Jak wybrać łóżko dziecięce? Podpowiadamy!

2020-08-24 14:31
pokoj dzieciecy
Autor: Marcin Grabowiecki; projekt: Malgorzata Górska-Niwińska/MGN Pracownia Architektoniczna; stylizacja: Eliza Mrozińska Wybór łóżka dla dziecka to także branie pod uwagę jego zainteresowań i tego, co lubi. Liczy się przede wszystkim funkcjonalność, kreatywne wykorzystanie przestrzeni do odpoczynku i bezpieczeństwo

Wybór łóżka dla dziecka to jest wyzwanie. Inaczej wybieramy łóżko dziecięce dla niemowlaka, a inaczej dla przedszkolaka czy ucznia. Jedno jest jednak wspólne: wygoda i funkcjonalność.

Meble dla dzieci powinny być wytrzymałe i wyprodukowane z bezpiecznych materiałów. Producenci natomiast powinni posiadać certyfikaty, które potwierdzają ich jakość i bezpieczeństwo.

Łóżko dla dziecka: UOKiK alarmuje

Jak się okazuje z bezpieczeństwem mebli dziecięcych bywa różnie. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) przeprowadził kontrolę mebli do spania dla dzieci, w tym łóżek dziecięcych w I kwartale 2020 r. u 69 przedsiębiorców. W efekcie przeprowadzonych działań stwierdzono nieprawidłowości w 1/3 zbadanych partii mebli do spania dla dzieci (32 proc.), z czego w 11,20 proc. produktów wykryto różnego rodzaju wady konstrukcyjne (tj. w 9 łóżeczkach/kołyskach, 4 łóżkach piętrowych i jednym łóżku wysokim).

Dla porównania w 2015 r. i 2017 r. kontrole ujawniły defekty w 5 partiach łóżek piętrowych i w jednej partii łóżeczka z funkcją kołysania. Z kolei w przypadku 28,80 proc. produktów pojawiły się zastrzeżenia co do prawidłowości lub kompletności oznakowania.

Jak więc dobrze wybrać dobre łóżko dla dziecka? Wszystko zależy od wieku dzieci.

Łóżeczko dziecięce dla noworodka i niemowlaka

Wybierając łóżeczko dziecięce zwracajmy uwagę na to, by miało regulowaną wysokość. Gdy dziecko jest jeszcze malutkie, to materac powinien być na najwyższym poziomie – wtedy mamy łatwy dostęp do malucha. Gdy dziecko rośnie, stopniowo obniżamy wysokość posłania. Oprócz łóżeczka można wybrać rozwiązanie „przechodnie” jak np. kołyska, kosz Mojżesza, czy łóżeczka wiklinowe.

Rozróżniamy dwie podstawowe wielkości łóżeczek dla najmłodszych dzieci: 60/120 cm oraz 70/140 cm. Często ten drugi rozmiar może "rosnąć" wraz z dzieckiem i np. zamienia się w tapczanik, który może nawet towarzyszyć dzieciom do wieku przedszkolnego.

Przeczytaj też:

Inspiracje na ładny pokój dla niemowlaka >>>

Warto, by łóżeczko dziecięce miało specjalny ochraniacz na barierki, który zabezpieczy przed ewentualnymi uderzeniami o boki – szczególnie, gdy maluch lubi się wiercić podczas snu.

pokoj dzieciecy
Autor: Marcin Grabowiecki; projekt: Magda Wdowinska/majuszka.pl; stylizacja: Eliza Mrozińska Dzieci często utożsamiają się z postaciami z bajek czy filmów. Ten pokój to raj dla małej księżniczki - obowiązkowo w stylu vintage

Łóżko dla przedszkolaka i ucznia

Łóżko dziecięce dla przedszkolaka można wybrać z barierką, która łatwo usunąć, gdy dziecko śpi już spokojniej i upadek raczej mu nie grozi. Dobrze, gdy łóżka dla dzieci mają szuflady na pościel, no i wygodny materac. Dzieci chętnie wybierają łóżka piętrowe – nawet nie mając rodzeństwa. Przestrzeń do spania organizujemy na górze, a na dole miejsce np. do wypoczynku, czytania książek, czy miejsce dla spania dla kolegi czy koleżanki, którzy wpadną na nocowankę. W takim przypadku można też zakupić łóżka piętrowe tak skonstruowane tak, by na dole było miejsce do nauki (biurko, fotel, półki) lub do zabawy.

Gdy pokój dla przedszkolaka zamienia się na miejsce odpoczynku i nauki rodzice często kupują np. rozkładane łóżka dziecięce lub łóżka, które posłużą dla starszych dzieci i nastolatków.

Dzieci lubią też tematycznie nawiązywać do bohaterów bajek, czy filmów. Na rynku dostaniemy łóżka dla dzieci np. w kształcie wyścigówek, łodzi, statków kosmicznych albo łóżka z baldachimem – prawie jak dla księżniczek!

poko nastolatka
Autor: smyki.pl Dzieci wchodzące w nastoletni świat chętnie decydują o wyglądzie swojego pokoju
Warto wiedzieć
Pokój dziecka Smyki Design

Autor: smyki.pl

Przestrzeń pod łóżkiem na antresoli to zaciszna, prywatna strefa – idealne miejsce do wypoczynku w ciągu dnia. Projekt Smyki Design: #blogerka

Bezpieczne meble w pokoju przedszkolaka

Meble w pokoju przedszkolaka powinny być dostosowane do wzrostu dziecka, ale przede wszystkim bezpieczne – nie powinno mu się dawać możliwości wspinaczki na szafki czy regały. Warto zwrócić uwagę na zaokrąglenie możliwie wszystkich kantów występujących na wysokości głowy dziecka i wokół otwartej przestrzeni na środku pokoju, po której może biegać. A także na to, czy sprzęt jest z certyfikatem bezpieczeństwa – spełnia normy narzucone między innymi przez Unię Europejską. Przedszkolak powinien mieć już tradycyjne, wygodne łóżko, ale może być ono ograniczone na krawędziach drabinkami, żeby nie wypadł z niego na podłogę. Jeśli łóżko dla przedszkolaka jest bez drabinek, nie powinno być wysokie – wtedy w razie upadku nic poważnego się nie stanie. Żeby uniknąć kupowania nowego mebla, kiedy dziecko pójdzie do szkoły, warto zainwestować w łóżko, które będzie rosło (wydłużało się) razem z nim. Dzięki temu do wymiany będzie jedynie materac.

Łóżko dla nastolatka

W zasadzie tutaj żegnamy się już z łóżkiem dziecięcym i problem jest najmniejszy. Dzieci w tym wieku już zupełnie samodzielnie decydują o wyglądzie swojego pokoju. Do pokoju młodzieżowego kupujemy łóżka typowo dorosłe i służące dobrych kilka lat. Często są one wyposażone w pojemniki na pościel. Nastoletnie dzieci mogą wybierać łóżko wedle swojego gustu i uznania.

Jak widać podstawowym kryterium wyboru łóżka dziecięcego jest wiek zainteresowanych. Jednak niezależnie od tego, ile lat mają dzieci, łóżko powinno być wygodne, funkcjonalne i bezpieczne. I tymi wskazówkami kierujmy się przy wyborze mebli do spania dla naszych pociech.

Kupujemy łóżko dla dziecka: sprawdzaj certyfikaty

Bezpieczeństwo jest szczególnie ważne, gdy dotyczy produktów przeznaczonych dla najmłodszych. O tym, czy są bezpieczne, świadczą certyfikaty (znaki) zgodności z normami wydane przez uprawnione laboratorium. Bardzo ważne jest sprawdzenie, jakimi środkami zostały wykończone meble – jakich bejc, lakierów czy farb użyto. Trzeba pamiętać, że meble dla dzieci powinny być wykończone produktami na bazie wody i nie mogą zawierać metali ciężkich, o czym świadczą atesty PZH. Na przykład znak CE (taki certyfikat producent zdobywa dobrowolnie) na łóżeczku dla niemowlaków świadczy o tym, że spełnia ono wymagania norm PN-EN 1130-1 oraz PN-EN 1130-1 dotyczących bezpieczeństwa materiału wykorzystanego do ich wyprodukowania oraz konstrukcji – odległości między szczebelkami, wytrzymałość na obciążenie, a nawet wielkość otworów na śrubki (powinny mieć średnicę nie większą niż 6 mm, aby dziecko nie mogło włożyć w nie palca). Istnieją również normy dotyczące przewijaków zintegrowanych z komodą i szaf dla najmłodszych dzieci: EN 12221-1:1995, EN 71-3:1994/2000 i EN 1727. Zawierają wytyczne dotyczące ich konstrukcji: stabilność, blokowanie półek przed wypadnięciem, możliwość przycięcia bądź zakleszczenia palców i możliwość przymocowania do ściany.

Sonda
Czy uważasz, że dzieci powinny wrócić do szkoły od września?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają