Macierzanki – gatunki, uprawa, zastosowanie macierzanek

2019-02-15 9:57

Macierzanki to krzewinki, które w ogrodzie znajdują szerokie zastosowanie. Znakomicie nadają się na skalniaki oraz do wypełniania wolnych przestrzeni między roślinami. Poznaj najpopularniejsze gatunki macierzanek do ogrodu i ich zastosowanie. Warunki uprawy macierzanek w ogrodzie.

Należące do rodziny jasnowatych macierzanki (łac. Thymus), wyglądają zwykle dość niepozornie, ale ich rola w ogrodzie jest nie do przecenienia.

Macierzanki - zastosowanie w ogrodzie

Macierzanki to rośliny, które mają formę półkrzewinek i mogą tworzyć piękne, gęste dywany lub okazałe, zielone poduchy. Z tego względu idealnie nadają się do wypełniania wolnych przestrzeni między roślinami bylinowymi, cebulowymi oraz kompozycjami z iglaków. Ze względu na swoje niewielkie wymagania, doskonale nadają się też do sadzenia na skalniakach i do obsadzania skarp oraz do wypełnienia szczelin między płytami chodnikowymi, kamieniami i murkami.

>>Przeczytaj też: Wąski ogródek: jak zagospodarować wąski pas wzdłuż elewacji budynku

Macierzanki - warunki uprawy

Macierzanki to rośliny łatwe w uprawie. Oczekują wprawdzie słonecznego stanowiska, ale doskonale znoszą suszę i mają minimalne wymagania pokarmowe. Preferują gleby piaszczyste, przepuszczalne, suche i ubogie w składniki pokarmowe, dlatego nie trzeba ich nawozić ani polewać. Macierzanki to rośliny zimotrwałe lub półzimotrwałe, dobrze znoszące niskie temperatury. Niektóre z nich w surowe zimy mogą przemarzać, ale wiosną dobrze regenerują uszkodzenia.

Dodatkową zaletą macierzanek są urocze kwiaty, które w zależności od gatunku i odmiany mogą być liliowe, różowe lub białe i pojawiają się na pędach od maja do października (macierzanka piaskowa i zwyczajna) lub od czerwca do lipca (macierzanka cytrynowa). Niektóre z gatunków zachwycają też pięknym aromatem liści (macierzanka cytrynowa).

Macierzanki - gatunki macierzanek do uprawy w ogrodzie

Istnieje pond 300 gatunków macierzanek, jednak w ogrodzie spotyka się zaledwie kilka z nich:

  • macierzanka piaskowa (łac. Thymus serpyllum) - dorasta do 5-20 cm wysokości, ma pędy owłosione na całej powierzchni. Wśród odmian uprawnych na uwagę zasługują: 'Albus', 'Aureus' i 'Coccineum'.
  • macierzanka zwyczajna (łac. Thymus pulegioides) - dorasta do 20-30 cm wysokości, jej sztywne, czerwonawe, owłosione na brzegach pędy są wzniesione. Roślina kwitnie od maja do późnej jesieni i jest silnie miododajna. Gatunek często spotykany na leśnych polanach i na łąkach.
  • macierzanka cytrynowa (łac. Thymus citriodorus) - to niewielka, dorastająca do 10-20 cm wysokości krzewinka, o płożących lub lekko wzniesionych, delikatnych pędach. Jej drobne, wydłużone, nagie, lekko wygięte na końcach liście mają piękny, cytrusowy aromat. Rośliny kwitną od czerwca do lipca, ale w sprzyjających warunkach kwitnienie może się przedłużyć. Wśród odmian macierzanki cytrynowej na uwagę zasługują: 'Aureus', 'Silver Queen', 'Golden Dwarf' i 'Highland Cream'.
Jak zakładać rabaty bylinowe w ogrodzie?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają