Lacobel: jednokolorowe szkło dekoracyjne do kuchni, łazienki, salonu

2019-03-28 11:16
lacobel w kuchni
Autor: Mariusz Bykowski Kolorowe szkło lacobel sprawdza się w prostych nowoczesnych aranżacjach wnętrz

Lacobel to lśniące szkło pokryte od spodu kolorową warstwą lakieru. Sprawdza się jako okładzina ścienna w kuchni, front w szafkach i wypełnienie ram drzwi w szafach przesuwnych.

Szkło lacobel podczas procesu produkcji jest pokrywane z jednej strony jednolitą warstwą lakieru w określonym kolorze. Mocuje się je zawsze kolorową stroną do ściany, więc od frontu jest przezroczysty, równy i gładki panel szklany, który zapewnia lśniący efekt okładziny. Takie naturalne zabezpieczenie zapewnia też wysoką trwałość powłoki lakierniczej, dzięki której długo zachowa ona swoją barwę i nie ulegnie uszkodzeniu.

Lacobel jest szkłem chętnie wykorzystywanym przez architektów i projektantów wnętrz. Sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach, wnosząc do nich lekkość i świeżość, a jednocześnie klasę i elegancję. Panele ze szkła lacobel najczęściej stosuje się na ścianie nad blatem kuchennym albo w łazience. Popularne jest również wykorzystanie szkła lacobel jako wypełnienie drzwi szaf przesuwnych. Monochromatyczne panele uzupełnią też dekoracje innych wnętrz, np. sypialni, przedpokoju, pokoju dzieci.

Lacobel
Autor: Piotr Mastalerz Mocna plama czerwieni stanowi dominujacy akcent kolorystyczny w otwartej kuchni połączonej z jadalnią i salonem

Lacobel: właściwości, wymiary

Lacobel to szkło float o grubości 4 mm jednostronnie lakierowane. Zamawia się je na konkretny wymiar. Maksymalny wymiar tafli to 160 x 255 cm. Po zamówieniu tafla szkła jest rozkrawana na odpowiednie fragmenty. Ze szkła lacobel można wycinać dowolne kształty, także nieregularne. Brzegi szkła mogą zostać oszlifowane, co sprawi, że stracą ostrość i będą bezpieczne. Ponadto łagodnie zaokrąglone wyglądają delikatniej. W taflach szkła lacobel można bez problemu nawiercać otwory do jego mocowania. Szkło lacobel jest odporne na temperaturę do 120oC (w wersji bezpiecznej z folią - do 80oC).

Lacobel
Autor: Marcin Czechowicz Szkło lacobel jest oferowane w pastelowych kolorach, ale warstwa wierzchnia zapewnia połyskliwy efekt

Szkło lacobel: rodzaje

Szkło lacobel jest niehartowalne. Jeśli chcielibyśmy wyeksponować kolorowy panel w miejscu, w którym mógłby być on narażone na uderzenia, szkło lacobel można zamówić w wersji o grubości 6 mm. Alternatywą jest również szkło o standardowej grubości, ale w wersji bezpiecznej, czyli oklejone folią polipropylenową. W razie rozbicia tafli szkło nie rozsypie się po podłodze, ale pozostanie przyklejone na folii. To zabezpieczenie chroni również taflę szkła przed zarysowaniami. Do wykorzystania w pomieszczeniach wilgotnych jest przeznaczone szkło lacobel w wersji antybakteryjnej, która chroni taflę przez rozwojem bakterii i grzybów.

Przeczytaj też:

Lacobel
Autor: Mariusz Bykowski Delikatne różowe panele rozświetlają i ożywiają ascetyczne,białe kuchenne wnętrze. Stylizacja Karolina Klepacka

Lacobel: kolory

Szkło lacobel jest produkowane w palecie mniej więcej 30 gotowych kolorów do wyboru. W większości są to jasne kolory o pastelowym wyrazie. Niektóre, np. czerwony są dostępne w kilku odcieniach – klasycznym, ciemnym i świecącym. Tafle szkła lacobel dają efekt lśniący, dzięki jasnemu szkłu na wierzchu. Chroni ono również przed szkodliwym działaniem słońca i promieni UV. Dzięki takiemu rozwiązaniu z upływem czasu kolory ani nie ściemnieją, ani nie zblakną.

Przeczytaj też:

Lacobel
Autor: Lacobel Paleta kolorów szkła lacobel

Lacobel w kuchni i łazience: aranżacje

Monochromatyczne szkło lacobel jest wykorzystywane w aranżacjach nowoczesnych wnętrz w różnym stylu. W klasycznych rozwiązaniach wprowadza element wyważonego spokoju, lekkości i elegancji. Jasne pastelowe kolory stworzą ciepłe płaszczyzny rozświetlające kuchenne wnętrza. Wielkie tafle szkła w zimnych, ciemnych i surowych kolorach podkreślą luksusowy charakter wykończenia salonu lub łazienki. Kolorowe szkło lacobel może być też mocnym akcentem ożywiającym prosty, minimalistyczny projekt pokoju dla nastolatka.

Lacobel: zastosowanie

Panele ze szkła lacobel to doskonała alternatywa dla tradycyjnych płytek ceramicznych, zwłaszcza jako dekoracja w kuchni między szafkami górnymi i dolnymi. Można je też wykorzystać na innych powierzchniach narażonych na zabrudzenia, np. na ścianach łazienki, jadalni i przedpokoju. Jednokolorowa tafla szkła może stanowić piękne wykończenie wezgłowia w sypialni, a wstawiona w metalową lub drewnianą ramę pełnić funkcję blatu stołu.

Zobacz także:

Panele szklane mogą być doskonałym tłem dla domowych dekoracji. Popularne jest montowanie paneli ze szkła lacobel w ramach skrzydeł drzwi przesuwnych lub frontach szafek kuchennych. Wielu producentów drzwi wewnętrznych oferuje również wersje wykończeniową ze szkłem lacobel jako ich dekoracją. Lacobel dobrze komponuje się z takimi materiałami, jak stal czy aluminium.

Lacobel
Autor: Mariusz Bykowski Szkło lacobel zamocowano na tej stronie kuchennej wyspy, którą widać z salonu. Przez usunięcie barwnego lakieru wyszlifowano na nim dekoracyjny wzór. Projekt WT Studio

Lacobel: użytkowanie

Ze względu na gładką powierzchnię szkło jest łatwe w utrzymaniu w czystości. Czyści się je szybko i skutecznie ogólnie dostępnymi środkami. Z tego powodu lacobel doskonale sprawdza się w kuchni nad blatem. W szklanej okładzinie nie ma fug ani jakichkolwiek nierówności związanych z wzorem, dlatego nawet zachlapane tłuszczem z patelni albo kolorowymi płynami łatwo można umyć płynem do mycia szyb, a następnie wytrzeć do sucha ręcznikiem papierowym lub szmatką.

Przeczytaj też:

Lacobel
Autor: Piotr Mastalerz Szkło lacobel sprawdza się w klasycznych rozwiązaniach

Lacobel: cena

Szkło lacobel jest dość drogie. Cena tafli szkła o grubości 4 mm wynosi około 400 zł/m2. Podstawowa obróbka, czyli wycinanie standardowych kształtów i szlifowanie krawędzi, jest zwykle wliczona w cenę. Docięcia szkła w dekoracyjne wzory i kształty jest wyceniane indywidualnie. Do tego trzeba doliczyć koszt zrobienia otworów w lacobel i jego montaż. Zamocowanie paneli szkła lacobel o powierzchni do 2 m2 kosztuje 300-350 zł, nieco powyżej tej wielkości – 400 zł.

Sonda
Jaki materiał wykończeniowy na ściany najbardziej się wam podoba?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają