Wkład kominkowy z płaszczem wodnym spełniający wymogi Ekoprojektu. Kominek z płaszczem wodnym opinie

2022-03-23 16:54

Wkład kominkowy z płaszczem wodnym - zobacz rekomendacje wkładów z płaszczem wodnym spełniających wymogi Ekoprojektu. Kominek z płaszczem wodnym opinie

Kominek z płaszczem wodnym
Autor: Marcin Czechowicz Kominek z płaszczem wodnym to dobre uzupełnienie wodnego systemu grzewczego. Projekt domu: Sławomir Hryniewicz

Najczęściej kominki z płaszczem wodnym wykorzystuje się do wspomagania systemu ogrzewania, zwłaszcza w okresie przejściowym między ciepłą a zimną porą roku, gdy już (albo jeszcze) nie opłaca się używać głównego źródła ciepła, na przykład kotła gazowego. Kominek z płaszczem wodnym ma za zadanie przede wszystkim przekazać ciepło do systemu ogrzewania, czyli podgrzać wodę. Akumulacja jest mniej istotna. Dlatego kominki z płaszczem wodnym robi się najczęściej ze stali, ewentualnie z wkładkami w komorze spalania.

Wkład kominkowy z płaszczem wodnym spełniający Ekoprojekt

Prezentujemy wkłady kominkowe z płaszczem wodnym, które spełniają wymogi dyrektywy unijnej nazywanej Ekoprojektem (Ecodesign), którą wprowadzono w celu poprawienia jakości powietrza przez zwiększenie efektywności energetycznej urządzeń używanych do ogrzewania domów jednorodzinnych oraz zmniejszenie ilości emitowanych przez nie spalin. Wymogi określone w Ekoprojekcie będą obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2022 r., ale już dziś warto instalować takie urządzenia.

Jak działa kominek z płaszczem wodnym

W kominkach, które mają być włączone do systemu ogrzewania domu, musi być zainstalowany wymiennik ciepła typu spaliny-woda. Taki wymiennik może powstać na przykład przez zastosowanie podwójnych ścianek w komorze paleniska. Między nimi jest woda (tzw. płaszcz) odbierająca ciepło z komory spalania. Znacznie lepiej jest, gdy płaszcz wodny jest ulokowany w górnej części korpusu. Wtedy nagrzewająca się woda nie obniża w znaczący sposób temperatury w komorze spalania, co przekłada się na bardziej efektywny i ekologiczny proces spalania z niską emisją substancji szkodliwych. Kominek z wkładem wodnym podgrzewa wodę krążącą w instalacji centralnego ogrzewania i może przygotowywać też ciepłą wodę użytkową. Jednocześnie część ciepła z nagrzanej obudowy, zgodnie z zasadami konwekcji, wypromieniowuje przez szybę do pomieszczenia i w nim krąży. Trzeba pamiętać o jednym. System wodny ma dość dużą bezwładność. Od rozpalenia ognia w kominku do podniesienia temperatury we wnętrzach upływa znacznie więcej czasu niż w przypadku ogrzewania wkładem z systemem dystrybucji gorącego powietrza (DGP). Ale za to uzyskane ciepło utrzymuje się dłużej, także wtedy, gdy już przestajemy dokładać opał do paleniska. Można także je magazynować, jeśli w instalacji grzewczej zainstaluje się zbiornik buforowy.

Jeśli chcemy maksymalnie wykorzystać walory kominka jako źródła ciepła w systemie grzewczym, lepiej wybrać wkład z niezbyt rozbudowanym przeszkleniem, np. z pojedynczą płaską szybą albo z szybami podwójnymi lub potrójnymi, które lepiej chronią przed utratą ciepła.

Moc i sprawność energetyczna kominka z płaszczem wodnym

Wygląd zewnętrzny i wymiary wkładu kominkowego z płaszczem wodnym są bardzo ważne ze względów estetycznych, które przy urządzaniu wnętrza biorą niekiedy górę nad innymi argumentami. Jednak w przypadku wkładów, które mają stanowić efektywne źródło ciepła (nawet dodatkowego), konieczne jest dobranie kominka z płaszczem wodnym o odpowiedniej mocy nominalnej i sprawności. Moc powinna być dostosowana do wielkości instalacji centralnego ogrzewania oraz kubatury wymagającej ogrzewania. Przyjmuje się, że 1 kW wystarczy do ogrzania 10 m2, a w domach dobrze ocieplonych – nawet 12 m2. Jeśli kominek ma być podstawowym źródłem ciepła w domu, jego moc trzeba porównać z obliczonym lub przyjętym orientacyjnie zapotrzebowaniem na ciepło. Gdy ma być używany tylko jako dodatkowe źródło ciepła, może być mniejsza.

Przeczytaj też: Instalacja kominka w domu energooszczędnym: krok po kroku >>>

Moc nominalna to wartość uśredniona w czasie, którą wkład osiąga przez krótki czas w optymalnych warunkach, a nie maksymalna. W przypadku wkładów z płaszczem wodnym nominalna moc cieplna przekazywana do wkładu wodnego jest niższa. Sprawność to stosunek ciepła oddanego przez urządzenie, np. do instalacji grzewczej, do energii dostarczonej ze spalonego paliwa. W obliczeniach używa się wartości opałowej, za to nie uwzględnia się energii elektrycznej potrzebnej do pracy urządzenia. Nie są to więc parametry szczególnie precyzyjne.

Przeczytaj też: Kominki III generacji. Jak działa kominek akumulacyjny >>>

Zgodnie z Ekoprojektem liczy się nie moc, ale sezonowa efektywność energetyczna ogrzewania pomieszczeń, która wyraża stosunek ilości ciepła dostarczonego w całym sezonie grzewczym do rocznego zużycia energii przez to urządzenie. Żeby efektywnie spalać drewno i uzyskiwać spaliny zawierające jak najmniej zanieczyszczeń, w nowoczesnych wkładach kominkowych montuje się deflektory, czyli przesłony, które wymuszają dodatkowy obieg spalin i dopalanie cząstek zanieczyszczeń. W niektórych wkładach jest nawet kilka takich przesłon. Moc kominka zależy w pewnym stopniu od liczby płomieniówek umieszczonych w czopuchu. Płomieniówki odbierają ciepło, które jeszcze pozostało w opływających je spalinach.

Kominek z płaszczem wodnym zabezpieczenia

Kominek z płaszczem wodnym jest bardzo pożytecznym urządzeniem, pod warunkiem że będzie odpowiednio zainstalowany i eksploatowany. Woda w układzie podczas ogrzewania zwiększa swoją objętość. Gdy intensywnie będzie się palić w kominku, może się zagotować – zacząć wrzeć. Siła ciśnienia wody albo pary na ścianki rury stanie się tak wielka, że może je rozerwać. W instalacji systemu grzewczego z kominkiem z płaszczem wodnym powinny więc być zastosowane zabezpieczenia, których zadaniem będzie nie dopuścić do uszkodzenia instalacji wypełnionej bardzo gorącą wodą. Innego rodzaju zabezpieczenia stosuje się w tak zwanych układach zamkniętych, a inne w otwartych. Producenci deklarują, czy ich wkłady są przeznaczone do pracy w układach zamkniętych, czy otwartych, czy też nie stanowi to różnicy.

Do układów zamkniętych są przeznaczone wkłady z dodatkową wężownicą schładzającą płaszcz wodny. Wężownica jest zamontowana wokół płaszcza. Doprowadza się do niej zimną wodę. Jej przepływ jest uruchamiany przez czujnik reagujący na bardzo wysoką temperaturę (95oC) wody w płaszczu wodnym. Takie wkłady można stosować w instalacjach z przeponowym naczyniem wyrównawczym i zaworem bezpieczeństwa. W układach zamkniętych, z kotłem na paliwo stałe, odpowiednie zabezpieczenie może stanowić zbiornik buforowy, do którego jest przekazywana gorąca woda z płaszcza wodnego w kominku. To bezpieczne, ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie. Zbiornik buforowy magazynuje ciepło, które można wykorzystywać później – po wygaśnięciu kominka. Nie trzeba też ograniczać mocy kominka, na przykład poprzez zmniejszenie dopływu powietrza do spalania. Kominek pracujący z pełną mocą osiąga wysoką sprawność, spalanie jest bardzo intensywne, a spaliny osiągają wysoki poziom czystości.

W układach otwartych w najwyższej części instalacji musi być zamontowane otwarte naczynie wzbiorcze przelewowe, które w razie nadmiernego wzrostu ciśnienia wody w instalacji przejmie jej nadmiar. Takie naczynie pełni jednocześnie funkcję zaworu bezpieczeństwa, gdy woda w instalacji osiągnie zbyt wysoką temperaturę.

Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym na drewno

Albero Aquasystem ALAQS68x43.S
Autor: materiały prasowe HITZE Wkład kominkowy z płaszczem wodnym Albero Aquasystem ALAQS68x43.S
  • Wkład kominkowy z płaszczem wodnym Albero Aquasystem ALAQS68x43.S

Producent: HITZEMateriał: stal kotłowa wysokogatunkowa P265GHWymiary: 133 x 76,5 x 48,9 cmMasa: 193 kgKlasa energetyczna: A+Moc nominalna: 16 kWSprawność: 84%Sezonowa efektywność grzewcza: 75%Emisja: CO = 641 mg/m3, NO x = 88 mg/m3, pyłki = 15 mg/m3, OGC = 40 mg/m3Zdolność grzewcza: 106 m2Zużycie drewna: 3,5 kg/hDrzwiczki: z profili zamkniętych stalowychSzyba: szkło ceramiczne, 68 x 43 cmŚrednica króćca dymowego: 200 mmWyposażenie wymiennika wodnego: deflektor z Akubetu, płomieniówki, regulowane nóżki, radiatory, stalowy czopuchInformacje dodatkowe: możliwość pracy w układzie otwartym i zamkniętym, wkład do domów z rekuperacją, łatwa obsługa za pomocą jednej przepustnicy powietrzaGwarancja: 5 lat – wady fizyczne powstałe fabrycznie lub materiałoweCena: 4799 zł

wklad kominkowy MBO PW 15 lewy BS
Autor: materiały prasowe KRATKI.pl Wkład kominkowy z płaszczem wodnym MBO PW 15 lewy BS
  • Wkład kominkowy z płaszczem wodnym MBO PW 15 lewy BS

Producent: KRATKI.PL MAREK BALMateriał: stal, AcumotteWymiary: 134 x 91 x 57,50 cmMasa: 271 kgKlasa energetyczna: A+Moc nominalna: 15 kWSprawność: 82%Sezonowa efektywność grzewcza: 72%Emisja: CO = 1156 mg/m3, NO x = 129 mg/m3, pyłki = 30 mg/m3, OGC = 45 mg/m3Zdolność grzewcza: 80-120 m2Zużycie drewna: 4,2 kg/hDrzwiczki: narożne, lewa boczna szyba, bez szprosów, otwierane w lewoSzyba: narożna, lewa boczna szyba, bez szprosów, ozdobna typu Glass – optycznie powiększa front wkładu i podkreśla wizję ogniaŚrednica króćca dymowego: 200 mmWyposażenie wymiennika wodnego: poziomo ułożone płomieniówki, wbudowana wężownica zabezpieczająca przed przegrzaniem, korpus płaszcza wodnego wzmocniony szpilkami Informacje dodatkowe: wkład z Acumotte, potrójny system dopowietrzenia komory spalania, dwa deflektory, kurtyna powietrzna, króciec dolotu z przepustnicą, wkład spełnia normę BImSchV 2, nadaje się do domów z rekuperacjąGwarancja: 10 latCena: 6800 zł

Wkład kominkowy Volcano WLTh 12-WPTh-12
Autor: materiały prasowe HAJDUK Wkład kominkowy z płaszczem wodnym Volcano WLTh 12-WPTh-12
  • Wkład kominkowy z płaszczem wodnym Volcano WLTh 12-WPTh-12

Producent: HAJDUKMateriał: stal i szamotWymiary: 133 x 84 x 58 cmMasa: 330 kgKlasa energetyczna: A+Moc nominalna: 12 kWSprawność: 82%Sezonowa efektywność grzewcza: 75%Emisja: CO = 1000 mg/m3, NO x = 90 mg/m3, pyłki = 0,01 mg/m3, OGC = 21 mg/m3Zdolność grzewcza: 140 m2Zużycie drewna: 3,7 kg/hDrzwiczki: bezramowe, otwierane do górySzyba: dwustronna, jednoczęściowa, giętaŚrednica króćca dymowego: 200 mmWyposażenie wymiennika wodnego: chłodnicaInformacje dodatkowe: mechanizm podnoszenia drzwiczek Cling, ręczna regulacja prędkości spalania, puszka podłączenia i rozdziału powietrza do spalania z zewnątrz budynkuGwarancja: 5 lat – korpus wkładuCena: 16 654 zł

Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym na pelety

Wkład kominkowy Felix Long Aqua 13 kW
Autor: materiały prasowe IWONA PELLETS Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym na pelety Felix Long Aqua 13 kW
  • Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym na pelety Felix Long Aqua 13 kW

Producent: IWONA PELLETSMateriał: stal kotłowaWymiary: 148 x 62 x 70 cmMasa: 250 kgKlasa energetyczna: A+Moc nominalna: 6-13 kWSprawność: 90,6–91,4%Sezonowa efektywność grzewcza: 87%Emisja: CO = 155 mg/m3, NO x = 192 mg/m3, pyłki = 18 mg/m3, OGC = 15 mg/m3Zdolność grzewcza: 170 m2Zużycie peletów: przy mocy maksymalnej 3,5 kg/h średnie zużycie w domu o powierzchni 100 m2 przy standardowej izolacji – 2,5 t/sezonDrzwiczki: hermetycznie zamykane, staloweSzyba: typu long, ceramiczna, niebrudząca się marki RobaxŚrednica króćca dymowego: 180 mmInformacje dodatkowe: zbiornik na 30 kg peletów, podajnik, sterowanie pompą c.o. i c.w.u., automatyczna przepustnica dolotu, automatyczne czyszczenie paleniska, zestaw czujników, zapalarka, sterownik z wyświetlaczem, termostat pokojowy, programator tygodniowy, wężownica schładzającaGwarancja: 2 lataCena: 14 500 zł

Jak wybierać kominek

Pytanie 1 z 10
Kominek z wkładem to taki, w którym:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.