Jesień w ogrodzie: kolorowe kwiaty i liście w jesiennym ogrodzie

2013-10-17 12:23

Jesienny ogród jest pełen przebarwiających się liści i jesiennych kwiatów. Jesień w ogrodzie to czas kolorów. Obok żółtych, pomarańczowych, brązowych i czerwonych liści w jesiennym ogrodzie widać kolorowe jesienne kwiaty. Jakie rośliny zdobią jesienny ogród.

Jesienny ogród zawsze jest niespodzianką, a jego uroda bywa ulotna. Przebarwianie się liści czy czas kwitnienia ostatnich roślin bardziej niż podczas innych pór roku zależą od pogody.

Jesienny ogród: kolorowe kwiaty i owoce

Jesień w ogrodzie nie jest pustą porą roku. W tym czasie zakwitają jeszcze przede wszystkim byliny. Niektóre po raz pierwszy, inne odradzają się po przycięciu, po wiosenno-letnim kwitnieniu i u schyłku sezonu powtórnie tworzą kwiaty (na przykład ostróżka ogrodowa lub kocimiętka Faassena). Najpiękniej i najdłużej rośliny kwitną wtedy, gdy jesień jest ciepła i długa. Ich wrogiem jest niska temperatura, ale niektóre gatunki kwitną nawet po pierwszych przymrozkach (na przykład wrzosy i złocienie ogrodowe, czyli chryzantemy).Do pierwszych przymrozków kwitną też liczne rośliny jednoroczne. Jesiennym ogrodom kolorów dodają także owoce. Mogą być żółte, pomarańczowe, czerwone, różowe, a nawet fioletowe. Ich jaskrawe barwy przyciągają wzrok i zdobią ogród także po opadnięciu liści. Niektóre owoce opadają po pierwszych mrozach, ale są też takie, które pozostają na roślinie aż do wiosny, pod warunkiem że nie zjedzą ich wcześniej ptaki. I to jest drugi powód, dla którego warto posadzić rośliny obficie owocujące – by szarą jesienią i zimą móc obserwować ptaki przylatujące do ogrodowej stołówki. Niektóre owoce możemy wykorzystać sami, na przykład pigwowca i rokitnika. Zawierają one dużo witamin (zwłaszcza C) i nadają się na przetwory.

Jesienny ogród: kolorowe liście

Ogród przed zimą zdobią również liście. U wielu roślin, zwłaszcza drzew i krzewów, przybierają jesienią kolory ognia. Dzieje się tak, ponieważ zielony barwnik chlorofil ulega rozkładowi na proste związki, które są transportowane w głąb rośliny. W ten sposób odzyskuje ona cenne substancje odżywcze. Liście robią się żółte, pomarańczowe i czerwone, gdyż widoczne stają się inne barwniki. Przebarwianie się roślin zależy od pogody i nie co roku jest równie intensywne. Najładniejsze kolory powstają wtedy, kiedy w drugiej połowie lata nie było suszy, a jesień jest ciepła, słoneczna, sucha i długa. I odwrotnie – gdy lato było suche, a po nim przyszły długotrwałe deszcze, nie ma co liczyć na jesienną feerię barw.Nie zmienia to jednak tego, że niedługo nastanie zima, a po niej wiosna i gdy stopnieje śnieg, a słońce zacznie mocniej przygrzewać, miło jest zobaczyć wychylające się spod ziemi kolorowe rośliny – symbole pory roku. Stanie się tak, gdy pomyślimy o tym właśnie jesienią, przygotowując glebę na rabatach, sadząc cebulowe, wysiewając nasiona, na przykład smagliczki, nagietków, kosmosu, agastache, a także wysadzając bratki, malwy i stokrotki.

Jesienne prace w ogrodzie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.