Jak urządzić małą łazienkę? Poradnik z galerią zdjęć

2018-12-31 13:41

Urządzenie małej łazienki nie jest zadaniem łatwym, jednak dobrze zaplanowana może być zarówno wygodna, jak i efektowna. Radzimy, jak dobrze rozplanować małą łazienkę.

Łazienka w małym mieszkaniu
Autor: Łukasz Matczak, projekt: Pracownia Abu Wnętrza Zadbajmy o trwałe sprzęty w łazience oraz łatwo zmywalne okładziny ścian (najlepiej kafelki)

Urządzanie małej łazienki to prawdziwe wyzwanie. Zaplanowanie wszystkich potrzebnych sprzętów i efektowna aranżacja wnętrza przy maksymalnej oszczędności miejsca jest wyjątkowo trudna. Kluczem do sukcesu jest odpowiedni plan, który umożliwi wykorzystanie każdego centymetra wolnej przestrzeni.

Dobry plan małej łazienki

Dobre rozplanowanie bardzo małej łazienki (zdjęcie nr 1 - łazienka o wymiarach 130x190 cm) wymaga wiele pomysłowości. Doskonałym rozwiązaniem może okazać się przesuwna tafla z matowego szkła, która może być drzwiami prysznica lub ścianką przysłaniającą łazienkowe utensylia i pralkę. W kabinie prysznicowej zamiast tradycyjnego brodzika można zamontować w podłodze odpływ. Prysznic zasłania się tylko na czas kąpieli, a otwarty daje dodatkową przestrzeń do wygodnego korzystania z toalety.

Mała łazienka
Autor: www.muratorprojekty.pl Nawet najmniejszą łazienkę da się urządzić funkcjonalnie. Kluczem do sukcesu jest dobry projekt. Wizualizacja wnętrza projektu gotowego Murator C272a. Zobacz całe wnętrze na: Link: www.muratorprojekty.pl

Urządzanie małej łazienki: jak dobrać jej wyposażenie?

Pracując nad urządzaniem małej łazienki, z pewnością natrafimy na ergonomiczne wytyczne określające standardowe odległości montażu poszczególnych urządzeń oraz potrzebną przestrzeń manewrową. Warto poznać te reguły, ale nie musimy się ich sztywno trzymać. Zwróćmy uwagę na to, że przestrzenie manewrowe poszczególnych urządzeń mogą na siebie zachodzić. Jeśli w naszej małej łazience przysuniemy umywalkę do wanny na styk albo nawet nadwiesimy ją nad wanną, to możemy uzyskać bardziej funkcjonalne wnętrze, niż gdybyśmy ściśle trzymali się wytycznych.

Zobacz także:

Wybierając spośród bogatej oferty modeli, zwracajmy uwagę nie tylko na kształt, lecz również na wielkość sprzętów do małej łazienki. Przykładowo różnice między poszczególnymi modelami misek ustępowych czasami dochodzą do kilku centymetrów, co w niewielkim wnętrzu może mieć duże znaczenie. Zdecydowanie lepiej w małej łazience wyglądają sedesy podwieszane. Dzięki ukryciu części urządzenia w ścianie w pomieszczeniu jest mniej widocznych elementów, co porządkuje przestrzeń. Dodatkowym atutem wiszących sprzętów jest to, że nie zasłaniają podłogi. Im więcej widać podłogi, tym łazienka wydaje się przestronniejsza.

Mała łazienka aranżacja

Chłodna jasna kolorystyka, gładkie płytki z cienką fugą, wielkie lustro, dobre oświetlenie oraz ukryte schowki: oto zestaw podstawowych sztuczek, powiększających małą łazienkę. Dobry efekt podczas urządzania małej łazienki daje niewielkie, czasami zaledwie kilkucentymetrowe, zróżnicowanie płaszczyzn: wysunięcie zabudowy pionu, cofnięcie płaszczyzny lustra względem ściany, zrobienie uskoku przy zabudowie stelaża WC. Takie drobne zmiany powodują, że trudniej jest odczytać kształt wnętrza i jeżeli dodatkowo umiejętnie podkreśli się niektóre fragmenty linią światła, można uzyskać bardzo intrygujący efekt w aranżacji łazienki.

Zobacz też: 

Zobacz także:

Mała łazienka musi być jasna. Poza centralną lampą zainstaluj kinkiety lub reflektorki. Lampkami LED podświetl lustra, dolną krawędź wiszącej szafki czy wcięcie na stopy przy wannie. W podłogę możesz wpuścić świetlną ścieżkę. Takie rozwiązania rozjaśnią, ozdobią i powiększą wnętrze łazienki.

Ważne

Gdy zabierasz się za remont łazienki

Remont łazienki robimy raz na kilka-kilkanaście lat, dlatego wymaga on starannego przygotowania. Jak go zaplanować, by uniknąć błędów i niepotrzebnego stresu. Zanim zaczniesz: zastanów się, jaki efekt chcesz osiągnąć, co chcesz zmienić, jakie urządzenia i sprzęty zainstalować, ile osób będzie korzystało z łazienki, jakie mają być kolory, materiały. Następnie policz, ile możesz przeznaczyć na remont. Potem odwiedź markety budowlane i spisz ceny: płytek, urządzeń sanitarnych, mebli, a także materiałów wykończeniowych oraz złączek, rur, kabli itp. Możesz, korzystając z Internetu, przygotować orientacyjny kosztorys. Pamiętaj jednak, że ceny materiałów i usług są bardzo zróżnicowane regionalnie.

Sonda
Czy uważasz, że warto zamówić projekt łazienki u architekta wnętrz?
Jak przykleić mozaikę?
Autor: Marcin Czechowicz Jak przykleić mozaikę? Wystarczy dowolny klej dopasowany do danego typu okładziny (ceramiczna, szklana). Trzeba tylko zwrócić uwagę, czy nadaje się on do konkretnego podłoża – na przykład przeznaczony do powierzchni ogrzewanych powinien mieć wyższą elastyczność. Płytki mozaiki są bardzo małe, więc ryzyko wystąpienia pod nimi pustek powietrznych jest niewielkie. Wystarczy delikatnie je docisnąć i wypoziomować. Płytki mozaikowe (około 2,5 cm) są połączone w większe arkusze o boku około 30 cm, więc prace posuwają się dość szybko. Do płytek mozaiki wystarczą spoiny o szerokości 2 mm, a do płytek o boku 50 cm i większych musi to być już 7–15 mm. Ważne, aby kupić odpowiedni rodzaj zaprawy do fugowania – inne mieszanki są przeznaczone do spoin wąskich, inne do szerokich – nie wolno ich stosować zamiennie.

Co się zmieści w małej łazience?

W małych łazienkach problemem jest ciasnota i niewygoda, dlatego podczas remontu i ich urządzania koncentrujemy się na poprawieniu ich funkcjonalności. Jeżeli mamy w domu tylko jedną łazienkę, warto (o ile to możliwe) powiększyć ją, przesuwając jedną ze ścian lub jej fragment kosztem sąsiedniego pomieszczenia. Dla tego pomieszczenia może nie będzie to duża strata, a łazienka poszerzona o kilkanaście centymetrów będzie bardziej ustawna. W pomieszczeniu o powierzchni 6–8 m2 można urządzić wygodną łazienkę dla całej rodziny. Zmieszczą się w niej wanna, duża umywalka, sedes i pralka.

Przeczytaj również:

Jeśli łazienek jest kilka, mogą być mniejsze (już na 4 m2 bez problemu ustawimy umywalkę, wannę lub prysznic i sedes, a na małe WC potrzeba około 2 m2) i każdą z nich można urządzić pod kątem przyszłych użytkowników: dla rodziców przy sypialni, dla dzieci – z dużą wanną, dla gości – WC z kabiną prysznicową. Jeżeli łazienka ma służyć wszystkim domownikom, a powiększenie jej nie wchodzi w rachubę, można poprawić jej funkcjonalność, dopasowując wyposażenie do wielkości i kształtu pomieszczenia, a także stosując urządzenia wielofunkcyjne.

Przeczytaj również:

Aranżacja wąskiej łazienki w stylu orientalnym
Warto wiedzieć

Jeśli nie chcesz brodzika w łazience

Wtedy odpowiednio należy wyprofilować podłogę i zamontować w niej odpływ wody, ale przedtem trzeba sprawdzić, czy takie rozwiązanie uda się zrealizować w naszej łazience. Gotowy „brodzik bez brodzika” – po uwzględnieniu wszystkich niezbędnych warstw, które zajmują 12–15 cm – nie powinien wystawać ponad poziom podłogi. Jeżeli strop ma grubość około 15 cm, należy się liczyć z tym, że podłączenie odpływu od niego do pionu kanalizacyjnego wypadnie w pomieszczeniu poniżej. Jeżeli jest grubszy, odpływ powinien się zmieścić w warstwach podłogi, ale konstruktor musi rozstrzygnąć, czy zagłębienie na podejście kanalizacyjne nie osłabi konstrukcji stropu. Pod dnem brodzika musi się zmieścić odpływ kanalizacyjny (rura ma średnicę 50 mm) ułożony na warstwie styropianu ze spadkiem co najmniej 2 proc. w kierunku pionu kanalizacyjnego. Na odpływie instaluje się wpust podłogowy z wbudowanym syfonem: punktowym (umieszcza się go najczęściej centralnie) lub liniowym (montuje się go równolegle przy ścianie lub na krawędzi brodzika). Wybierzmy taki, do wnętrza którego będzie się można dostać od góry. Na izolacji cieplnej układa się najpierw folię z PCW, a następnie mniej więcej 5-centymetrową warstwę wylewki. Trzeba ją ukształtować ze spadkiem w kierunku odpływu. Powinna sięgać poniżej jego górnej płaszczyzny, tak żeby zmieściła się jeszcze warstwa hydroizolacji (zazwyczaj z folii w płynie) i płytki ułożone na warstwie kleju. Końcowy etap prac to ułożenie płytek.

Jak urządzić małą łazienkę: jakie materiały wykończeniowe?

Jest wiele różnych teorii dotyczących tego, jakich materiałów nie powinno się, a jakie należy stosować podczas urządzania małej łazienki. Jednak zawsze efekt końcowy będzie zależał od harmonijnego skomponowania wszystkich elementów wnętrza. W małej łazience mogą dobrze wyglądać zarówno duże płyty gresu, jak imałe płytki ceramiczne czy szklane mozaiki. Ściana pokryta fototapetą może optycznie powiększać przestrzeń małej łazienki, ale może też przytłaczać i zmniejszać wnętrze.

Nie przegap:

Podczas urządzania małej łazienki pamiętajmy o tym, aby przede wszystkim zachowywać równowagę w komponowaniu poszczególnych elementów i umiar w liczbie stosowanych materiałów oraz kolorów. Jeżeli chcemy użyć kilku odmiennych fakturowo okładzin, postarajmy się, żeby miały one podobną tonację kolorystyczną – nie będą się wtedy „gryzły” ze sobą w małej przestrzeni łazienki. Albo wybierzmy jeden dominujący materiał i kolor, a pozostałe potraktujmy jako dodatki.

Przeczytaj także:

Urządzając małą łazienkę możemy zróżnicować wygląd poszczególnych ścian – jedna ściana o wyraźnej fakturze przy trzech gładkich wprowadzi ciekawy kontrast. Jednocześnie uniknie się wrażenia ciasnoty, które czasami pojawia się, kiedy wszystkie ściany są wykończone tym samym materiałem, zwłaszcza o wyraźnymwzorze.

Przeczytaj także:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie