Kształt dachu a rodzaj jego pokrycia: dachówka czy blachodachówka

2021-04-09 16:28

Kształt dachu ma ogromne znaczenie gdyż wpływa na ogólny wygląd domu. To jedna z ważniejszych konstrukcji budynku, dlatego wątpliwości, co do kwestii, jaki kształt dachu będzie odpowiedni często pojawiają się u inwestorów. Jak dobrać rodzaj dachówki lub blachodachówki do kształtu dachu? Jaki kąt nachylenia dachu będzie odpowiedni przy tego typu pokryciu?

Dach pokryty dachówką ceramiczną
Autor: Mirosław Krogulec Ze względu na niewielkie wymiary dachówki są szczególnie polecane do układania na dachach o skomplikowanych kształtach.

Jednym z ważniejszych zagadnień, z którymi musi zmierzyć się inwestor, jest wybór kształtu dachu. Ma on wpływ na ogólny wygląd całej konstrukcji domu. Dach jest najbardziej wyeksponowanym w krajobrazie elementem domu – jego pokrycie powinno harmonijnie łączyć się z otoczeniem. Odpowiednio dobrany kształt dachu i poprawnie wykonana konstrukcja to nie wszystko. O ostatecznym wyglądzie przesądza pokrycie - dobrane do stylu domu, wykończenia elewacji i otoczenia. 

W zależności od kształtu dachu i ilości jego połaci wyróżniamy dachy dwuspadowe, czterospadowe w wersji kopertowej lub namiotowej, dachy płaskie, dachy pulpitowe, dachy mansardowe.

System rynnowy. Jak dobrać rynny do dachu?

Jak dobrać rodzaj dachówki do kształtu dachu 

Nowoczesne dachówki są doskonałym uzupełnieniem domów z prostymi dachami. Warto je wybrać zwłaszcza jako pokrycie na dużych połaciach – przestrzenny wygląd dachówek doda dachowi plastyczności. Ich surowa barwa (dominują odcienie szarości) i prosty kształt, najczęściej prostokąta lub rombu, doskonale wpisują się w oszczędny styl domów inspirowanych budownictwem industrialnym, tam, gdzie dach ma niewielki kąt nachylenia. Te o wysokim profilu nadadzą prostej formie dachu bardziej wyrazisty i dynamiczny charakter. Pokrycie wykonane z płaskich będzie zaś stonowane i spokojne.

Przeczytaj też:

Układanie dachówki: jak to zrobić prawidłowo >>

Na dachach wielopołaciowych układa się dachówki profilowane, jeśli jednak dach jest rozbudowany licznymi lukarnami, takie pokrycie może sprawić, że będzie on wyglądał zbyt ciężko – wtedy lepiej wybrać dachówki płaskie. Efekt przestrzennej powierzchni pokrycia można uzyskać, wybierając dachówki profilowane: zakładkowe oraz tradycyjne esówki z pojedynczą lub podwójną falą. Wśród zakładkowych są dachówki z wyrazistą falą typu holenderki (esówki), z wyżłobieniami w kształcie rynienek typu marsylka czy z zaokrągloną falą przypominające tradycyjne dachówki mnich-mniszka.

Blachodachówka
Autor: Piotr Mastalerz Blachodachówka jest wprost stworzona do stosowania na dachach prostych o dużych powierzchniach.  

Kształt dachu a rodzaj jego pokrycia: kiedy sprawdzi się dachówka, a kiedy wybrać blachodachówkę

  • dachy dwuspadowe

Dachy dwuspadowe mają połacie w kształcie prostokątów, dlatego nie przysparzają większych problemów przy wykonaniu pokrycia. Można na nich ułożyć zarówno drobnowymiarowe dachówki, jak i duże arkusze blachodachówki, które dla ułatwienia można zamówić przycięte na pożądany wymiar.

  • dachy czteropołaciowe

Na dachach czteropołaciowych, gdzie połacie mają kształt trapezów lub trójkątów, lepiej układać dachówki. Blachodachówkę trzeba przycinać, co sprawia, że pozostaje dużo niewykorzystanych odpadów. Jeśli stosujemy blachodachówkę, lepiej używać mniejszych paneli dachówkowych – są one długie (1-4 m), ale wąskie, mają około 40 cm.

  • dachy wielopołaciowe 

Dachy wielopołaciowe i rozrzeźbione lukarnami mają nie tylko naroża, ale także kłopotliwe w ułożeniu pokrycia kosze. Jeżeli wybieramy dachówki, te stykające się w koszu należy przyciąć, co wymaga czasu i staranności wykonania. Blachodachówkę również trzeba dociąć i choć jest to mniej pracochłonne, niesie za sobą duże straty materiału. Na daszkach lukarn, krzywiznach, łukach i stożkach łatwiej ułożyć drobne elementy.

Kształt dachu a wybór pokrycia
Autor: Wiktor Greg

Kąt nachylenia dachu a materiał na jego pokrycie 

Wielkość i kształt dachówek oraz blachodachówek wpływa na to, pod jakim kątem można je układać.

Dachówki ceramiczne bez dodatkowych zabezpieczeń układa się na dachach o kącie nachylenia od 16 do 44°, te w kształcie rombu można układać na dachach o pochyleniu 10-65°. Dachówki zakładkowe można kłaść powyżej 22°. Inne rodzaje dachówek dopiero od 30 lub 40°. Na bardziej stromych dachach należy mocować każdą z nich do łaty.

Blachodachówkę można układać na połaciach o kącie nachylenia już od 9°, tę z posypką mineralną od 12°.

Przeczytaj też:

Zmiana kąta nachylenia dachu i adaptacja więźby zależnie od typu konstrukcji dachu >>

Galeria zdjęć: nowoczesne pokrycia dachowe 

Czy rozpoznasz dachówki?

Pytanie 1 z 6
Jaka to dachówka?
Zdjęcie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie