Kiedy i jak siać begonię stale kwitnącą? Przygotowanie rozsady begonii rozpocznij już teraz!

2024-01-05 10:11

Begonie to jedne z najpopularniejszych kwitnących roślin ogrodowych. Rozsadę begonii możemy przygotować samodzielnie w domu. Podpowiadamy kiedy i jak siać nasiona begonii stale kwitnącej. To sposób na rozmnażanie begonii z nasion.

Wysiew nasion begonii
Autor: GettyImages Kiedy i jak siać nasiona begonii stale kwitnącej?

Spis treści

  1. Kiedy wysiewa się begonie?
  2. Podłoże do wysiewu nasion begonii
  3. Wysiew nasion begonii krok po kroku
  4. Kiedy pikować begonie?

Begonia stale kwitnąca (łac. Begonia semperflorens)znakomicie nadaje się zarówno na rabaty w ogrodzie, jak i do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach. Miłośnicy roślin chętnie wybierają tę begonię ze względu na jej długi okres kwitnienia. A do wyboru jest wiele odmian begonii, różniących się kolorem kwiatów i liści.

Begonię stale kwitnącą można rozmnażać w domu wysiewając nasiona do skrzyneczek. Przeczytaj jak samodzielnie przygotować rozsadę begonii.

Kiedy wysiewa się begonie?

Jeśli chcemy cieszyć się pięknymi kwiatami begonii stale kwitnącej w sezonie, jej nasiona trzeba wysiać zimą: w styczniu bądź w lutym.

Podłoże do wysiewu nasion begonii

Nasiona begonii najlepiej wysiewać do płaskich plastikowych skrzyneczek (koniecznie z otworami w dnie) wypełnionych gotowym specjalnym podłożem do wysiewów - można je kupić w sklepach i centrach ogrodniczych, a także w działach ogrodniczych różnych marketów. Takie podłoże ma wyrównaną strukturę, jest odkażone i nadaje się do wysiewu nawet bardzo drobnych nasion.

Przeczytaj też: Rośliny z własnej rozsady. Jak samodzielnie przygotować rozsadę kwiatów

Wysiew nasion begonii krok po kroku

  1. Skrzyneczkę wypełnia się podłożem (około 1 cm niżej niż krawędź pojemnika), po czym podlewa je.
  2. Nasiona begonii są bardzo drobne, dlatego po wysianiu nie przykrywa się ich podłożem, można je tylko delikatnie w nie wcisnąć, a potem zwilżyć wodą (korzystając ze spryskiwacza o rozproszonym strumieniu).
  3. Skrzyneczkę z nasionami begonii należy przykryć folią (pomoże to w utrzymaniu odpowiednio wysokiej wilgotności powietrza przy kiełkowaniu nasion) i ustawić na parapecie przy oknie. Podłoże należy stale utrzymywać wilgotne.
  4. Optymalna temperatura do kiełkowania nasion begonii wynosi 22–24 st. C.
  5. Po wykiełkowaniu zaleca się stopniowo odsłaniać folię, na początku na pół godziny, a później stopniowo coraz dłużej.

Kiedy pikować begonie?

Po wzejściu siewki pikuje się do skrzynek w rozstawie 1,2 x 1,5 cm. Gdy te rośliny wykształcą kilka liści, należy je ponownie przepikować do pojedynczych doniczek lub innych pojemników, koniecznie z otworem w dnie.

Przeczytaj też:

QUIZ. Wiosenne kwiaty w doniczkach - czy na pewno je rozpoznasz?

Pytanie 1 z 10
Jak nazwają się te wdzięczne kwiaty doniczkowe, które wnoszą do naszych mieszkań powiew wiosny
Prymulki
Poznaj różne odmiany begonii
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.