Jak usunąć wosk. Domowe sposoby na plamy z wosku

2020-07-06 12:21
usuwanie plam z wosku
Autor: Gettyimages Domowe sposoby na usuwanie plam z roztopionego wosku są proste i skuteczne

Podpowiadamy, jak skutecznie usunąć wosk, a także plamy z wosku. Paląca się świeca to piękna dekoracja. Niestety zdarza się czasem zdmuchnąć ją za mocno. Wtedy trudno jest uniknąć tłustych plam po roztopionym wosku na obrusie, meblach czy ubraniu.

Dawniej świece wykonywane były głównie z naturalnego wosku pszczelego. Obecnie do wyrobu świec stosuje się parafinę lub stearynę. Stearyna produkowana jest z tłuszczów zwierzęcych lub olejów roślinnych. Stearyna w procesie produkcji świec służy do utwardzania wosku, ma wpływ na temperaturę i długość palenia, zwiększając trwałość świecy. Parafina jest tłusta w dotyku, nie rozpuszcza się w wodzie i etanolu, ale za to w wielu rozpuszczalnikach organicznych - w terpentynie, eterze. Jest odporna na działanie kwasów i zasad.Podczas czyszczenia plam z wosku większość z nich usuniemy stosując domowe metody. W przypadku tylko niektórych trzeba będzie zastosować profesjonalne sposoby odplamiania dostępne w pralni chemicznej.

Jak usunąć wosk z ubrania

Samo usuwanie wosku z tkanin można podzielić na dwa etapy. Najpierw pozbywamy się zastygniętego wosku. Usuniemy go na zimno lub na gorąco.

  • Usuwanie wosku na zimno

W pierwszym przypadku wosk schładzamy. Zamkniętą szczelnie w foliowej torebce tkaninę wkładamy do zamrażalnika lub przykładamy kostki lodu do czasu gdy wosk całkowicie stwardnieje. Następnie zdrapujemy lub zeskrobujemy go tępym narzędziem.

  • Usuwanie wosku: metoda na gorąco

Metoda na gorąco polega na rozgrzaniu wosku żelazkiem lub suszarką do włosów i usunięciu zabrudzenia za pomocą bibuły, papierowego ręcznika lub arkusza papieru śniadaniowego.

  1. Na desce do prasowania pod zaplamiony materiał podkładamy papier z jednej strony, a następnie przykładamy drugi kawałek na plamę z wosku.
  2. Zaprasowujemy żelazkiem, do momentu, gdy na papierze przestaną pojawiać się tłuste ślady.
  3. Dość szybko poruszamy żelazkiem co chwilę przesuwając papier lub go wymieniamy do całkowitego zebrania wosku.
  4. Jeśli nie wszystko zniknie zwiększamy temperaturę.
  5. Uwaga. Nie należy stosować tej metody, w przypadku zaplamienia kolorowym woskiem, bo na odzieży może zostać przebarwienie.

Usuwanie plam z wosku

Po usunięciu wosku pozostaje zwykle tłusta plama. Aby ją wywabić wystarczy wyprać tkaninę w ciepłej wodzie z rozpuszczonym szarym mydłem lub z płynem lub proszkiem do prania - ręcznie lub w pralce zgodnie z zaleceniami producenta materiału. Tłuste plamy po wosku usunie też ekologiczne mydło galasowe.Nie usuwamy plamy za pomocą silnych rozpuszczalników chemicznych. Zawierają one związki chemiczne, które mogą zniszczyć materiał. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek detergentu sprawdzamy jego działanie w niewidocznym miejscu na materiale. Polecanymi łagodnymi rozpuszczalnikami organicznymi są alkohol izopropylowy i benzyna ekstrakcyjna.

  • Plamy z wosku usuniemy poprzez przyłożenie do tkaniny wacika/szmatki nasączonej olejkiem terpentynowym lub spirytusem mineralnym (biały spirytus, terpentyna mineralna, spirytus naftowy - white spirit). Ten sposób sprawdza się dla materiałów o gęstym splocie. W tym przypadku konieczna będzie próba rozpuszczalnika na mało widocznym kawałku materiału.
  • Plamy z wosku na tkaninach bawełnianych przetrzyjmy zwilżoną szmatką 3% wodą utlenioną i upierzmy od razu w ciepłej wodzie z detergentem.
  • W przypadku plam na tkaninach delikatnych np. jedwabnych najpierw usuwamy zaschnięty wosk mechanicznie, następnie plamę przemywamy rozcieńczonym z wodą octem spirytusowym.

Innym sposobem na plamy z wosku jest polewanie materiału gorącą wodą do czasu aż plama zniknie. Niestety, nie wszystkie tkaniny dobrze reagują na wysoką temperaturę, dlatego przed rozpoczęciem należy zapoznać się z informacjami na metce. Wosk po depilacji z ubrania usuniemy oliwą z oliwek lub tłustym kremem. Nanosimy niewielką ilość tylko na plamę uważając aby nie rozprowadzać tłuszczu po za nią. Delikatnie wcieramy a następnie od razu pierzemy.

