Wybieramy kocioł gazowy. Kiedy warto mieć piec jednofunkcyjny, a kiedy dwufunkcyjny

2023-07-11 11:57

Jaki kocioł gazowy będzie najlepszy do twojego domu? Kocioł jednofunkcyjny to taki, który może zasilać jedynie instalację centralnego ogrzewania, a dwufunkcyjny, dzięki wbudowanemu podgrzewaczowi, dodatkowo przygotowuje jeszcze ciepłą wodę użytkową.

Kocioł gazowy jednofunkcyjny z zasobnikiem
Autor: Andrzej Szandomirski Kocioł gazowy jednofunkcyjny z zasobnikiem

W gazowym kotle jednofunkcyjnym nie ma wymiennika ciepła do podgrzewania wody użytkowej, więc nie może on jej samodzielnie przygotowywać. W zamian za to zwykle podłącza się do niego podgrzewacz pojemnościowy, czyli zbiornik na wodę (zasobnik) z wbudowanym wymiennikiem ciepła.

Natomiast kocioł gazowy dwufunkcyjny podgrzewa wodę w sposób przepływowy (ma wbudowany przepływowy podgrzewacz c.w.u.), co znaczy, że proces podgrzewania rozpoczyna się w chwili odkręcania kranu z ciepłą wodą. Jedynie droższe modele bywają wyposażone w niewielki wbudowany zasobnik ciepłej wody, dzięki któremu czas oczekiwania na nią po odkręceniu kranu jest krótszy.

Kocioł dwufunkcyjny i jednofunkcyjny dobrany do potrzeb i możliwości

Kotły dwufunkcyjne z założenia są przeznaczone do niedużych domów, w których punkty poboru ciepłej wody są blisko kotła. Ważne jest, by nie zdarzało się często, że z ciepłej wody korzystają jednocześnie dwie osoby. W praktyce oznacza to, że kotły dwufunkcyjne nadają się do domu z jedną łazienką, najlepiej sąsiadującą z kuchnią. Piec gazowy dwufunkcyjny powinien być zainstalowany w jednym z tych dwóch pomieszczeń, aby znalazł się jak najbliżej punktu poboru wody. W przeciwnym razie trzeba będzie długo czekać, aż woda dopłynie z kotła do kranu.

Gdy punkty jej poboru są znacznie oddalone od siebie (na przykład kuchnia nie sąsiaduje z łazienką), kocioł lepiej umieścić w pobliżu miejsca, w którym częściej odkręca się kran z ciepłą wodą (zwykle w kuchni). Wówczas mniej wody się marnuje podczas oczekiwania na jej podgrzanie. Gdy długość rury, którą woda z kotła płynie do kranu, przekracza 7 m, czas oczekiwania na nią jest już dokuczliwie długi.

Do dużego domu z dwiema (lub więcej) łazienkami zamieszkiwanego przez więcej niż trzy osoby lepiej wybrać kocioł gazowy jednofunkcyjny z zasobnikiem ciepłej wody. Tylko wtedy nie będzie nas denerwować jej niestabilna temperatura i ograniczona wydajność. Możliwe będzie też zastosowanie cyrkulacji, bez której trudno się obejść w dużej, rozległej instalacji. Dzięki dodatkowym przewodom cyrkulacyjnym ciepła woda cały czas krąży w instalacji, przepływając przez zasobnik, w którym utrzymywana jest zadana temperatura. Wobec tego woda w rurach ma zbliżoną temperaturę – nie stygnie, jak to ma miejsce w instalacji bez cyrkulacji, i jest dostępna natychmiast po odkręceniu kranu.

Nowoczesne kotły gazowe posiadają wiele udogodnień, nie tylko zwiększających sprawność energetyczną do poziomu 94%, ale także ułatwiających ich użytkowanie. Często są wyposażone w aktywną kontrolę spalania i energooszczędną pompę o współczynniku efektywności energetycznej EEI≤ 0,20 z zapewniającą wysokość podnoszenia do 7 m. Ważnym udogodnieniem jest możliwość podłączenia układu sterowania kotła do sieci Wi-Fi. Pozwala to zdalnie kontrolować działanie kotła przez aplikację na smartfona.

Cena kotła gazowego

Na decyzję o wyborze rodzaju kotła gazowego na pewno wpływa cena. Kotły dwufunkcyjne są na ogół o 2-3 tys. zł tańsze od ich odpowiedników jednofunkcyjnych sprzedawanych w komplecie z zasobnikiem. Dla wielu osób, którym nie zależy na dostępie do dużej ilości ciepłej wody, jest to na pewno decydujący argument. Także prace instalacyjne przy kotle jednofunkcyjnym z zasobnikiem są bardziej pracochłonne i skomplikowane niż przy montażu kotła dwufunkcyjnego.

Pewnym kompromisem są kotły jednofunkcyjne sprzedawane w zestawie z dopasowanym zasobnikiem i wbudowanym osprzętem. W wersji wiszącej (także zasobnik może być wiszący, ale ma wtedy niezbyt dużą pojemność) zajmują na tyle mało miejsca, że można umieszczać je w pomieszczeniach użytkowych.

Przy wyborze kotła gazowego należy także zwrócić uwagę na jego właściwości z zakresu bezpieczeństwa, zarówno dla użytkowników, jak i dla środowiska.

Warto wiedzieć

Jak dobrać odpowiedni kocioł dwufunkcyjny?

Jeżeli w naszym domu nie dysponujemy miejscem, które moglibyśmy przeznaczyć na montaż kotła jednofunkcyjnego z oddzielnym zasobnikiem, rozwiązaniem może być zakup kotła dwufunkcyjnego (przygotowanego do samodzielnego wytwarzania c.w.u. i c.o.). Dzięki kompaktowym wymiarom wiszących konstrukcji tego typu stosunkowo łatwo można wygospodarować miejsce na instalację urządzenia, może to być np. kuchnia lub łazienka.  

Aby cieszyć się komfortem użytkowania bardzo ważny jest dobór urządzenia o konstrukcji, która zapewni produkcję ciepłej wody odpowiadającą naszym potrzebom. Standardowy kocioł dwufunkcyjny wytwarza ciepłą wodę na bieżąco (przepływowo). Tego typu rozwiązanie sprawdzi się, jeżeli nasza instalacja c.w.u. jest stosunkowo niewielka i ciepła woda jest wykorzystywana np. w łazience wyposażonej w standardowy natrysk, a dodatkowo z wody korzysta się w kuchni. Należy pamiętać, że kotła przygotowującego c.w.u. na bieżąco nie powinno się stosować, gdy planujemy montaż rozbudowanego panelu prysznicowego czy dużej wanny - nie dostarczy on niezbędnej ilości ciepłej wody. Kocioł dwufunkcyjny o mocy 21-25 kW jest w stanie dostarczyć ciepłą wodę w ilości 10-12 l/min, rozbudowany panel może jej potrzebować nawet 15-25 l/min.

Kocioł gazowy
Autor: materiały prasowe Wiszący kocioł gazowy kondensacyjny, dwufunkcyjny, wyposażony we wbudowaną automatykę pogodową oraz zestaw do podłączenia kotła. Dobre rozwiązanie do małych instalacji

Kocioł gazowy stojący czy kocioł wiszący?

Kotły dwufunkcyjne zdecydowanie wygrywają z jednofunkcyjnymi pod względem ilości zajmowanego miejsca.

Jednofunkcyjne kotły stojące zwykle muszą być wyposażone w dodatkowy osprzęt (naczynia wzbiorcze, pompy, zawory), na który potrzebna jest spora przestrzeń. Całość, ze względu na rozmiary i mało estetyczny wygląd, nie bardzo nadaje się do umieszczenia w pomieszczeniu użytkowym takim jak kuchnia czy łazienka, na taki kocioł jest potrzebne osobne pomieszczenie - kotłownia. Kocioł może być zainstalowany nawet w niewielkiej przestrzeni, dzięki kompaktowym wymiarom. A dzięki zamkniętej komorze spalania można rozważyć jego zabudowę.

Rozwiąż nasz QUIZ. Co wiesz o kotłach grzewczych?

Co wiesz o kotłach grzewczych

Pytanie 1 z 10
Czym się różni kocioł grzewczy od pieca?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.