Lampy do ogrodu – jak wybrać odpowiednie lampy ogrodowe?

2019-10-30 10:27

Prawidłowo dobrane lampy do ogrodu pozwalają na sprawne poruszanie w nim w godzinach wieczornych i nocnych, a jednocześnie eksponuje poszczególne obiekty i założenia ogrodowe, znacznie zwiększając ich walory dekoracyjne. Jak wybrać odpowiednie lampy ogrodowe?

Lampy w ogrodzie montuje się w dwóch celach:

  • praktycznym (zwiększenie funkcjonalności, łatwiejsze poruszanie i użytkowanie ogrodu w godzinach nocnych),
  • estetycznym (uwypuklenie walorów poszczególnych partii ogrodu lub obiektów).

W obu przypadkach ważne jest spełnienie norm technicznych i optymalny dobór modeli.

Jak dobrze oświetlić ogród. Poradnik oświetlenia ogrodu >>>

Lampy w ogrodzie
Autor: GettyImages Zasięg oświetlenia zależy m.in. od wysokości lampy

Są miejsca w ogrodzie, które oświetlamy standardowo - to przede wszystkim podjazd, ścieżki i wejście do domu. Oświetlenie innych elementów ogrodu zależy od naszej inwencji. Trzeba zdać sobie sprawę, że zarówno instalacja oświetlenia ogrodowego, jak i jego późniejsza eksploatacja, niosą za sobą koszty (stąd popularność lamp solarnych). Dlatego zaleca się oświetlać najpotrzebniejsze miejsca w ogrodzie i ewentualnie jeden kluczowy obiekt dla jego dekoracji oraz stworzenia głównego punktu orientacyjnego.

Gdzie najczęściej instalujemy lampy w ogrodzie?

  • Dom i budynki gospodarcze – tutaj bardzo często instaluje się kinkiety oraz reflektory. Optymalne modele są wyposażone w czujnik ruchu i zapalają się automatycznie. Warto je instalować przy wejściu do domu, budynkach gospodarczych (szczególnie w gospodarstwie rolnym) a także przy garażu.

  • Główny podjazd/ścieżka do domu – oświetlenie nawierzchni pozwala na sprawne poruszanie się w godzinach wieczornych i nocnych. Wybór rodzaju oświetlenia, które stosuje się w ten sposób jest bardzo duży. Często wykorzystuje się ekonomiczne lampy solarne. Zasięg oświetlenia w pewnym stopniu zależy od wysokości na jakiej lampy są montowane (warto zwrócić uwagę na długość słupków). Można także zainstalować lampy najazdowe, które nie zniszczą się po najechaniu kołem samochodu. Podobne znaczenie ma podświetlenie głównej bramy oraz furtki.

Oryginalne pomysły na ścieżki w ogrodzie. Jak zaplanować wygodne ścieżki ogrodowe >>>

  • Balkon/taras/patio – w takich obiektach bardzo chętnie spędzamy letnie wieczory, organizujemy kolacje i spotkania ze znajomymi. Dlatego odpowiedni dobór oświetlenia jest koniecznością. Na balkonach, tarasach i patio, poza oświetleniem elektrycznym lub solarnym, czasem stawia się na bardziej tradycyjne rozwiązania, np. lampy naftowe lub świece.

  • Oczko wodne – to element, który warto eksponować, by stał się prawdziwą wizytówką ogrodu nie tylko za dnia, ale również nocą. Można to zrobić na różne sposoby – korzystając z lamp instalowanych na brzegu, pod wodą oraz lamp pływających. Często montuje się świecące kaskady.

Projekt i budowa oczka wodnego. Zobacz, jak zrobić w ogrodzie oczko wodne i jakie rośliny posadzić >>>

  • Drzewo, inny soliter, aleja – warto uwypuklać również walory roślin. Do tego celu wybiera się najbardziej spektakularne i jednocześnie wyeksponowane egzemplarze. Mogą być pojedyncze lub tworzyć pewien ciąg – szpaler lub aleję.

Jakie rodzaje lamp do ogrodu wybierać?

Wybór lamp do ogrodu jest ogromny – modele można dobrać do ich potencjalnego zastosowania, stylu urządzania, a także własnych preferencji.

  • Przy budynkach czy bramach popularne są kinkiety oraz reflektory.
  • Nawierzchnie często oświetla się przez lampy stojące, słupy, naświetlacze lub lampy ziemne montowane bezpośrednio w nawierzchni (np. na obrzeżach).
  • Ciekawym pomysłem jest ustawienie wzdłuż ścieżki roślin posadzonych w podświetlanych donicach.
  • Do oświetlenia oczka wodnego można używać m.in. świecących kaskad czy oświetlenia zainstalowanego w kamieniach (lub atrapach kamieni).
  • Na zadaszonym tarasie wygodna będzie lampa wisząca lub sufitowa, na tarasie niezadaszonym można postawić po prostu na lampę stojącą lub kinkiet.
  • W ogrodzie rustykalnym niesamowity efekt uzyska się przez montaż lamp w wyżłobionych od dna, wyciętych pniach drzew z niewielkimi szczelinami.
  • W ogrodach orientalnych i klasycznych lepiej się sprawdzi oświetlenie w formie latarenek.

Przy wyborze lamp do ogrodu warto zwrócić uwagę na moc, energooszczędność i jakość materiałów.

Lampy w ogrodzie
Autor: GettyImages Właściwe rozmieszczenie lamp w ogrodzie pozwoli łatwo się po nim poruszać, a jednocześnie sprawi, że stanie sie atrakcyjny także po zmroku

Techniczne aspekty oświetlenia

Oświetlenie powinno się planować już na etapie tworzenia projektu ogrodu. Trzeba dokładnie rozmieścić przyłącza i ukryć przewody. Pracę zleca się fachowcowi. W ogrodzie optymalne jest oświetlenie niskonapięciowe. Stosuje się lampy o napięciu 24 lub 12V co oznacza konieczność podłączenia transformatora. Wymagany jest wybór produktów o podwyższonej klasie szczelności (minimum IP42). Lampy znajdujące się przy basenie, oczku wodnym czy fontannie powinny mieć jeszcze wyższą klasę (IP65). Istotna jest energooszczędność – pod tym względem wyróżnia się oświetlenie LED.

>> Przeczytaj też: Jak układać instalację elektryczną w ogrodzie?

Zobacz wideo: Oświetlenie ogrodu

Ogród - oświetlenie ogrodu
O autorze
Michał Mazik
Michał Mazik
Michał Mazik - absolwent ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Autor kilkunastu książek o tematyce ogrodniczej i zielarskiej, w tym „Ogród z pasją”, „Zioła w ogrodzie i w domu", „Dary pszczół", „Przyroda Lublina". Współpracuje z mediami, producentami, zajmuje się zakładaniem ogrodów, prowadzi szkolenia branżowe, działa w marketingu. Praktykę zdobywał w Polsce (zakładanie i pielęgnacja ogrodów), Stanach Zjednoczonych (produkcja zieleni ozdobnej), Anglii (pielęgnacja farm malinowych i jeżynowych), Włoszech (sady jabłoniowe). Współpracował z holenderskimi firmami (tworzenie baz danych roślin, ogrodnicze technologie mobilne, konferencje branżowe). Należy do lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.