Usuwanie wosku z mebli

Wosk z mebli można usuwać dopiero wtedy, gdy zastygnie. Aby przyspieszyć ten proces, połóżmy na nim woreczek z kostkami lodu, a po kilku minutach delikatnie zeskrobmy delikatnie wosk, np. nożem owiniętym w szmatkę. Na koniec suchą, miękką ściereczką zetrzyjmy resztki tłustych plam z wosku i wypolerujmy powierzchnię środkiem do czyszczenia mebli. Wosk dobrze rozpuszcza terpentyna, ale trzeba uważać, aby razem z woskiem nie uszkodzić warstwy lakierowanej lub farby pokrywającej mebel. Wosk zaschnięty na blacie stołu można usuwać gorącym strumieniem powietrza np. suszarką do włosów. Rozgrzewamy zabrudzenie, a następnie wycieramy je papierowym ręcznikiem. W ostatnim etapie myjemy zabrudzone miejsce rozcieńczoną wodą z octem. Jeśli wosk był barwiony może pozostać kolorowa plama. Spróbujmy ją zmyć szarym mydłem i ciepłą wodą. Pozostałości po kolorowej świecy usuniemy także ciepłym octem spirytusowym lub olejem spożywczym.

Usuwanie plam z wosku z dywanu, wykładziny, tapicerki i podłogi

Miękki wosk na dywanie obłóżmy kostkami lodu, a kiedy wosk stwardnieje zeskrobmy go. Następnie odkurzmy dywan. Resztę wosku usuńmy szmatką zmoczoną w gorącej wodzie i płynem do mycia naczyń. Przetrzyjmy miejsce po plamie z wosku spirytusem mineralnym - sprawia, że wosk się wykrusza.

Przeczytaj też:

Jak wyczyścić i uprać dywan >>>

Kolejnym sposobem na usunięcie wosku z dywanu jest użycie pasty z krochmalu lub talku i płynu do czyszczenia. Wetrzyjmy ją w plamę i pozostawmy do wyschnięcia. Pozostałości pasty usuńmy na sucho odkurzaczem, a następnie upierzmy to miejsce wodą i delikatnym detergentem.

Przeczytaj też:

Jak myć podłogi >>>

Ślady wosku na drewnianej podłodze obłóżmy lodem, a po kilku minutach delikatnie zeskrobmy i wyczyśćmy plamę wodą z szarym mydłem.

Jak usunąć wosku z naczyń

Zaplamiony woskiem talerz wkładamy do zlewu i zalewamy gorącą wodą. Gdy wosk zmięknie, odklei się od czyszczonej powierzchni. Umyjmy talerz płynem do naczyń. Pozostałe tłuste plamy usuniemy za pomocą octu lub spirytusu.

Usuwanie plam z wosku ze skóry

Ze skórzanej kurtki, torebki czy obicia kanapy nie należy zmywać wosku gorącą wodą ani zdrapywać ostrymi narzędziami. Wosk należy schłodzić lodem lub w zamrażarce przez kilka godzin, rozkruszyć i delikatnie usunąć. Resztę wosku podważyć tępym nożem, drewnianą lub plastikową łopatką.

Przeczytaj też:

Jeżeli na powierzchni pozostanie tłusta plama z wosku posypmy ją talkiem, skrobią ziemniaczaną, lub startą białą kredą. Proszek delikatnie wcieramy, pozostawiamy na kilka godzin i odkurzamy. Czynność powtarzamy, aż plama z wosku zniknie. Do czyszczenia skóry nie należy używać chemicznych rozpuszczalników - alkoholu ani benzyny. Resztki plamy z wosku, które nie znikną przecieramy środkami do pielęgnacji skóry.

Jak usunąć wosk z włosów?

Kiedy wosk stwardnieje, wykruszy się, pozostałości wyczesujemy szczotką lub wybieramy palcami. Aby łatwiej pozbyć się kawałków wosku wetrzyjmy we włosy olejek np. do masażu lub dla niemowląt oliwę z oliwek lub olej spożywczy. Włosy możemy owinąć papierowym ręcznikiem i ogrzać suszarką do włosów. Na koniec umyjmy włosy szamponem i spłuczmy wodą z dodatkiem octu. Podobnie postępujemy z woskiem w sierści zwierząt.

Wosk na butach

Świeży wosk zamrażamy, a następnie delikatnie zeskrobujemy. W przypadku butów materiałowych plamę rozgrzewamy, posypujemy talkiem lub mąką ziemniaczaną tak, aby proszek przywarł do plamy. Po chwili dokładnie odkurzamy zaschniętą powierzchnię. Czynność możemy powtórzyć kilka razy aż do całkowitego usunięcia plamy.

Jak usunąć stearynę ze świecznika

Stearynę pozostałą na świeczniku usuwamy na zimno. Wkładamy świecznik do zamrażalnika, aby wosk stwardniał, następnie skruszamy go ręcznie. Pozostałe resztki namaczamy w gorącej wodzie. Metalowy lub szklany świecznik możemy włożyć na chwilę do lekko nagrzanego piekarnika, na blachę zabezpieczoną papierem do pieczenia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają