Frezje w doniczce - jak sadzić i pielęgnować frezje w doniczce?

2024-02-22 12:45

Frezja to roślina o pachnących kwiatach, uprawiana głównie w szklarniach na kwiat cięty. Podpowiadamy, jak uprawiać frezje w doniczkach na balkonach, tarasach i w domu. Jak sadzić i pielęgnować frezje w doniczce w domu?

Spis treści

  1. Kwiaty frezji
  2. Czy frezje można uprawiać w donicy?
  3. Jak sadzić frezje w doniczce?
  4. Kiedy sadzić bulwy frezji do doniczek?
  5. Jakie wymagania ma frezja?
  6. Czy frezja lubi słońce?
  7. Jak pielęgnować frezje w doniczce w domu?
  8. Co zrobić, jak frezja przekwitnie?

Frezje (łac. Freesia) pochodzą z Afryki Południowej, gdzie zasiedlają obszary, na których panują dwie pory roku: sucha i gorąca oraz zimna i wilgotna. Chcąc przetrwać w takich warunkach, rośliny musiały dostosować do nich swój cykl życiowy, dlatego podczas okresu suchego i gorącego zwykle odpoczywają, a w porze wilgotnej i chłodnej rosną oraz kwitną. Wprawdzie w uprawie nie spotyka się frezji w postaci czystego gatunku, gdyż znacznie atrakcyjniejsze są ich hodowlane mieszańce, ale warunki, z których się wywodzą, mogą być dla nas cenną wskazówką podczas uprawy.

Kwiaty frezji

Urocze kwiaty frezji rzadko spotkamy w ogrodach, za to doskonale znamy je z kwiaciarni i wystaw sklepowych. Do niedawna nieco zapomniane i traktowane jako relikt przeszłości, w ostatnim czasie znów powróciły do łask, by ponownie zachwycać nas swoją urodą. Wcześniej dostępne jedynie w kilku kolorach, obecnie frezje zaskakują liczbą atrakcyjnych odmian o różnej budowie kwiatów (pojedyncze, podwójne, pełne) i ich barwie (białe, żółte, czerwone, pomarańczowe, kremowe, fioletowe, łososiowe, różowe, dwukolorowe).

Czy frezje można uprawiać w donicy?

Z racji swoich szczególnych upodobań, frezje niezbyt dobrze radzą sobie w ogrodzie (w gruncie), za to z powodzeniem mogą być uprawiane w doniczkach. Jeśli jednak chcemy doczekać się ich pięknych kwiatów, musimy zadbać o nie we właściwy sposób, inaczej możemy się mocno rozczarować.

Jak sadzić frezje w doniczce?

Przede wszystkim do sadzenia wybierzmy zdrowe, jędrne, nieprzesuszone bulwy frezji, które dadzą początek pięknym i dorodnym roślinom.

Po zakupie bulwy należy posadzić do dużej donicy (średnica oraz wysokość: dla 5-10 roślin to około 30 cm) wypełnionej żyznym, przepuszczalnym, próchniczym podłożem. Sadzimy na głębokość 5-6 cm.

Kiedy sadzić bulwy frezji do doniczek?

W zależności od tego, kiedy chcemy otrzymać kwiaty, bulwy możemy sadzić w dwóch terminach. Posadzone wczesną jesienią (początek września) i przechowywane w widnym, chłodnym pomieszczeniu (8-10 st. C), przez zimę się ukorzenią i rozwiną liście, a wiosną (w maju) wydadzą kwiaty. Posadzone natomiast na przedwiośniu (w lutym-marcu) zakwitną późną wiosną bądź latem (w czerwcu-lipcu).

Przeczytaj też:

Frezje w doniczkach
Autor: GettyImages Uprawiając frezje w doniczkach trzeba wykazać się dużą cierpliwością, gdyż od chwili posadzenia cebul do momentu zawiązania pąków kwiatowych może minąć nawet kilka miesięcy

Jakie wymagania ma frezja?

Zaraz po posadzeniu bulw frezje wymagają kilku tygodni chłodu (temperatur 5-10 st. C) i dużo światła. W czasie zawiązywania pąków kwiatowych temperatura powinna wynosić 12-14 st. C. Jeśli rośliny będą narażone na zbyt wysokie temperatury powietrza i podłoża (szczególnie, gdy podłoże jest za ciepłe) lub niedostatek światła, mogą nie zawiązać pąków kwiatowych i nie zakwitnąć, gdyż ich naturalny cykl rozwojowy zostanie zaburzony. Wyższe temperatury są roślinie potrzebne dopiero podczas kwitnienia, ale nawet wtedy nie powinny przekraczać około 20 st. C.

Ważna jest dostatecznie wysoka wilgotność powietrza, gdyż frezje w okresie wiązania pąków kwiatowych potrzebują nie tylko sporo światła i umiarkowanej temperatury, ale też dużej wilgotności powietrza. Po posadzeniu do doniczek bulwy najlepiej wystawić wiosną (kwiecień-maj) na zewnątrz, gdyż panujące w tym czasie warunki atmosferyczne będą najbardziej zbliżone do tych, jakie rośliny mają w swoim naturalnym środowisku (dużo światła, niezbyt wysoka temperatura i spora wilgotność powietrza).

Czy frezja lubi słońce?

Problemem w uprawie frezji w doniczkach może być też osiągniecie kompromisu miedzy odpowiednią ilością światła a właściwą temperaturą, gdyż spora dawka światła, jakiej frezje potrzebują podczas rozwoju, nie idzie zwykle w parze z chłodnym podłożem i powietrzem, dlatego to właśnie niedostosowanie temperatury do ilości światła jest najczęstszą przyczyną niepowodzeń.

Jak pielęgnować frezje w doniczce w domu?

Uprawiając frezje powinniśmy jednak wykazać się dużą cierpliwością, gdyż od chwili posadzenia cebul do momentu zawiązania pąków kwiatowych może minąć nawet 5-9 miesięcy, podczas których będziemy oglądać wyłącznie zielone, mieczowate, wąskie liście. Szanse na powodzenie uprawy i doczekanie się kwiatów możemy zwiększyć, wybierając cebule preparowane, które przez producenta zostały wcześniej poddane specjalnym zabiegom, pozwalającym przyspieszyć ich wegetację i kwitnienie (preparowanie cebul to zabieg polegający na przetrzymywaniu ich przez kilka miesięcy w różnych temperaturach: początkowo wysokiej, a potem niskiej).

Kiedy już wreszcie doczekamy się pięknych kwiatów frezji, możemy cieszyć się ich urodą jako roślin doniczkowych lub potraktować je jako kwiaty cięte. Gdy postanowimy zostawić je w doniczce, będziemy jednak musieli zapewnić im odpowiednie podpory, gdyż w zależności od odmiany osiągają 50-80 cm wysokości i często się pokładają, a pędy kwiatowe deformują.

Co zrobić, jak frezja przekwitnie?

Po przekwitnieniu rośliny pozostawiamy w doniczce aż do czasu, gdy same zaczną zasuszać liście. Jesienią stopniowo zaprzestajemy podlewania roślin, a donice z cebulkami ponownie umieszczamy w chłodnym i widnym pomieszczeniu, zapewniając im niezbędny okres spoczynku.

Wiosenne kwiaty cebulowe – hiacynty, krokusy, narcyzy

Jak dobrze znasz rośliny cebulowe kwitnące wiosną? Zgarniesz komplet punktów?

Pytanie 1 z 16
Należy do grona najwcześniej kwitnących roślin cebulowych. Jej nazwa to:
Śnieżyca wiosenna (Leucojum vernum)
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają