Koszty rekuperacji w domu. Ile zaoszczędzimy?

2020-12-16 12:25 Materiał sponsorowany

Decydując się na instalację systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła często  zdajemy sobie sprawę, że rekuperacja zapewni nam oszczędności, jednak nie wiemy jak wysokich rachunków za prąd możemy się spodziewać. Sprawdźmy ile naprawdę jesteśmy w stanie zaoszczędzić z rekuperacją.

Koszty rekuperacji w domu - Neovent
Autor: Neovent

Dlaczego rekuperacja pozwala nam zaoszczędzić?

W tradycyjnym budownictwie jeszcze kilka lat temu dominował system wentylacji grawitacyjnej, który był wydajny tylko okresowo. Powodem tego jest ścisłe uzależnienie wydajności wentylacji grawitacyjnej od warunków atmosferycznych. Wentylacja przez lata była instalacją, która generowała największe straty ciepła w domu - nawet 35% strat ciepła z budynku uciekało przez kominy wentylacyjne. Oznacza to, że  w każdym gospodarstwie domowym straty ciepła mogą wynosić  40 kWh/(m2xrok). Montaż rekuperacji pozwoli na zmniejszenie o 75-90% strat ciepła, związanych z wentylacją budynku.

Koszty rekuperacji w domu - Neovent
Autor: Neovent

W związku z powyższym powstała wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, która dzięki pracy urządzenia, centrali wentylacyjnej, dostarcza zawsze odpowiednią ilość świeżego powietrza do pomieszczeń, jednocześnie wyciągając zużyte powietrze z budynku.  Oszczędności generowane są dzięki odzyskowi ciepła. Centrala wentylacyjna, a dokładniej rzecz ujmując wymiennik ciepła, znajdujący się w jej centrum, odbiera ciepło z powietrza zużytego, i przekazuje je do powietrza zaciąganego z zewnątrz. Dzięki czemu do domu dostaje się świeże powietrze, które już jest częściowo ogrzane.  Nie tracimy w ten sposób  energii elektrycznej na ogrzanie powietrza.

Koszty rekuperacji w domu - Neovent
Autor: Neovent

Przykładowo, szacuje się, że  dla czteroosobowej rodziny zamieszkującej w domu o powierzchni 160 m kw. roczne zapotrzebowanie ciepła użytkowego na ogrzewanie wynosi 12 800 kWh. Natomiast cena kWH obecnie kształtuje się na poziomie 0,62-0,73 zł* (*dotyczy taryfy G dedykowanej gospodarstwu domowemu; cena w zależności od wybranego operatora oraz regionu zamieszkania).

Według danych z dnia 20.05.2020 średnia cena  wynosi 0,617 zł/kWh.

Ile ciepła odzyskuje rekuperator?

Na rynku dostępne są modele urządzeń z różnymi wymiennikami ciepła, a to one decydują o parametrach odzysku ciepła. Do najbardziej popularnych wymienników  należą wymienniki krzyżowo – przeciwprądowe oraz obrotowe.

Wymiennik krzyżowo-przeciwprądowy 

Sprawność takiego  wymiennika może dochodzić do 95%. Oznacza to, że  odzyskuje on aż 95% ciepła ze zużytego powietrza.  W tym wymienniku strumienie powietrza wywiewanego i nawiewanego przemieszczają się równolegle do siebie, ale w przeciwnych kierunkach. Istotną kwestią tego rodzaju wymiennika jest fakt, że powietrze zewnętrzne zaciągane do wnętrza budynku, ogrzewa się od powietrza wywiewanego (zużytego) o najwyższej temperaturze. Między innymi dlatego jest to najbardziej sprawny typ wymienników. Ofertę central wentylacyjnych z wymiennikiem krzyżowo – przeciwprądowym znajdziecie tutaj.

Obrotowy wymiennik ciepła

Wokół centralnej osi obrotu owinięty jest zbiór kanalików z folii aluminiowej. Powietrze wywiewane przepływa przez nie, oddając ciepło. Następnie wymiennik obraca się i zimne powietrze odbiera zgromadzone ciepło. Takich procesów, w zależności od wymiennika, urządzenie wykonuje  od 4 do 22 na minutę. Dodatkowo jest to jedyny rodzaj wymiennika, który dzięki powleczeniu substancją higroskopijną, może magazynować wilgoć z powietrza wywiewanego i oddawać ją do świeżego. Dzięki czemu mieszkańcy nie odczuwają tzw. suchego powietrza. Wymienniki te mają bardzo wysoką sprawność odzysku ciepła, nawet do 86%.

Dom energooszczędny – domem bez rachunków?

Rekuperacja w domach wysoce energooszczędnych powinna minimalizować straty cieplne przez odzysk maksymalnej ilości ciepła z powietrza zużytego, wyrzucanego na zewnątrz budynku. Domy pasywne mają 8 razy mniejsze zapotrzebowanie energetyczne niż współczesne domy tradycyjne. By uzyskać tak dużą oszczędność energii stawia się na doskonałą izolację domu od otoczenia. Wniosek z tego jeden - rekuperacja to konieczność w budownictwie energooszczędnym. Dodatkowo już od stycznia 2021 r. w życie wchodzą nowe standardy budowlane. Warunki Techniczne 2021 regulują parametry użytych przy budowaniu domów materiałów i współczynniki jakie musi osiągnąć budynek. Jest to wyraz realizowania przez Polskę wspólnej polityki ekologicznej UE.

Rekuperacja ma zapewnić stały dopływ świeżego powietrza do budynku, rozprowadzenie  ogrzanego świeżego powietrza we wszystkich pomieszczeniach, w ilości odpowiedniej do zapewnienia  komfortu użytkowników. Szacuje się, że przeciętnie rekuperacja obniża comiesięczne rachunki do 30%.

Każdy przypadek jednak warto przeanalizować na podstawie audytu energetycznego.

Koszty rekuperacji w domu - Neovent
Autor: Neovent

Kolejne urządzenie w domu, które zużywa energię?

Przepływ powietrza w systemie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest stały - centrala pracuje w trybie ciągłym, co oznacza, że jest stale podłączona do prądu i pobiera energię elektryczną. Ile  zatem kosztuje praca rekuperatora? To zależy od jakości urządzenia, na które się zdecydujemy. Im centrala wentylacyjna będzie osiągała lepsze sprawności energetyczne, tym późniejsze koszty jej pracy  będą niższe. Oznacza to, że warto wybrać urządzenie o wysokiej klasie energetycznej. Najlepiej, gdy będzie to klasa energetyczna A.

Przykładowo miesięczny koszt pracy wysokiej klasy centrali wentylacyjnej szwedzkiego producenta Östberg HERU T wynosi około 15 zł miesięcznie.

Jak obliczyć oszczędność rekuperacji?

Specjaliści podają dwie wymierne metody obliczenia oszczędności:

Prosty okres zwrotu (SPP) – Obliczymy  biorąc kwotę wydatkowana na system wentylacji mechanicznej (koszt inwestycji) , dzielony przez  roczne oszczędności . Uzyskamy wtedy po ilu latach zwróci się inwestycja poczyniona w rekuperację.

Prosta stopa zwrotu  (SRR) –  To roczna oszczędność podzielona przez koszt inwestycji * 100%.

Partnerzy

Neovent Sp. z o.o. Sp. k. to dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwo, które dostarcza przyjazne dla środowiska i komfortowe w użytkowaniu rozwiązania z branży wentylacji i klimatyzacji.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.