Klon srebrzysty (Acer saccharinum) - uprawa, pielęgnacja, formowanie, zastosowanie

2021-04-29 20:57

Klon srebrzysty (Acer saccharinum) najczęściej sadzony jest w parkach lub w zieleni ulicznej. Łatwo rozpoznać go po charakterystycznym, srebrnym zabarwieniu dolnej strony liści. Ze względu na swoje rozmiary nadaje się do sadzenia raczej na większych przestrzeniach w miastach lub w dużych ogrodach pozamiejskich. Jakie wymagania ma klon srebrzysty?

Klon srebrzysty
Autor: GettyImages Ze względu na swoje rozmiary klon srebrzysty nadaje się do sadzenia raczej na większych przestrzeniach w miastach lub w dużych ogrodach pozamiejskich

Klon srebrzysty (Acer saccharinum) to pochodzące z Ameryki Północnej duże, często wielopniowe drzewo (osiągające w Polsce 20-30 m wysokości) z długimi i prostymi, ukośnie wzniesionymi konarami.

Jak sadzić drzewa i krzewy

Spis treści

  1. Co wyróżnia klon srebrzysty?
  2. Klon srebrzysty - uprawa i pielęgnacja
  3. Zastosowanie klonów srebrzystych
  4. Ciekawe odmiany klona srebrzystego

Co wyróżnia klon srebrzysty?

  • Liście klonu srebrzystego. Głównym walorem ozdobnym klonu srebrzystego jest ciekawe ulistnienie. Zazwyczaj 5-klapowe liście (długości od 8 do 14 cm), z wierzchu są jasnozielone, a od spodniej strony srebrzystobiało owłosione. Jesienią przebarwiają się na żółto, a czasami także na czerwono. Charakterystyczny dla tego drzewa jest kształt blaszki liściowej – jest ona głęboko dłoniasto klapowana – klapy są bardzo duże i głęboko powcinane.
  • Kora klonu srebrzystego. Dosyć charakterystyczna jest także kora (korowina) klonów srebrzystych, która u młodych drzew jest jasnoszara i gładka, a u drzew starszych - popielata, łuszcząca się pionowo długimi i cienkimi pasmami (łuskami).
  • Kwiaty klonu srebrzystego. W czasie kwitnienia uwagę przyciągają również miododajne kwiaty (marzec/kwiecień), które są zebrane po kilka do kilkunastu sztuk w kuliste, jaskrawoczerwone, frędzelkowate kwiatostany.
  • Owoce klonu srebrzystego. Cechą, po której można rozpoznać klony srebrzyste są także ich owoce (orzeszki) ukryte w podwójnych tzw. skrzydlakach, które są zebrane w bardzo gęste wiązki. Ich skrzydełka są sierpowato zagięte do wewnątrz i ustawione pod kątem prostym lub lekko ostrym, przy czym najczęściej jedno z nich jest nierozwinięte i wyraźnie mniejsze od drugiego. Po dojrzeniu skrzydlaki przybierają żółtobrązowy kolor, a przed opadnięciem (dojrzewają najwcześniej ze wszystkich klonów, bo już po połowie maja) rozpadają się na dwie części.

Przeczytaj też:

Najpopularniejsze drzewa ozdobne, które możesz posadzić nawet w małym ogrodzie >>

Klon srebrzysty - uprawa i pielęgnacja

  • stanowisko dla klonu srebrzystego

Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych i dość dobrze znosi niskie temperatury oraz zanieczyszczenia powietrza (warunki miejskie). 

  • podłoże dla klona srebrzystego

Jest mało wymagający co do gleby, ale preferuje gleby żyzne oraz wilgotne i tylko wtedy wyrasta na wysokie, gęsto ulistnione drzewa. Da sobie radę także na uboższych, suchych glebach, ale w takich warunkach nie osiąga dużych rozmiarów i żyje dość krótko. Należy jednak unikać nasadzeń na wietrznym miejscu, ze względu na łatwo łamiące się na wietrze gałęzie.

  • podlewanie i nawożenie klona srebrzystego

Pielęgnacja klona srebrzystego polega głównie na podlewaniu roślin w czasie suszy (szczególnie młode okazy). Nie wymaga specjalnego nawożenia.

  • przycinanie klona srebrzystego

Nie wymaga również przycinania i należy tego unikać, by nie naruszyć ładnego pokroju drzewa. Jeżeli zachodzi potrzeba skrócenia gałęzi, najlepiej zrobić to w lecie (wiosną drzewa mogą „płakać” – silnie tracić soki).

Klon srebrzysty
Autor: GettyImages Owoce klonu srebrzystego

Zastosowanie klonów srebrzystych

Jest to dekoracyjne (ze względu na liście i pokrój) drzewo, które zwykle sadzone jest w parkach lub w bardzo dużych ogrodach - najlepiej prezentuje się pojedynczo (jako soliter) na większych przestrzeniach.

Często sadzone jest także na osiedlach oraz w zieleni miejskiej i przy ulicach. Jednak sadzenie go w mieście (wzdłuż ulic) nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Długie i bardzo kruche, łamliwe konary stanowią poważne zagrożenie w czasie silnych wiatrów, a dodatkowo korzenie bardzo często uszkadzają (wysadzają) płyty chodnikowe i jezdnie oraz kolidują z kanalizacją i innymi elementami miejskiej infrastruktury podziemnej.

Klon srebrzysty
Autor: GettyImages Głównym walorem ozdobnym klona srebrzystego jest jego ciekawe ulistnienie

Ciekawe odmiany klona srebrzystego

Oprócz typowych drzew, rosnących głównie w parkach, możemy posadzić na większych przestrzeniach oryginalne, dekoracyjne odmiany.

  • 'Lutescens' - młode liście są pomarańczowożółte, później żółto-zielone (najlepiej wybarwiają się od nasłonecznionej strony),
  • 'Pyramidale' – może dorastać do 20 m wysokości; korona młodych drzew jest wąska i stożkowata o wzniesionych prosto gałęziach (z wiekiem drzewa zatracają ten pokrój i są coraz szersze); liście są głęboko klapowane,
  • 'Wieri' ('Lacinatum Wieri') – odmiana strzępolistna o luźnej, malowniczej koronie i zwisających gałęziach; dekoracyjne liście są głęboko powcinane - mają wąskie, ostro ząbkowane klapy.

Czy rozpoznasz te gatunki drzew? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 10
Co to za drzewo?
brzoza
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.