem mogą zastąpić tradycyjne bombki, stając się jasnym, przyciągającym spojrzenie elementem stroików, choinki czy dekoracji stołu. Cytrusy należy pokroić, a później wysuszyć - można to zrobić umieszczając je w piekarniku, na suszarce do grzybów lub na grzejniku.

Cytrusy można wykorzystać też w mniej konwencjonalny sposób. Skórka z obranej pomarańczy lub cytryny - dobrze pomóc sobie specjalną obieraczką, by skórka pozostała w większych kawałkach - posłuży dobrze jako materiał do wycinania ozdób, także wykorzystując np. foremki do świątecznych ciastek. Tak wycięte gwiazdki można dodatkowo ozdobić białą nitką, przy okazji wzmacniając brzegi cytrusowej dekoracji. 

3. Przedmioty codziennego użytku w roli minimalistycznej dekoracji świątecznej

Wykorzystaj sanki, przenosząc je z przedpokoju lub strychu wprost do salonu. Drewniane lub metalowe sanki, nawet jeśli noszą oznaki zużycia, w odpowiedniej aranżacji staną się niebanalną ozdobą salonu. Położone na nich gałązki i prezenty przyciągną wzrok. Sanki można też spryskać miejscami sztucznym śniegiem, a przed Wigilią wykorzystać do ułożenia na nich prezentów.

Skarpety oraz rękawice również sprawdzą się jako minimalistyczna dekoracja świąteczna. Grube, wełniane elementy garderoby znajdują się zapewne w każdej szafie lub na strychu. By je powiesić, nie musimy doszywać do nich zbędnych elementów: wystarczy przypiąć je do sznurka lub wstążki drewnianą klamrą. Do środka należy włożyć kilka zielonych gałązek, na brzegu - zawiesić bombki. Duże skarpety i rękawice mogą posłużyć także jako miejsce na drobne podarunki.

4. Opakowania prezentów zero waste

Pakowanie prezentów nie musi wymagać specjalnych zakupów, zdobionego papieru i drogich wstążek. Generuje to dodatkowe koszty w przedświątecznym budżecie, a także przyczynia się do produkowania większej liczby śmieci. Warto więc spróbować wykorzystać to, co posiadamy już w domu - opakowania "zero waste" to dobry przykład minimalistycznej dekoracji, która jest nie tylko tania, ale i estetyczna.

Coraz popularniejszym pomysłem jest pakowanie prezentów w szary papier. Jest on szeroko dostępny i tani, często też jest już przechowywany w domu. Dodatkową zaletą jest uniwersalność: w szary papier możemy zapakować nie tylko prezenty bożonarodzeniowe, ale także urodzinowe, na rocznice lub inne okazje. Wystarczy tylko ozdobić papier odpowiednimi, tematycznymi dekoracjami.

Prawdziwie minimalistyczną dekoracją świąteczną będą prezenty opakowane w prosty szary papier i owinięte sznurkiem jutowym lub prostą wstążką. Tak naprawdę w zdobieniu opakowań ogranicza nas tylko własna inwencja twórcza. Na papierze możemy rysować, naklejać kolorowe elementy, obsypać opakowanie brokatem, przykleić na nim wycinankę. Dobrym i łatwym sposobem jest także stworzenie pieczątki z ziemniaka i odciśnięcie regularnych wzorów. Innym rozwiązaniem jest przyłożenie wyciętego z kartki szablonu i oprószenie go dookoła białą farbką lub sprayem. Bożonarodzeniowego klimatu dodadzą także stare, nieużywane foremki do świątecznych pierników, które zastąpią tradycyjne ozdobne kółko łączące sznurek lub wstążkę. 

Do ozdobienia świątecznego opakowania można wykorzystać laski cynamonu i zielone gałązki, które zostały po wykonywaniu innych ozdób, np. wianków czy stroików.

5. Naturalne, minimalistyczne dekoracje świąteczne - szyszki

Wspólne zbieranie szyszek lub ich poszukiwanie w parku albo lesie będzie doskonałą przedświąteczną zabawą wraz z dziećmi i najbliższymi. Zebrane szyszki sosen należy najpierw porządnie oczyścić pod strumieniem wody z prysznica, później pozwolić im doschnąć.

Sami możemy zdecydować, jak udekorujemy szyszki. Możemy pozostawić je całkowicie naturalne i tylko przy pomocy drucika przywiązać je do grubszego sznura lub wstążki, którą zawiesimy na ścianie, oknie lub na na górze drzwi. Nic nie stoi na przeszkodzie, by dodać szyszkom nieco koloru. Tutaj sprawdzą się spraye (np. złote lub czerwone), dostępne w większości sklepów papierniczych lub artystycznych. Na szyszki możemy także nałożyć klej, a później obsypać je np. solą, białą lub uprzednio zabarwioną flamastrem na wybrany kolor.

Możemy także wykorzystać farbę akrylową. Wokół górnej części szyszki owijamy drucik, dzięki któremu bezpiecznie zanurzymy, a później wysuszymy szyszkę. Po wstrząśnięciu i wymieszaniu puszki farby, otwieramy ją, a później zanurzamy w niej szyszkę na około pół minuty (przytrzymując za drucik). Później ostrożnie wyciągamy, dajemy farbie skapnąć do końca, a później wieszamy szyszki nad rozłożonymi starymi gazetami. Szyszki w zależności od farby i wielkości powinny schnąć kilka godzin, około 5-6. 

Takie szyszki możemy zawiesić w formie girlandy, ułożyć na białym talerzu, włożyć do ozdobnego słoika lub związać razem w formie ozdoby świątecznej drzwi.

6. Szkło w roli głównej

Słoiki i szklane pojemniki nie muszą służyć tylko do przechowywania przedświątecznych zapasów. Po wyczyszczeniu, odświeżeniu i udekorowaniu staną się doskonałą bazą do minimalistycznych dekoracji świątecznych. Szklane butelki po wodzie lub oliwie mogą posłużyć za oryginalne świeczniki "zero waste". Będą wyglądały dobrze zarówno bez żadnych ozdób, jak i udekorowane farbkami, wycinankami z papieru lub owinięte kolorowymi wstążkami. Świąteczny klimat zapewnią iglaste gałązki włożone do środka. Szersze słoiki wykorzystamy także jako lampiony. Przyklejona na zewnętrznych ściankach biała koronkowa serwetka doda minimalistycznej dekoracji świątecznego uroku. 

Większe szklane pojemniki można wyłożyć bożonarodzeniowymi dekoracjami tworząc swoiste "święta w słoiku". Zielone gałązki, bombki, szyszki czy pierniczki (te nieprzeznaczone do zjedzenia) będą dobrze chronione przed kurzem, a przy tym ozdobią wnętrze salonu.

Jak zrobić pachnący, świąteczny lampion?

Pachnący lampion na Boże Narodzenie

Co wiesz o świętym Mikołaju?

Pytanie 1 z 10
Jak poznaniacy mówią na świętego Mikołaja?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie