Jak przycinać krzewy borówki amerykańskiej [Porada eksperta]

2019-03-21 7:59

Proszę o poradę: jak przycinać borówkę amerykańską, która nigdy nie była w żaden sposób przycinana. Plantacja borówki ma około 10 lat. Kiedy mogę przycinać krzewy borówki? Bardzo proszę o pomoc.

Borówka amerykańska
Autor: photos.com Borówka amerykańska coraz częściej jest sadzona w przydomowych ogrodach
Agnieszka Mike - Jeziorska
Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

Na 10-cio letniej plantacji krzewów borówki wysokiej (zwanej amerykańską), które nie były nigdy cięte, zachodzi silne zawiązywanie pąków kwiatowych w górnych częściach pędów, a silne kwitnienie i owocowanie powoduje zahamowanie wyrastania młodych pędów z pąków znajdujących się poniżej kwiatów (bo tylko tam zawiązują się pąki wegetatywne, z których mogą wyrosnąć młode pędy). Powoduje to zwiększenie liczby owoców, ale jednocześnie ich drobnienie i zahamowanie ich dojrzewania, w efekcie czego otrzymujemy dużo owoców, ale są one niedojrzałe, cierpkie i nie nadają się do spożycia. Z czasem prowadzi to również do zahamowania wzrostu krzewów, a brak młodych pędów powoduje osłabienie, a nawet zaprzestanie owocowania krzewów w kolejnych latach.

Dodatkowo, nieprzycinana młode pędy borówki wytwarzają pąki kwiatowe i owoce jedynie na wierzchołkach pędów, które podczas dojrzewania owoców, pod ich ciężarem, silnie się odchylają, a dojrzałe owoce mogą pokładać się na ziemi. Borówka amerykańska owocuje najlepiej na pędach dwu- i trzyletnich. W związku z tym, na 10-letniej plantacji przede wszystkim powinniśmy usuwać wszystkie stare pędy u ich podstawy (to te najsilniej rozgałęzione, których kora u podstawy zaczyna się łuszczyć w charakterystyczny sposób i odstaje nieco od pędów). Na krzewach pozostawiamy jedynie pędy jednoroczne, dwu- i trzyletnie. Dodatkowo skracamy wszystkie długie pędy, wycinając każdorazowo ich wierzchołki, na wysokości około 1/3 pędu (licząc od góry). Wycinamy również najsłabsze pędy, wyrastające bezpośrednio z szyjki korzeniowej oraz najsłabsze, najniżej położone, rozgałęzione pędy, które zacieniają środkową część krzewów.

Cięcie borówki można przeprowadzać już od późnej jesieni, po zakończeniu wzrostu roślin. Zabieg ten można też wykonywać do wiosny, do momentu nabrzmiewania pąków kwiatowych.

  • Producenci borówki najczęściej przeprowadzają cięcie podstawowe jesienią, w trakcie łagodnych zim lub na przedwiośniu. Wówczas wycinają wszystkie stare pędy u ich podstawy.
  • Dodatkowe cięcie korygujące jest prowadzone wiosną, gdy pąki kwiatowe są już dobrze widoczne lub nawet w trakcie rozwijania się pierwszych kwiatów. Pozwala to na dokładną korektę cięcia, polegającą na usunięciu nadmiernej ilości pędów na roślinach z dużą ilością pąków kwiatowych.

Pierwsze cięcie tak starej, nie ciętej nigdy plantacji może być bardzo drastyczne i można się spodziewać, iż (przy małej ilości młodych pędów) na kolejne, dobre owocowanie będzie trzeba poczekać do następnego roku, gdyż aby rośliny owocowały, muszą w poprzednim roku wyrosnąć pędy, na których pod koniec lata zawiążą się pąki kwiatowe. Jednak dzięki temu owocowania w kolejnych latach powinny być bardziej obfite i równomierne. Życzę powodzenia!

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.