Manna mielec – trawa o pożądanych właściwościach filtracyjnych

2021-02-22 13:31

Manna mielec (Glyceria maxima) to trawa o typowym wyglądzie, który raczej nie zwraca na siebie uwagi. Można wykorzystać ją do tworzenia naturalistycznych, dzikich miejsc. W ogrodach często się ją uprawia w celach praktycznych: dla usprawnienia filtracji oczek wodnych, stawów i oczyszczalni hydrofitowych. Jakie wymagania ma manna mielec?

Manna mielec
Autor: GettyImages Manna mielec, nazywana jest również manną wodną, ponieważ naturalnie rośnie głównie przy zbiornikach wodnych

Manna mielec (Glyceria maxima) to rodzimy gatunek występujący na wilgotnych łąkach, szuwarach i mulistych brzegach rzek. Zdobywa popularność jako roślina ozdobna. Ma naturalistyczny wygląd – wprowadza do ogrodu pewną dzikość. Jest mało wymagająca i wytrzymała. To także świetny, wydajny, naturalny filtr wody.

​Manna mielec – cechy charakterystyczne

Manna mielec (manna wodna, manna wielka) to trawa należąca do rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Tworzy gęste rozłogi. Ma luźny, kępiasty pokrój i szarozielone, równowąskie liście o szerokości do 2 cm. Zwykle osiągają długość ok. 100 cm, ale w dobrych warunkach mogą być ponad dwukrotnie dłuższe. Unerwienie jest słabo zaznaczone.

Manna mielec kwitnie od czerwca do sierpnia. Kwiatostany – wiechy złożone z kłosków – są typowe dla dzikich traw. Nie mają dużych walorów dekoracyjnych. Początkowo mają barwę jasnozieloną, później brunatną lub fioletową. Owocem jest ciemnozielony ziarniak.

  • Popularniejsza w uprawie jest odmiana 'Variegata', która jest niższa (zwykle do 50 cm wysokości) i bardziej spektakularna. Jak wskazuje nazwa, ma pstre liście, z kremowo-zielonymi paskami. Gatunek rośnie wolno. Do dobrego rozrośnięcia kępy potrzebuje kilku lat.
Jak wybrać właściwe rośliny do ogrodu?

​Wymagania manny mielec

Manna mielec jest tolerancyjna względem światła i może rosnąć na dowolnym stanowisku. Dobrze radzi sobie na pełnym słońcu, w lekkim zacienieniu i półcieniu. W miejscach o dużym nasłonecznieniu mocniej rozrasta się, w cieniu kępy są mniej zwarte, a bardziej przerzedzone. 'Variegata' jest bardziej delikatna. Optymalna jest dla niej duża ilość światła rozproszonego. Rośnie w podłożach różnorodnego typu, ważne by było wilgotne. Nie lubi gleb kwaśnych. Jest w pełni mrozoodporna.

Manna mielec
Autor: GettyImages Manna mielec to popularna trawa, która występuje przede wszystkim jako ozdoba oczek wodnych i stawów. Porasta brzegi tworząc naturalne szuwary

​Uprawa rośliny – jak robić to dobrze?

Mannę mielec faktycznie można sadzić przez cały okres wegetacyjny – od wiosny do lata. Im wcześniej, tym lepiej. Trzeba dać roślinie czas na przystosowanie się do danego miejsca i wytworzenie silnych korzeni.

  • Sadzenie. Nie powinno się jej sadzić przy słabszych gatunkach, gdyż rośnie ekspansywnie i może powodować ich zamieranie. Jednocześnie trzeba unikać sadzenia blisko innych ekspansywnych roślin (pałka, trzcina), gdyż w szybkim czasie stworzą gęste, nieprzebyte szuwary lub ze względu na początkowo wolniejszy wzrost może sama zostać zagłuszona.
  • Odchwaszczanie. W początkowym okresie uprawy może wymagać odchwaszczania. Starsze egzemplarze rozrastają się i zagłuszają chwasty.
  • Podlewanie. Raczej nie jest potrzebne – z założenia mannę sadzi się w miejscach wilgotnych.
  • Nawożenie. Lepiej go unikać, zwłaszcza przy sadzeniu w zbiornikach wodnych i oczyszczalniach hydrofitowych. Ponadto dokarmiane rośliny są zbyt wybujałe, co niekoniecznie jest korzystne dla ich wyglądu.
  • Rozmnażanie. Mocno rozrośnięte kępy rozmnaża się przez podział. Na roślinie może pojawić się rdza, wtedy należy usuwać porażone liście.

Rośliny ekspansywne. Pomyśl, zanim posadzisz je w ogrodzie >>

Manna mielec
Autor: GettyImages Manna mielec to popularny gatunek trawy, jest mało wymagająca, wytrzymała, to także świetny, wydajny, naturalny filtr wody

Aranżacja manny mielec w ogrodzie

Manna mielec to przede wszystkim ozdoba oczek wodnych i stawów. Porasta brzegi tworząc naturalne szuwary. Typowy gatunek ma dziki wygląd i pasuje do ogrodów naturalistycznych lub leśnych. Odmiana 'Variegata' ma dużo większe walory dekoracyjne, sprawdzi się w ogródkach angielskich i wiejskich. Mannę można uprawiać także w wielogatunkowym ogrodzie bagiennym. W tym wypadku zaleca się jednak ograniczyć jej rozrastanie przez uprawę w głębokim pojemniku bez dna, zakopanym w ziemi. Warto je sadzić w pobliżu roślin kwitnących.

Rośliny na podmokły teren. Zakładamy ogród na podmokłej działce >>

Manna mielec w oczyszczalni hydrofitowej

Manna mielec nie rośnie szybko, ale finalnie wytwarza ogromną ilość masy zielonej. W związku z tym ma duże potrzeby pokarmowe. Jej korzenie są wydajnym filtrem oczyszczających wodę z nadmiaru pierwiastków pokarmowych i biogenów. Dlatego ma duże znaczenie w ograniczaniu glonów w ozdobnych zbiornikach wodnych i oczyszczaniu wody w oczyszczalniach hydrofitowych. Według badań naukowych manna mielec jest najbardziej stabilna i ma najlepszą średnią wieloletnią skuteczność oczyszczania ścieków wśród powszechnie stosowanych gatunków (w odniesieniu do stokowych złóż filtracyjnych gruntowo-roślinnych). W większych zbiornikach, np. stawach, wykorzystuje się ją do stabilizacji brzegów (zapobiega erozji).

Manna mielec to gatunek mało efektowny, ale za to efektywny. Pełni bardzo ważną rolę w większych zbiornikach wodnych i oczyszczalniach hydrofitowych.

Zielona woda w stawie. Sprawdzone sposoby na staw bez glonów >>

Galeria zdjęć: trawy ozdobne w ogrodzie

Sonda
Jak wybierasz rośliny do swojego ogrodu?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.