Mimoza wstydliwa - czułek wstydliwy - jak wygląda, jak uprawiać i pielęgnować?

2023-12-22 13:35

O oryginalności mimozy wstydliwej (Mimosa pudica), zwanej też czułkiem wstydliwym, decydują jej walory dekoracyjne: ciekawe kwiaty i delikatne liście oraz niezwykła zdolność liści do reagowania na dotyk i składania się. Jak uprawiać i pielęgnować mimozę wstydliwą?

Spis treści

  1. Jak wygląda mimoza wstydliwa i co w niej zadziwia?
  2. Mimoza wstydliwa - warunki uprawy
  3. Jak pielęgnować mimozę wstydliwą?
  4. Galeria zdjęć: Mimoza wstydliwa
  5. Czy można rozmnażać mimozę?

Mimozy należą do botanicznej rodziny bobowatych (Fabaceae), w której znajdziemy także inne dobrze znane rośliny, np. koniczynę, robinię akacjową, karaganę, łubin, groszek pachnący, żarnowiec i janowiec. W naturze mimozy występują w tropikach (w Ameryce Środkowej i Południowej), gdzie traktowane są jako chwast lub roślina ruderalna. W naszym kraju mimozę wstydliwą (Mimosa pudica) uprawia się najczęściej i traktuje jako domową roślinę jednoroczną. W uprawie doniczkowej może dorastać w naszych warunkach do około 1 m wysokości..

Jak wygląda mimoza wstydliwa i co w niej zadziwia?

W rzeczywistości mimoza wstydliwa jest byliną lub półkrzewem. Atrakcyjne, drobne liście mimozy, przypominające budową miniaturę liści akacji lub karagany – są podwójnie pierzaste, ułożone naprzemianlegle, o jednej lub dwóch parach listków, które są jeszcze podzielone na 10-26 małych (wielkości około 8 mm) listków.

Uwagę zwracają także drobne, różowofioletowe kwiaty mimozy z długimi pręcikami wystającymi z korony, zebrane w kuliste główki o średnicy 1–2 cm. Kwitnienie mimozy rozpoczyna się często już w maju/czerwcu i trwa do października.

Jednak najciekawszą, niezwykłą cechą rośliny, dzięki której jest poszukiwana, jest zdolność liści do reagowania na dotyk. Pod wpływem takiego impulsu listki zaczynają składać się wierzchnimi warstwami do siebie (zdolność ta nie występuje w nocy i w temperaturze poniżej 18°C). Dzieje się tak, ponieważ u nasady liści znajdują się tzw. komórki poduszeczkowate, które są wrażliwe na zmianę ciśnienia w ich wnętrzu (tzw. turgoru). Zmiana tego ciśnienia pod wpływem dotyku lub innych bodźców (np. nagłego ochłodzenia albo ogrzania liści lub impulsu elektrycznego) powoduje właśnie efekt składania się liści. Po kilku/kilkunastu minutach powracają do swojego pierwotnego położenia. Wspomniana wrażliwość na dotyk lub inne impulsy sprawiła, że mimoza nazywana jest także czułkiem wstydliwym.

Mimoza wstydliwa - warunki uprawy

W Polsce mimozy są stosowane jako typowe ozdobne rośliny doniczkowe (domowe), ale uprawia się je czasem także w szklarniach lub ogrodach zimowych.

Mimoza preferuje jasnego stanowiska przez cały rok i najlepiej kwitnie ustawiona w świetle rozproszonym, czyli nie może stać na bezpośrednio nasłonecznionym stanowisku – okna południowe. Lubi także ciepłe miejsca (potrzebuje temperatury około 20°C), wilgotne powietrze oraz żyzne podłoże – najlepsza będzie mieszanka ziemi ogrodowej z torfem i piaskiem. Gdy temperatura otoczenia spadnie poniżej 20°C, mimoza może zrzucić liście!

Jak pielęgnować mimozę wstydliwą?

Trzeba się jednak liczyć się z tym, że najbardziej dekoracyjnie roślina ta będzie prezentowała się głównie w pierwszym sezonie uprawy. Aby jak najdłużej uatrakcyjniała nasze wnętrza, należy odpowiednio ją pielęgnować.

Mimozy wymagają przede wszystkim regularnego i obfitego podlewania oraz regularnego zasilania w okresie wegetacyjnym – najlepiej mineralnymi nawozami wieloskładnikowymi dla roślin kwitnących (mniej więcej co 2 tygodnie). Starsze rośliny mogą być coraz mniej atrakcyjne i wtedy pozostaje zastępować je młodszymi okazami. Warto także pamiętać, że czułek wstydliwy nie lubi przycinania i źle reaguje na wszelkie znosi formowanie. Przy odpowiedniej uprawie i pielęgnacji roślina sama tworzy ciekawy pokrój.

Galeria zdjęć: Mimoza wstydliwa

warto wiedzieć

Czy można rozmnażać mimozę?

Mimozy należą do roślin dosyć wrażliwych i kapryśnych, dlatego w warunkach domowych rzadko można uzyskać rośliny dobrze wyrośnięte. Można próbować rozmnażać ją z nasion (uprzednio moczonych w ciepłej wodzie), które wysiewa się na przełomie lutego i marca lutego-marca w małych, płytkich pojemnikach lub miseczkach. Kiedy nasiona wykiełkują i na siewkach pojawi się przynajmniej kilka liści, można przesadzić je do doniczek i cieszyć się nowymi, młodymi mimozami.

Wyjątkowe kwiaty doniczkowe. Sprawdź, czy je rozpoznasz!

Pytanie 1 z 7
Jaki to kwiat?
Medynilla
Doniczkowe rośliny egzotyczne - uprawa w domu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają