Kabina walk-in. Modna alternatywa dla tradycyjnych kabin prysznicowych

2020-01-28 17:11

Szukasz pomysłu na niebanalną i wygodną kabinę prysznicową? Nie podobają Ci się tradycyjne kabiny z drzwiami w grubych ramach? Kabina prysznicowa walk-in może być strzałem w dziesiątkę. Jakie ma zalety i czy ma jakieś wady?

kabina walk-in
Autor: materiały prasowe RADAWAY Do kabiny walki-in zamocowanej równolegle do ściany dostęp jest z dwóch stron

Kabina prysznicowa to nieodzowny elementem nowoczesnej łazienki. Czasem występuje solo, innym razem w duecie z wanną, zapewniając domownikom wybór sposobu kąpieli. W jednym i drugim przypadku rodzaj oraz rozmiar kabiny prysznicowej dopasowuje się do kształtu i wielkości łazienki. Oferta kabin prysznicowych jest ogromna – bez trudu można wybrać model najlepiej spełniający oczekiwania przyszłych użytkowników. Tradycyjna kabina prysznicowa jest wyposażona w drzwi, które mogą być otwierane na różne sposoby – rozwieralne, przesuwne, harmonijkowe, wahadłowe. Tym co wyróżnia kabiny typu walk-in na tle innych modeli to brak zamykanych drzwi.

kabina walk-in
Autor: Łukasz Kozyra Strefa kąpieli została wydzielona wielkoformatowymi taflami szkła, które są połączone eleganckimi okuciami. To właśnie kabina walk-in

Zalety kabiny walk-in

Co dzięki temu zyskujemy? Przede wszystkim łatwiej dostać się do środka kabiny, bo wejście jest niczym nieograniczone i na stałe pozostaje otwarte. Jeśli dodatkowo kabinę walk-in ustawimy bezpośrednio na podłodze, można będzie ją wykończyć w taki sam sposób, jak pozostałą część łazienki. Nie napotkamy żadnych trudnych do pokonania przeszkód na poziomie posadzki, takich jak próg czy krawędź brodzika, o które można się potknąć.

Większość kabin walk-in nie ma ruchomych elementów, które po pewnym czasie użytkowania mogłyby się zepsuć. Prosta konstrukcja i brak trudno dostępnych miejsc w obrębie kabiny, takich jak np. prowadnice w kabinach z przesuwnymi drzwiami, sprawiają, że kabinę walk-in łatwo utrzymać w czystości.

Odpowiednio ustawiona kabina walk-in będzie skuteczną barierą, która chroni łazienkę przed zachlapaniem podczas brania prysznica. Wyznacza granicę między strefą mokrą i suchą w łazience. Jednocześnie wychodząc z kąpieli, nie czujemy dyskomfortu związanego z różnicą temperatur w kabinie prysznicowej i poza nią.

GALERIA: aranżacja łazienki z kabiną walk-inn

Rodzaje kabin walk-in

Kabinę walk-in mogą tworzyć ścianka lub ścianki wraz z systemem mocującym, który służy do przytwierdzenie ich na stałe do ścian, podłogi, rzadziej sufitu. Otwarte wejście do wnętrza kabiny prysznicowej może znajdować się z jednej strony albo z dwóch stron, zależnie od konstrukcji i ustawienia danego modelu.

Najprostsze kabiny walk-in nazywane są też ściankami prysznicowymi, bo składają się z pojedynczej ścianki wyposażonej w elementy montażowe, dzięki którym można ją stabilnie ustawić i przytwierdzić do ścian łazienki. Największy wybór jest wśród kabin o szerokości 80-90 cm, ale można też znaleźć ścianki prysznicowe o szerokości mniejszej, np. 50 cm, a także większej – o wymiarach 120 cm i powyżej. Wysokość to zwykle 195-200 cm, ale można też zamówić ściankę prysznicową do samego sufitu.

Ścianka prysznicowa może być umieszczona prostopadle do ściany łazienki, wydzielając w rogu pomieszczenia wygodną strefę prysznicową. Co ważne można ją dopasować do wielkości pomieszczenia zdecydowanie bardziej elastycznie niż tradycyjne kabiny, których wielkość zwykle stopniowana jest co 10 cm. W przypadku kabin walk-in odległość od narożnika łazienki można ustawić dowolnie w określonym zakresie (np. od 70 cm do 120 cm), wykorzystując wsporniki o regulowanej długości.

Jeśli wielkość i kształt łazienki pozwalają na to, kabinę typu walk-in można zamocować równolegle do ściany, w pewnej odległości od niej. W takim wariancie kabina jest wolno stojąca, wymaga bardzo dobrego zamocowania do ścian i podłogi, ewentualnie do sufitu.

Są też kabiny walk-in o bardziej złożonej konstrukcji. Mogą być zbudowane z dwóch prostopadłych do siebie ścianek - takiej samej lub różnej szerokości, a czasami również trzech - dwie ścianki są zestawione ze sobą prostopadle i trzecia montowana osobno, tworząc komfortową strefę prysznicową.

Ścianka prysznicowa
Autor: materiały prasowe EXCELLENT Najprostszym rodzajem kabin walk-in jest ścianka prysznicowa zamocowana prostopadle do ściany łazienki i wydzielająca strefę prysznica

Ścianki w kabinach walk-in

Materiały stosowane w kabinach typu walk-in to przede wszystkim tafle grubego, bezpiecznego szkła – najczęściej o grubości od 6 do 8 mm, ale przy bardzo dużych wymiarach - nawet 10 mm. Przezroczyste tafle szkła sprawiają, że kabiny nikną na tle ścian łazienki i nawet niewielkie łazienki wyglądają na przestronne. Niezwykle efektownie wyglądają ścianki wykonane z giętego szkła. W ofercie producentów znajdziemy też szkło barwione, piaskowane czy też dekoracyjne w wielu nieszablonowych wzorach, a nawet możliwość wykonania grawerów według własnego pomysłu.

Podobnie jak w przypadku tradycyjnych kabin modele typu walk-in mogą mieć szkło ze specjalną powłoką, która ułatwia spływanie wody i utrzymanie powierzchni w czystości.

Warto wiedzieć

Jeśli decydujesz się na kabinę walk-in, pamiętaj:

1. Odpowiednio zabezpieczyć wnętrze kabiny. Ściany i podłoga, które znajdą się w przestrzeni kąpielowej wydzielonej przez kabinę walk-in, powinna być zabezpieczona hydroizolacją. Warto pod nimi ułożyć warstwę uszczelniającą z foli w płynie. Dzięki temu będziemy mieli gwarancję, że woda nie wniknie w strukturę ścian czy podłogi i nie zaleje sąsiadujących pomieszczeń.

2. Zadbać o łatwy i szybki odpływ wody do kanalizacji. Przede wszystkim podłoga w obrębie kabiny musi mieć spadek w kierunku odpływu kanalizacyjnego. Niezależnie od tego czy wybierzemy odpływ liniowy czy punktowy, trzeba dopasować jego wydajność, do wydajności baterii prysznicowej. Dzięki temu woda nie będzie zbierała się na dnie, tylko sprawnie odpłynie do pionu kanalizacyjnego. Jeśli kabina ma być ustawiona na brodziku, sprawdźmy czy taki sposób montażu jest przewidziany dla konkretnego modelu kabiny walk-in.

3. Przestrzegać wskazówek montażowych producenta. Przede wszystkim dotyczących sposobu zamocowania kabiny do przegród budowlanych – rodzaju i rozstawu elementów mocujących. Kabina powinna wytrzymać przypadkowe oparcie się o nią, które może się zdarzyć każdemu, a my musimy się czuć w niej bezpiecznie.

Kabina walk-in
Autor: materiały prasowe RADAWAY Kabinę walk-in mogą tworzyć dwie ścianki zamocowane do prostopadłych ścian łazienki

Systemy mocowania kabin walk-in

Rodzaj mocowania zależy przede wszystkim od tego, czy ścianka kabiny prysznicowej przylega do ściany łazienki czy nie.

W pierwszym przypadku ściankę kabiny zwykle mocuje się z użyciem listwy montażowej. Można też spotkać ścianki prysznicowe montowane punktowo z wykorzystaniem specjalnych okuć, ale częściej takie rozwiązanie spotyka się w kabinach wykonywanych na zamówienie. W większości kabin typu walk-in konieczny jest montaż wspornika łączącego górną część ścianki kabiny z równoległą do niej ścianą oraz mocowanie punktowe w podłodze. Zakres regulacji wspornika może wynosić nawet kilkadziesiąt centymetrów.

Z wykorzystaniem wsporników montuje się również kabiny nie stykające się ze ścianami łazienki. Z tym, że stosuje się je na dwóch skrajnych końcach ścianki prysznicowej.

Wsporniki montażowe wykonuje się z metalu wykończonego w kolorze błyszczącego lub satynowego chromu, ale mogą też mieć inne kolory, na przykład biały czy modny ostatnio czarny.

Ścianka prysznicowa
Autor: materiały prasowe EXCELLENT Efektownie wygląda ścianka prysznicowa z giętego szkła
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie