Cięcie katalpy - kiedy można przycinać katalpy? Jak się przycina kataply?

2024-02-25 10:49

Katalpa, a właściwie surmia bignoniowa, to nieduże drzewo o parasolowatej koronie, ozdobnych liściach, kwiatach i owocach. Jakie wymagania ma katalpa i gdzie ją sadzić? Kiedy można przycinać katalpę? Jak się to fachowo robi?

Katalpa (surmia)
Autor: www.thinkstockphotos.com Korona katalpy jest charakterystycznie gęsto ulistniona

Spis treści

  1. Jak wygląda katalpa?
  2. Jakie wymagania ma katalpa?
  3. Gdzie sadzić katalpę?
  4. Kiedy można przycinać katalpy? Jak ro zrobić?

Katalpa to spolszczona nazwa surmii bignoniowej (łac. Catalpa bignonioides). W języku angielskim określana jest potocznie jako „drzewo cygarowe” (cigar tree) oraz „indiańskie drzewo fasolowe” (Indian bean tree) – obie te nazwy pochodzą od kształtu owoców.

Jak wygląda katalpa?

Katalpa to drzewo osiągające od 10 do 20 m wysokości. Tworzy krótki, ale gruby pień oraz gęsto ulistnioną koronę parasolowatego kształtu, która sprawia, że drzewo zachwyca wyjątkowym wyglądem. Na rynku dostępne są drzewka szczepione oraz karłowe odmiany niewielkich rozmiarów (np. 'Nana'), które z powodzeniem nadają się do małych ogrodów.

  • Dekoracyjne są liście katalpy: jasnozielone, duże (mają nawet 25 cm długości), sercowatego kształtu, ostro zakończone, od spodu pokryte delikatnymi włoskami.
  • Ozdobą drzewa są również pojawiające się w lipcu i sierpniu miododajne kwiaty katalpy: białe lub kremowe, przypominające kwiaty storczyka, wewnątrz nakrapiane na fioletowo i żółto, zebrane w wiechowate kwiatostany (podobne do kwiatostanów kasztanowca).
  • Po przekwitnięciu kwiaty przeobrażają się w oryginalne owoce katalpy: długie (do 40 cm) torebki, które przypominają kształtem strąki fasoli. Owoce pozostają na drzewie do wiosny i stanowią wyjątkową dekorację rośliny w okresie zimy.

Odmiany karłowe katalpy nie kwitną i nie tworzą owoców.

Przeczytaj też:

Jakie wymagania ma katalpa?

Ponieważ katalpa jest ciepłolubna, potrzebuje stanowiska ciepłego, słonecznego i osłoniętego od wiatru. W surowe zimy może przemarzać. Dotyczy to szczególnie młodych drzewek, które warto okryć na zimę, np. matami ze słomy.

Gleba pod katalpę powinna być lekka, przepuszczalna, żyzna i umiarkowanie wilgotna. Drzewo będzie źle rosło na ziemiach ciężkich, gliniastych i mokrych.

Katalpę rozmnaża się najczęściej przez nasiona lub sadzonki, niektóre odmiany uzyskuje się przez szczepienie.

Gdzie sadzić katalpę?

Surmia jest często sadzona w parkach i ogrodach jako pojedyncze, dobrze wyeksponowane drzewo (soliter) lub po kilka egzemplarzy w grupie albo w szeregu (tworzy wtedy aleję drzew). Drzewo jest odporne na zanieczyszczenia powietrza, dlatego znakomicie nadaje się do zieleni miejskiej. Należy pamiętać, że w cieniu korony katalpy niewiele roślin sobie poradzi, dlatego pod tym drzewem nie warto sadzić roślin ozdobnych.

Kiedy można przycinać katalpy? Jak ro zrobić?

Jak przycinać młodą katalpę, aby jej korona się zagęściła? Surmia z natury nie jest zagęszczona w młodym wieku. Korona zagęszcza się powoli z wiekiem i często przez długi czas może mieć tylko 2-3 gałęzie. Cięcie katalpy nie jest koniecznym zabiegiem, ale jeśli po zimie zauważymy chore lub przemarznięte pędy, to trzeba je usunąć nad pierwszym zdrowym (żywym) pąkiem.

Cięcie kataply najlepiej wykonać w momencie, gdy drzewo zacznie wypuszczać liście wiosną (wtedy najlepiej widać zimowe uszkodzenia).

poznaj też inne ciekawe drzewa do ogrodu:

Katalpa zwyczajna 'Nana'
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Katalpa zwyczajna 'Nana'
Drzewa do małego ogrodu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.