Meble do ogrodu, na balkon i taras - jakie meble wybrać?

2021-05-26 14:42
Meble ogrodowe Keter
Autor: materiały prasowe Keter Mebli balkonowe Rosario Balcony Set wyglądają jakby były wykonane z naturalnego rattanu (fot. Keter)

Meble do ogrodu, na balkon i taras mogą być drewniane, metalowe, z tworzywa, z rattanu, z wikliny - wybór jest bardzo duży. Czym zatem kierować się wybierając meble ogrodowe? Poznaj i wybierz meble ogrodowe na balkon, taras i do ogrodu.

Zanim wybierzemy meble do ogrodu, warto zastanowić się nad ich wykorzystaniem. Obok miejsca na ognisko bądź grilla powinniśmy zorganizować stanowisko do przygotowania potraw oraz spożywania posiłków. Przydatny będzie stół z krzesłami lub fotelami oraz wygodny barek.

Warto osłonić to miejsce przed słońcem za pomocą parasola. Wygodnym rozwiązaniem są parasole teleskopowe na wysięgniku bądź takie, których trzon można umieścić pośrodku stołu. Innym sposobem zacienienia, dodatkowo chroniącym przed deszczem, jest pawilon. Jeśli chcemy cieszyć się otwartą przestrzenią i zielenią ogrodu, wybierzmy pawilon bez ścian. Jeśli jednak ustawiamy pawilon w przewiewnym miejscu, lepiej wybrać model z bocznymi osłonami.

Meble ogrodowe - z jakiego materiału?

Istotny jest materiał, z jakiego wykonane są meble. Najbardziej trwałe są meble metalowe, które producenci zazwyczaj dodatkowo zabezpieczają preparatami antykorozyjnymi. Praktyczne są również meble z tworzywa sztucznego. Jeśli natomiast wybierzemy meble drewniane, to trzeba pamiętać, aby odpowiednio o nie dbać. Przy zakupie mebli drewnianych należy sprawdzić, czy zostały fabrycznie zaimpregnowane. Nawet meble wykonane z bardzo twardego i wytrzymałego drewna tekowego, akacjowego lub eukaliptusowego należy chronić przed deszczem (po pewnym czasie bowiem mogą stracić kolor). 

Przeczytaj też:

Jak zrobić meble z palet na taras: instrukcja i zdjęcia >>

Szczególnie dbać powinniśmy natomiast o meble z wikliny i rattanu. Najlepiej ustawić je w miejscu zadaszonym i pozbawionym wilgoci, gdyż są bardzo podatne na działanie warunków atmosferycznych. Zadbajmy także o poduszki wyściełające nasze meble – nie wolno zapominać o zabraniu ich do pomieszczenia przed deszczem oraz systematycznie prać.

Meble ogrodowe drewniane

Drewniane meble ogrodowe są uniwersalne. Klasyczne wzory pasują zarówno do tradycyjnej, jak i nowoczesnej architektury. Najtrwalsze są z drewna egzotycznego. Nie niszczeją pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych i są odporne na pleśnie oraz szkodniki.

Nie muszą być niczym zabezpieczane, choć zwykle się je olejuje, żeby zapobiec szarzeniu drewna (jeżeli powierzchnia jest już zszarzała, trzeba ją usunąć, delikatnie przecierając wełną stalową i pomalować olejem do drewna). Równie wytrzymałe są meble z akacji (robinii) i dębu. Mniej trwałe są sosna, świerk i olcha. Należy podać impregnacji drewno, z którego wykonane zostały meble. 

Przeczytaj też:

Testujemy impregnaty i farby kryjące do drewna >>

przyjemnie w ogrodzie

Dla miłośników opalania w nasłonecznionym miejscu ogrodu warto ustawić leżaki lub rozkładane fotele (dodatkowo zaopatrzone w podnóżki). W zaciszu rozłożystych drzew doskonałe sprawdzą się huśtawki ogrodowe z wygodnymi siedziskami, a przy kąciku zabaw dla dzieci warto umieścić ławeczkę, na której będziemy mogli odpoczywać, jednocześnie pilnując bawiące się pociechy.

Meble ogrodowe z wikliny, rattanu i innych włókien roślinnych

Takie meble są lekkie i trwałe, pod warunkiem że nie są moczone przez deszcz. Dlatego nadają się przede wszystkim na zadaszone tarasy. Wyplatane meble mają zwykle charakter rustykalny lub kolonialny, choć bywają też bardziej nowoczesne wzory. W sprzedaży są meble surowe lub pokryte lakierem w kolorze naturalnym oraz barwione. Najtrwalsze są te z włókien bananowca i nieokorowanego bambusa.

Przeczytaj też:

Meble rattanowe: dlaczego warto wybrać meble z rattanu >>

Meble ogrodowe ze sztucznego tworzywa

Najbardziej wytrzymałe są meble z tworzywa syntetycznego z dodatkiem żywic. Odznaczają się dużą wytrzymałością na warunki atmosferyczne – nie płowieją pod wpływem promieni UV i nie pękają na mrozie. Lekkie, poręczne, o interesującej formie i kolorze, coraz rzadziej przypominają dawne siermiężne plastiki. Od kilku sezonów modne są meble z technorattanu. Ręcznie wyplatane imitują naturalną plecionkę rattanową, są jednak od niej znacznie trwalsze.

Przeczytaj też:

Meble z technorattanu: właściwości, zalety i aranżacja w ogrodzie mebli z technorattanu >>

Meble ogrodowe aluminiowe

Meble z tego surowca mają zwykle nowoczesny kształt, dlatego dobrze wyglądają w połączeniu ze współczesną architekturą i minimalistycznym ogrodem. Są lekkie i odporne na warunki atmosferyczne. Aluminium nie koroduje, więc nie musi być niczym zabezpieczane. Często jest łączone z innymi materiałami – drewnem, plastikiem, hartowanym szkłem lub tkaniną.

Ciężkie, drewniane fotele oraz duże stoły z owalnym blatem lepiej wyglądają w rozległym ogrodzie, w otoczeniu bujnej zieleni. Natomiast lekkie krzesła i stoliki, na przykład wykonane z tworzywa bądź lekkiego aluminium, doskonale prezentują się w prostych i nowoczesnych ogrodach. 

Meble ogrodowe stalowe i żeliwne

Meble z tych materiałów są ciężkie i solidne, trochę staroświeckie (szczególnie te z żeliwa) – pasują do starych willi i współczesnych „dworków”. Dobrze wyglądają w ogrodach urządzonych w stylu romantycznym. Ostatnio pojawiły się meble stalowe o nowoczesnym, surowym wyglądzie. Są trwałe, jednak ulegają korozji. Dlatego powinny być pokryte powłoką antykorozyjną, najlepiej pomalowane metodą proszkową, ocynkowane lub chromowane.

Przeczytaj też:

Jak usunąć rdzę z metalowych elementów w domu i ogrodzie >>

Meble ogrodowe
Autor: GettyImages Meble ogrodowe stalowe i żeliwne są ciężkie, ale i bardzo trwałe i solidne

Galeria: ogrodowe fotele wiszące - HIT ostatnich lat

Galeria zdjęć: pomysły na aranżację tarasu i balkonu

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają