Kto wygra konkurs? Czyste powietrze z Muratorem

2019-06-27 14:06

Jakie domy zostały zgłoszone do konkursu w ramach akcji „Czyste powietrzez Muratorem”? Komu pomożemy przeprowadzić termomodernizację? Prezentujemy domy zakwalifikowane do finału.

Dom Pani Agnieszki w Pomorsku
Autor: Materiały konkursowe

Do konkursu zgłosiło się ponad sześciuset uczestników, a zgłoszeń spełniających warunki regulaminu było dokładnie 601. Zadanie konkursowe polegało między innymi na opisaniu, w jaki sposób powinna być przeprowadzona termomodernizacja zgłaszanego domu. Z większości prac konkursowych wynika, że ich autorzy mają świadomość, jakie korzyści wynikają z takiego działania, i są przekonani o potrzebie jego podjęcia. Cieszymy się, że choć niewielkiej części z nich będziemy mogli pomóc.

Zgłoszenie należało przyporządkować do trzech kategorii: ocieplenie ścian zewnętrznych, ocieplenie poddasza z wymianą lub montażem okien dachowych, wymiana źródła ciepła – możliwe było wybranie jednej, dwóch albo trzech. Blisko 53 proc. uczestników zadeklarowało, że ich domy nie mają żadnej izolacji, a 23 proc.– że grubość warstwy izolacji nie przekracza 10 cm. I niemal wszyscy, którzy mają takie domy (74 proc. uczestników konkursu), słusznie uznali, że ich domy wymagają docieplenia ścian zewnętrznych.

W połowie zgłoszonych domów głównym źródłem ciepła jest kocioł na węgiel, w 14 proc. – na drewno. Niespełna 8% stanowią domy, w których działają piece kaflowe, a 3 proc. – wyposażone w kotły na pelety. To znaczy, że w aż 75 proc. domów do ogrzewania wykorzystywane są paliwa stałe. Najwyraźniej znaczna część uczestników konkursu w najbliższym czasie nie zamierza tego zmienić, bo do kategorii wymiana źródła ciepła zostało przypisanych tylko 53 proc. zgłoszeń.

Blisko połowa (47 proc.) domów została zgłoszona do kategorii ocieplenie poddasza z wymianą okien dachowych. To stosunkowo niedużo, ale nie ma się czemu dziwić – w połowie zgłoszonych domów po prostu nie ma poddasza użytkowego. Kilkadziesiąt lat temu nie było ono tak popularne jak dziś, dominowały kostki. Spośród biorących udział w konkursie domów z lat 1970-1990 poddasze ma tylko 41 proc. Ten odsetek jest dużo większy w przypadku domów sprzed roku 1930 i wzniesionych w ciągu ostatnich 20 lat – stanowi blisko 75 proc. – ale domów z tych lat zostało zgłoszonych do konkursu stosunkowo niewiele.

Wymienimy niektóre domy, które zakwalifikowały się do finału. Wszystkie można znaleźć w lipcowym wydaniu magazynu „Murator”. Decydujące były nie tylko odpowiedzi na zadanie konkursowe, ale także to, czy na przykładzie nagrodzonych domów będzie możliwe zaprezentowanie modelowego przebiegu prac termomodernizacyjnych. Nagrodą dla wszystkich finalistów są audyty energetyczne zgłoszonych przez nich domów.

Kategoria: Poddasze

Dom pana Rafała w Popławach

Dom Pana Rafała w Popławach
Autor: Materiały konkursowe W domu stworzono już sporo prac mających na celu stworzenie komfortu cieplnego: wymieniono okna, pokrycie dachowe, ocieplono ściany.

Marzenie pana Rafała i jego rodziny o mieszkaniu na wsi spełniło się już parę lat temu, gdy kupili dom z 1954 roku o powierzchni około 100 m2. Jego stan pozostawiał wtedy dużo do życzenia i mimo, że jego remonty pochłonęły już mnóstwo czasu, energii i pieniędzy, wciąż jest w nim jeszcze dużo do zrobienia.

Do tej pory zyskał nowe pokrycie dachowe, okna oraz instalację c.o. Ściany zostały ocieplone styropianem, a fundamenty pianą zamknięto komórkową. Żeby obniżyć koszt przygotowywania ciepłej wody (potrzeba jej dużo, bo w domu mieszka pięć osób, w tym troje dzieci), na dachu zainstalowano kolektory słoneczne.

Rodzina pana Rafała uzyskała już dotację z programu „Czyste powietrze”, którą przeznaczy na ocieplenie podłóg, wymianę drzwi wejściowych oraz doprowadzenie gazu i wymianę kotła. Planowane jest także ocieplenie i adaptacja poddasza w celu urządzenia tam dwóch niewielkich pokoi – może będzie mógł w tym pomóc „Murator”?

Przeczytaj także:

Kategoria: Ocieplenie ścian zewnętrznych

Dom pana Juliana w Poświętnem

Dom Pana Juliana w Poświętnem
Autor: Materiały konkursowe W tej chwili ściany domu nie są zabezpieczone przed stratami ciepła.

Dom o powierzchni użytkowej 100 m2 jest z 1982 roku, a mieszka w nim aż siedem osób: ojciec z synem i dwiema córkami, z których jedna ma męża i dwójkę dzieci. Wybudowano go z ręcznie wykonanych pustaków, na które położono tynk typu „baranek”. Dach do niedawna był pokryty płytami azbestowymi, ale w ubiegłym roku wymieniono je na blachodachówkę.

Mimo grubości 40 cm ściany zimą są od zewnątrz na tyle ciepłe, że w odległości 30 cm od nich rozpuszcza się śnieg. Nie ma wątpliwości, że ich ocieplenie pozwoliłoby zmniejszyć wydatki na ogrzewanie i podnieść standard życia domowników. Pieniądze na termomodernizację odkłada cała rodzina, lecz oszczędności rosną powoli, więc wszyscy liczą, że marzenie o ciepłym domu uda się spełnić dzięki wygranej.

Kategoria: Wymiana źródła ciepła

Dom pani Izabeli w Gorzowie Wielkopolskim

Dom Pani Izabeli w Gorzowie Wielkopolskim
Autor: Materiały konkursowe To budynek sprzed II wojny światowej. Obecnie ogrzewany jest nieekologicznym piecem na drewno i węgiel.

To poniemiecki, przedwojenny dom, o nieustalonym roku budowy. Właścicielka szacuje jego powierzchnię użytkową na 120-140 m2. Kupiony dawno temu przez jej rodziców był wtedy uznany przez wszystkich za ruinę. Jednak ojciec pani Izabeli uznał, że jest w tym domu „coś”, dla czego warto go uratować i własnymi rękami zaczął go remontować. Dom zyskał ocieplenie i nowe okna, a przede wszystkim na nowo zaaranżowano w nim wnętrza. Jego obecny stan zadziwia tych, którzy tuż po jego zakupie radzili go wyburzyć. Brakuje w nim tylko nowoczesnego, ekologicznego urządzenia grzewczego, które zastąpiłoby obecny kocioł na paliwa stałe. Dlatego dom został zgłoszony do naszego konkursu w kategorii Wymiana źródła ciepła, a jury postanowiło docenić wysiłek włożony w jego remont i nominować go do nagrody głównej.

Przeczytaj także:

Dom Pani Beaty w Tomaszowicach
Autor: Materiały konkursowe Dom nie ma możliwości podłączenia do sieci gazowej. Stąd decyzja o zamontowaniu kotła na węgiel, z którego właścicielka nie jest wcale zadowolona.

Dom pani Beaty w Tomaszowicach

Dom z 1994 roku, o powierzchni 126 m2, obecnie mieszka w nim trzyosobowa rodzina. Podczas prac remontowych w 2014 roku został ocieplony styropianem o grubości 15 cm, na który położono tynk akrylowy. Ponieważ nie ma możliwości podłączenia domu do sieci gazowej, zdecydowano się na ogrzewanie go kotłem na węgiel. Obecnie jest to już jedyny w najbliższej okolicy dom z tym uciążliwym dla środowiska źródłem ciepła. Warto nadmienić, że miejscowość znajduje się niedaleko Krakowa, czyli tam, gdzie problem smogu jest szczególnie dotkliwy. Mając to na uwadze, właściciele domu podjęli już decyzję o jego termomodernizacji. Zaplanowali ocieplenie poddasza wełną grubości 20 cm, wymianę okien na takie o współczynniku przenikania ciepła 0,9 W/(m2∙K), a także wymianę grzejników na odpowiednie do współpracy z niskotemperaturowym źródłem ciepła. Do konkursu zgłosili się w kategoriach Poddasze i Wymiana źródła ciepła, z nadzieją, że wygrana ułatwi im udźwignięcie ciężaru tej niewątpliwie kosztownej inwestycji.

Nie przegap

Czyste powietrze z Muratorem: termomodernizacja krok po kroku

Dzięki programowi „Czyste Powietrze” przeprowadzenie termomodernizacji domu jednorodzinnego stało się łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Nie mniej pozostaje ona przedsięwzięciem wymagającym podjęcia wielu ważnych decyzji. Zamierzamy w tym pomagać, dlatego zorganizowaliśmy akcję „Czyste powietrze z Muratorem”. Wyjaśniamy, jakie korzyści można osiągnąć dzięki ociepleniu domu i wymianie nieefektywnych urządzeń grzewczych, a przede wszystkim, jak przeprowadzić skuteczną termomodernizację z wykorzystaniem dotacji, preferencyjnych pożyczek i ulgi podatkowej. Dodatkową atrakcją naszej akcji jest konkurs, w którym do wygrania jest remont domu! Nie przegap i zobacz naszą akcję „Czyste powietrze z Muratorem”!

Partnerzy:
Autor: Materiały konkursowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie