Lilie - podział lilii na grupy. Gatunki i odmiany lilii

2021-07-22 10:12
Lilie
Autor: GettyImages Lilie podzielono na grupy

Lilie to jedne z najbardziej efektownych kwiatów ogrodowych. Podobają się nam lilie, głównie z powodu ogromnych kwiatostanów, zróżnicowanych kolorystycznie. Poza tym niektóre odmiany lilii mają piękny zapach. Dowiedz się, na jakie grupy podzielono lilie.

Lilie uważane są za jednej z najładniejszych kwiatów w ogrodzie. Większość uprawianych obecnie lilii to odmiany ogrodowe, uzyskane przez hodowców w wyniku wielokrotnego krzyżowania gatunków botanicznych.

Na stanowiskach naturalnych lilie występują jedynie na półkuli północnej – głównie w strefie klimatu umiarkowanego. Warunkiem ich kwitnienia jest okresowe przechłodzenie cebul, dlatego w cieplejszym klimacie rosną jedynie wysoko w górach.

Spis treści

  1. Gatunki lilii
  2. Lilie - podział lilii na grupy
  3. Odmiany lilii
  4. Lilie rozmnażanie

Gatunki lilii

Gatunki botaniczne, których odkryto około 120, z reguły posiadają dość wysokie wymagania uprawowe, związane ze specyfiką naturalnego siedliska. Tylko niektóre z tych odmian lilii z powodzeniem udają się w zwykłych warunkach ogrodowych. Ciekawym wyglądem i dużą witalnością cechują się m.in.

  • lilia tygrysia (Lilium tigrinum, czyli popularne „smolinosy”),
  • lilia biała (Lilium candidum),
  • lilia Henry’ego (Lilium henryi),
  • pięknie pachnąca lilia królewska (Lilium regale).

>>Przeczytaj też: Które lilie trzeba wykopywać na zimę

Lilia królewska
Autor: GettyImages Lilia królewska (Lilium regale)

Lilie - podział lilii na grupy

Lilie hodowlane, wyselekcjonowane ze względu na piękne kwiaty oraz tolerancję w stosunku do warunków glebowych podzielono na grupy, których nazwy pochodzą od gatunków wyjściowych. Najważniejsze grupy lilii to:

  • mieszańce azjatyckie - lilie o dużej odporności odnośnie warunków glebowych i klimatycznych, tolerujące mroźne zimy. Ich ważną cechą jest bardzo zróżnicowana kolorystyka: są tutaj lilie o czystych, jaskrawych barwach, a także odmiany pastelowe, również dwukolorowe i nakrapiane. Lilie z tej grupy kwitną w końcu czerwca i w lipcu. Preferują stanowiska słoneczne, ale dobrze rosną również w półcieniu;
  • mieszańce orientalne - te lilie pochodzą od gatunków występujących w Japonii. Wykształcają ogromne, często intensywnie pachnące kwiaty. Dominujące kolory dla tej grupy lilii to biały i różowy. Lilie orientalne są zazwyczaj dość wrażliwe na mróz – na zimę wymagają solidnego okrycia lub wykopania i przechowywania w zimnej piwnicy. Za to świetnie sprawdzają się w uprawie szklarniowej na kwiat cięty. W ogrodzie kwitną w sierpniu. Są delikatne – najlepiej rosną w półcieniu;
  • mieszańce trąbkowe - powstały na bazie lilii znalezionych na terenie Chin. Są to okazałe rośliny, w dobrych warunkach osiągające nawet ponad 2 m wysokości. Te lilie tworzą charakterystyczne kwiaty o wydłużonych kielichach, często pięknie pachną. Kwitną na przełomie lipca i sierpnia. Bez wątpienia lilie należą do ogrodowej arystokracji;
  • mieszańce longiflorum - to lilie, których gatunki wyjściowe dla tej grupy pochodzą z terenów o cieplejszym klimacie, dlatego w naszych ogrodach rośliny te nie występują zbyt często. Lilie z tej grupy wykształcają kwiaty o kształcie trąbkowym.

Przeczytaj też: Lilie drzewiaste (orienpety) - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie >>>

Kolejnym krokiem w uprawie lilii stało się uzyskanie krzyżówek międzygrupowych. Stąd też w opisie niektórych odmian lilii znajdujemy dwuliterowe skróty, np.

  • OT – co oznacza, że lilia powstała po skrzyżowaniu wybranych odmian z grupy orientalnych i trąbkowych,
  • LA – grupa lilii longiflorum i mieszańców azjatyckich. Te nowe lilie odznaczają się ogromnymi kwiatami, jednakże nie są zbyt odporne na trudniejsze warunki atmosferyczne, najlepiej rosną w warunkach szklarniowych.

Odmiany lilii

Bogactwo dostępnych odmian lilii (jest ich kilka tysięcy) sprawia, że z łatwością można dopasować je do założeń ogrodowych, zarówno pod względem kolorystycznym, jak i w odniesieniu do pokroju roślin. Najniższe odmiany lilii (na przykład osiągające 30-40 cm azjatyckie lilie z grupy Pixie) świetnie nadają się również do uprawy doniczkowej z przeznaczeniem na balkony i tarasy. Wszystkie lilie charakteryzują się długą trwałością jako kwiat cięty.

>>Przeczytaj też: Kiedy sadzić lilie

Lilie rozmnażanie

Lilie rozmnażają się przez cebule przybyszowe, które wystarczy jedynie oddzielić od cebuli matecznej. Niektóre lilie mają także zdolność tworzenia małych cebulek w kątach liści. Są i takie lilie, które łatwo wykształcają nasiona. Przy odrobinie cierpliwości, w warunkach przydomowych ogrodów, po kilku latach uprawy lilii można z nich uzyskać kwitnące rośliny. W ten sposób powstać mogą całkiem nowe odmiany. Lilie to kwiaty zarówno dla zaangażowanych hobbystów, jak i zabieganych weekendowych ogrodników – najważniejsze, aby wybrać gatunki i odmiany odpowiadające naszym potrzebom i możliwościom.

>>Przeczytaj też: Lilie w ogrodzie: jak sadzić i pielęgnować lilie

Jak wybrać właściwe rośliny do ogrodu?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają