Jak wydzielić dodatkowy pokój w domu na parterze: przed wyborem projektu

2018-05-23 15:19

Dodatkowy pokój na parterze domu może być planowany z myślą o konkretnej funkcji lub jako pomieszczenie rezerwowe, które przyda się w przyszłości. Czasem taki dodatkowy pokój w domu pełni wymiennie kilka zadań, co sprawia, że jest miejscem praktycznym i użytecznym. Wybierając projekt domu, sprawdźmy, czy można wydzielić taki dodatkowy pokój.

Dodatkowy pokój w domu: gabinet
Autor: Piotr Mastalerz Gabinet to miejsce idealne do cichej pracy i odpoczynku. Można w spokoju opłacić rachunki przez internet i zajrzeć do ulubionej lektury. Urządzony obowiązkowo w drewnie o ciepłym miodowym odcieniu. Projekt domu i wnętrz: PL.architekci

Prawidłowo zaprojektowany dom żyje i reaguje na zmiany, które są udziałem jego mieszkańców. Wybierając projekt, warto postawić na rozwiązania pozwalające na pewną elastyczność.

Dodatkowy pokój w domu - jakie funkcje może pełnić

Dodatkowy pokój na parterze może być wykorzystany na wiele sposobów. Zwykle pełni funkcję gabinetu lub sypialni dla gości. Czasem zostaje przeznaczony na biblioteczkę, pokój telewizyjny albo pracownię. Gdy przestanie być potrzebny, zlikwidujemy go i powiększymy salon, o ile ściana łącząca oba wnętrza nie będzie ścianą nośną. Pomieszczenie usytuowane w pobliżu wejścia może – gdy zajdzie taka potrzeba – z pokoiku gościnnego przekształcić się w pracownię. Natomiast bliskość łazienki sprawi, że taki dodatkowy pokój stanie się prawie niezależnym mieszkankiem dla starszej osoby, która nie może już mieszkać sama.

Sprawdź też:

Dodatkowy pokój na parterze: gościnny

Jeśli goście odwiedzają nasz dom często i na dłużej, warto wydzielić dodatkowy pokój gościnny. Powinien być zlokalizowany na rzucie tak, aby zapewnić prywatność zarówno gościom, jak i domownikom. Odsunięty od strefy dziennej, w zacisznej części domu, najlepiej z osobnym wyjściem na taras lub do ogrodu stanie się bardzo przytulnym pomieszczeniem. Goście nie będą czuli się ciężarem i zyskają możliwość spędzenia czasu we własnym towarzystwie. Dobre usytuowanie na planie domu sprawi, że nawet ich dłuższy pobyt nie zakłóci rytmu życia domowników i zapobiegnie ewentualnym nieporozumieniom. Niezależnie od częstotliwości przyjmowania gości pomieszczenie powinno być usytuowane w pobliżu łazienki lub z nią połączone. Zapewni to nie tylko komfort, ale też poczucie prywatności. Wielkość pokoju powinna wynosić 10-12 m2. Nie musi być bardzo przestronny, chyba że mamy w zwyczaju gościć więcej osób. Dobrze, aby poza łóżkiem we wnętrzu zmieściły się szafy, które będą mogli wykorzystywać domownicy, na przykład do przechowywania rzadziej używanych rzeczy.

Zobacz także:

Dodatkowy pokój - gabinet
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy Pokój gościnny. Ma własny taras, jest położony na uboczu, a zarazem w pobliżu łazienki, co zapewni gościom dosyć dużą niezależność. Dodatkową zaletą jest to, że można się z niego dostać do kuchni, nie przechodząc przez salon. Kwitnący kasztan – Murator M84 (projekt: architekt Małgorzata Cybulska-Marks) Link: Sprawdź projekt domu: Kwitnący kasztan >>>

Dodatkowy pokój dla seniora

Szczególnym rodzajem dodatkowego pokoju jest przestrzeń przeznaczona dla seniora. Najlepiej, jeżeli sprawia wrażenie niemalże osobnego mieszkania. Pomieszczenie powinno być zlokalizowane w taki sposób, aby wszystkim zapewnić wygodę, prywatność, a seniorowi dodatkowo poczucie przynależności do rodziny. Nie wybierajmy projektów, w których pokój dla osoby starszej jest całkowicie odcięty od reszty domu lub ulokowany w części gospodarczej. Ze względów funkcjonalnych pomieszczenie takie powinno być połączone z łazienką albo sytuowane w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Dodatkowym atutem (o ile stan zdrowotny seniora pozwala na samodzielność) będzie bliskość kuchni oraz łatwa dostępność tarasu czy ogrodu.

Sprawdź też:

Pokój powinien być jasny, dobrze doświetlony światłem dziennym – w taki jednak sposób, aby uniknąć zbytniego nagrzewania oraz wychładzania. Dość dobra będzie orientacja północno-wschodnia oraz północno-zachodnia. Niekorzystna jest natomiast lokalizacja takiego pomieszczenia od południa oraz południowego zachodu. Należy postarać się, aby okna wychodziły na cichą stronę posesji. Unikajmy widoku na ruchliwą drogę, kojec hałaśliwego psa czy warsztat sąsiada. W takiej sypialni osobie starszej trudniej będzie wypocząć, zwłaszcza gdy ma problemy ze snem. Pomieszczenie powinno być jasne, przestronne i mieć regularny kształt. Wszelkie zakamarki, skosy (lokalizacja częściowo pod schodami) i różnice poziomów będą utrudniały korzystanie z niego, a u osób mających kłopoty z poruszaniem mogą doprowadzić do urazów.

Pokój dla seniora z drzwiami przesuwnymi
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy Pokój dla seniora. Drzwi przesuwne zamykają dostęp do tej części domu z wiatrołapu i podkreślają jej odrębność. Bliskość łazienki i własne wyjście na zewnątrz sprawiają, że przestrzeń zyskuje rangę prawie osobnego mieszkania. Jednocześnie sypialnia jest wygodnie połączona ze strefą dzienną, gdzie toczy się życie rodzinne. Mgła nad rzeką – Murator M180 (projekt: architekt Katarzyna Słupeczańska) Link: Sprawdź projekt domu: Mgła nad rzeką >>>
Pokój dla seniora na tyłach domu
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy Pokój dla seniora. Znajduje się na tyłach domu, jego okna wychodzą na ogrodową część działki. Nie sąsiaduje bezpośrednio ze strefą wejścia ani z garażem, co zapewni osobie starszej ciszę i lepsze warunki do odpoczynku. Zarazem do salonu jest stąd bardzo blisko, dzięki czemu senior nie będzie się czuł wyobcowany. Do pokoju prowadzi mały korytarzyk z wnęką na szafę i dostępem do łazienki, co ułatwi codzienne funkcjonowanie. Złoty brzeg – Murator M49 (projekt: architekt Małgorzata Cybulska-Marks) Link: Sprawdź projekt domu: M49 Złoty brzeg >>>

Dodatkowy pokój do pracy

Dodatkowy pokój na parterze domu można przeznaczyć do pracy. Może to być gabinet lub pracownia, do której wstęp mają osoby z zewnątrz. Jeśli zależy nam na pokoju przeznaczonym na pracownię, wybierajmy projekty domów, w których dodatkowe pomieszczenie usytuowane jest od strony ulicy albo wejścia na posesję, z widokiem na furtkę. Dobrze, gdyby miało wejście bezpośrednio z wiatrołapu, gdzie dodatkowo można wygospodarować miejsce na odzież wierzchnią dla osób z zewnątrz. Zwróćmy uwagę, aby droga do pokoju była prosta, nie prowadziła przez pomieszczenia gospodarcze czy długie, kręte korytarze. Przyda się też łatwy dostęp do toalety. Pokój przeznaczony na pracownię należy oddzielić od hałasów domowych. Nie sprawdzi się w bliskości pralni czy kotłowni, ponieważ charakterystyczne dla tych pomieszczeń dźwięki mogą nas rozpraszać i utrudniać pracę.

Gabinet natomiast, o ile nie zależy nam na dużym spokoju, może zostać ulokowany przy salonie, pełnić funkcję biblioteczki i stwarzać możliwość ewentualnego połączenia z pokojem dziennym. W przypadku pomieszczeń przeznaczonych do pracy doskonale sprawdzają się pokoje usytuowane od strony północnej. Naturalne oświetlenie zwykle i tak jest wspomagane przez sztuczne i nie ma wpływu na jakość warunków pracy. Ważniejsze jest natomiast to, aby wyeliminować ryzyko przegrzewania występujące tam, gdzie korzysta się ze sprzętu biurowego. Intensywne promienie słoneczne utrudniają także pracę przy monitorze. Okna powinny być rozmieszczone tak, aby zmieścić urządzenia i potrzebne meble.

Duże przeszklenia nie będą w tym przypadku zaletą. Niewątpliwie taki pokój powinien być ustawny, to znaczy mieć regularny kształt, powierzchnię przeszkleń oraz wielkość zależną od przeznaczenia. O ile na gabinecik do okazjonalnej pracy wystarczy niewielki metraż – 8-10 m2 (w takim pomieszczeniu zmieści się regał i biurko) – o tyle w przypadku pracowni będziemy potrzebować co najmniej 15 m2, oczywiście w zależności od przeznaczenia.  

Gabinet z wejściem z zewnątrz
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy Pracownia. Pomieszczenie z wejściem z wiatrołapu oraz dostępem do garderoby sprawdzi się jako pracownia lub gabinet dostępny dla osób z zewnątrz. Jest oddzielone od prywatnej części domu i ma okno wychodzące na ulicę i front posesji. Mglisty poranek – Murator M144 (projekt: architekt Katarzyna Słupeczańska) Link: Sprawdź projekt domu: Mglisty poranek >>>
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.