Czyszczenie i renowacja ogrodzenia metalowego

2018-04-21 22:05
Malowanie metalowego ogrodzenia
Autor: www.thinkstockphotos.com Do malowania metalowego ogrodzenia wybierzmy odpowiednie farby

Czyszczenie i renowacja ogrodzenia metalowego jest konieczne, ponieważ niekorzystne warunki atmosferycze prowadzą do korozji metalu. Ogrodzenie metalowe należy odrdzewić i pomalować farbami antykorozyjnymi. Podpowiadamy, jak sprawić, by metalowe ogrodzenie znów wyglądało jak nowe. Jak zrobić to w najprostszy, a jednocześnie skuteczny sposób.

Metalowe ogrodzenie wymaga regularnej konserwacji, w przeciwnym razie rdzewieje - już po 3-4 latach widać na nim wyraźne ślady rdzy. Jeżeli tak wygląda Twoje ogrodzenie, czas na renowację.

Pierwszym jej etapem jest dokładne oczyszczenie powierzchni metalowego ogrodzenia - dzięki temu farba antykorozyjna będzie się dłużej trzymała. Kolejnym etapem jest odtłuszczenie powierzchni za pomocą rozpuszczalnika, a następnie jej malowanie. Renowację należy powtarzać co dwa-trzy lata. 

>>Przeczytaj też: Ogrodzenia metalowe i ich rodzaje. GALERIA ZDJĘĆ przęseł z metalu

Dlaczego ogrodzenie metalowe rdzewieje? Odpowiedź jest bardzo prosta. Stal to materiał podatny na korozję, a powłoki, które chronią metal przed rdzą, nie są wieczne. Wystarczy niewielkie zarysowanie, a w miejscu odsłoniętym powstanie ognisko korozji. Farba zabezpieczająca metal po kilku latach od nałożenia może zacząć pękać, łuszczyć się i tym samym odkrywać coraz większe powierzchnie, które wystawione na wodę deszczową i wilgoć błyskawicznie zaczną korodować. Korozja postępuje szybciej w środowisku słonym – w okolicach nadmorskich lub w pobliżu tzw. słonawisk, czyli zasolonych akwenów śródlądowych.

Metalowe ogrodzenie
Autor: Konrad Kalbarczyk Metalowe ogrodzenie co kilka lat trzeba odnawiać

Czyszczenie i renowacja ogrodzenia metalowego - sposoby odnawiania

Rdzę da się usunąć, a metal zabezpieczyć na kolejne lata. Jest parę sposobów, żeby to zrobić.

  • Sposób pierwszy. Rdzę wraz z resztkami farby należy zedrzeć, aż pozostanie tylko surowy metal. Nie wolno zostawić nawet najdrobniejszych skupisk rdzy, bo tak jak próchnica w zębach będzie się ona ponownie rozprzestrzeniać. Powierzchnię zabezpiecza się preparatem antykorozyjnym, który ma zneutralizować to, czego nie dało się zedrzeć. Później metal malujemy farbą podkładową chroniącą przed rdzą i na koniec farbą dekoracyjną do metalu. Choć jest to sposób czasochłonny (musimy dokładnie oczyścić powierzchnię, nałożyć dwa preparaty i poczekać, aż wyschną), ale szczególnie polecany, gdy stare powłoki są bardzo zniszczone.
  • Sposób drugi. Usuwa się skupiska rdzy i łuszczącą się lub spękaną farbę. Ogrodzenie maluje się dekoracyjną farbą zawierającą środki antykorozyjne. Prace przebiegają szybciej, bo nie trzeba czyścić powierzchni do gołego metalu, odpada malowanie preparatem antykorozyjnym i stosowanie farby podkładowej.
  • Sposób trzeci. Ogrodzenie poddaje się piaskowaniu. Polega ono na zdzieraniu wszystkiego z metalu strumieniem wody z piaskiem natryskiwanym pod bardzo dużym ciśnieniem. Można to przeprowadzić w specjalistycznym warsztacie, ale często oznacza konieczność rozmontowania parkanu i zawiezienia go w częściach na miejsce. Niektóre firmy są skłonne przyjechać z urządzeniem do piaskowania do klienta, ale wówczas trzeba starannie zabezpieczyć otoczenie i niemetalowe części ogrodzenia przez zabrudzeniem i zniszczeniem. Jest to bardzo droga, ale niezwykle skuteczna metoda. Po piaskowaniu metal jest gotowy do malowania.

>>Przeczytaj też: Ogrodzenie domu – projekty na ciekawe ogrodzenie posesji [GALERIA]

Czyszczenie i renowacja ogrodzenia metalowego - przygotowania do malowania

Bardzo ważne jest, w jakich warunkach prowadzi się prace. Najlepsza pora na czyszczenie i renowację ogrodzenia metalowego to wiosna i lato. Nie powinno się malować powierzchni metalowej nagrzanej do temperatury powyżej 40 st.C. Najkorzystniej jest robić to w temperaturze 15-25 st. C i przy wilgotności względnej nie większej niż 80-85 proc. Ważne jest także dobranie odpowiednich narzędzi do rodzaju ogrodzenia i sposobu odnawiania. Do gruntowania powierzchni metalowych nie powinno się używać wałka. Można nim bowiem wtłoczyć powietrze w zagębienia, a wraz z nim wilgość, od której zaczyna się korozja. Do nanoszenia farby moż użyć pędzla, najlepiej o średnio sztywnym włosiu. Przyda się on do prętów i mniejszych części ogrodzenia. Duże powierzchnie metalowe najwygodniej jest malować za pomocą wałka lub pistoletu natryskowego.

>>Nie przegap: Farby do metalu. Czym malować ogrodzenie, balustradę, rynny czy blaszany garaż

Renowacja ogrodzenia metalowego - efekty specjalne

Jeśli chcielibymy w sztuczny sposób postarzyć ogrodzenie, możemy zastosować specjalną farbę do patynowania. Imituje ona zielonkawy lub złotawy nalot, jaki po latach w naturalny sposób pojawia się na miedzi. Są także takie preparaty, dzięki którym utworzymy efekt rdzy. Będzie to na szczęście rdza bezpieczna dla stali, a jednocześnie optycznie postarzająca metalowy parkan.Zwykłą stal możemy też łatwo przemienić w kute żelazo, malując pręty, bramę i furtkę farbą grafitową. Po całkowitym jej wyschnięciu ogrodzenie poddaje się szczotkowaniu (przeciera się szczotką o ostrym włosiu). W ten sposób zyskamy efekt starego surowego żelaza.

>>Sprawdź: Ogrodzenie domu - jak dopasować je do stylu, w jakim urządzony jest ogród?

Renowacja metalowego ogrodzenia
Autor: Konrad Kalbarczyk Nie powinno się malować powierzchni metalowej nagrzanej do temperatury powyżej 40 st.C.
Odnawiamy ogrodzenie z metalu
Sonda
Jakie ogrodzenie wybrałbyś na swoją posesję?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie