Jak uprawiać i pielęgnować hippeastrum, często zwane amarylisem

2023-11-03 14:58

Hippeastrum, błędnie zwane amarylisem, to roślina cebulowa o pięknych kwiatach. Późną jesienią i zimą kwiaciarnie i sklepy oferują duży wybór kwitnących roślin hippeastrum w doniczkach. Jak o nie dbać, by jak najdłużej zachwycało kwiatem?

Hippeastrum (zwartnica), błędnie zwane amarylisem, to roślina cebulowa uprawiana najczęściej w doniczkach. Hippeastrum nadaje się do uprawy wieloletniej, pod warunkiem zachowania odpowiedniego dla niej rytmu życia. Po kwitnieniu ścinamy przekwitnięte kwiatostany hippeastrum, a roślinę uprawiamy jeszcze przez około pół roku, wtedy następuje silny wzrost liści, a cebula powiększa swoje rozmiary. Tworzą się już wówczas zawiązki kwiatostanów na następny sezon uprawy; w dużych cebulach powstają nawet 3-4 pędy.

Spis treści

  1. Jakie warunki należy zapewnić zwartnicy?
  2. Pielęgnacja hippeastrum

Jakie warunki należy zapewnić zwartnicy?

Hippeastrum ustawiamy w jasnym pomieszczeniu o temperaturze pokojowej, jak najbliżej okna (ale nie w ostrym słońcu). Do końca lipca dodatkowo zasilamy co 2-3 tygodnie płynnym nawozem. Kończymy nawozić hippeastrum w lipcu, aby przygotować roślinę do okresu spoczynku, który rozpoczyna się mniej więcej na początku sierpnia. Potem -  na około 3 miesiące - przerywamy nawożenie i stopniowo ograniczamy podlewanie, aż do jego całkowitego zaprzestania. Liście hippeastrum zasychają i obumierają. Jeśli nie przejdzie się tego etapu, hippeastrum nie zakwitnie powtórnie.

Pielęgnacja hippeastrum

Dobrze, aby podczas spoczynku doniczka z cebulą hippeastrum stała w chłodnym pomieszczeniu (13-15 stopni Celsjusza). Pozostawienie w tym czasie cebuli w podłożu zwiększa niebezpieczeństwo rozwoju chorób, dlatego najlepiej wyjąć ją z doniczki po całkowitym przeschnięciu podłoża - ostrożnie, aby nie uszkodzić piętki korzeniowej.

Po wykopaniu cebulę należy zaprawić w mieszaninie fungicydów. Ochrona przed nicieniami polega na kąpaniu cebuli w wodzie o temperaturze 46 stopni Celsjusza przez 2 godziny. Po tych zabiegach cebule suszymy w temperaturze pokojowej (20–23 stopnie Celsjusza) przez około 2 tygodnie przy silnej wymianie powietrza (można ją po prostu ułożyć w papierowych torebkach w ciepłym i przewiewnym miejscu). Cebula traci w tym czasie 15–20 proc. masy. Po wysuszeniu, cebulę przenosimy w chłodne (13-15 stopni Celsjusza), przewiewne miejsce i pozostawiamy tam, aż do sadzenia.

Po spoczynku uprawę hippeastrum wznawia się od listopada do grudnia. Cebule sadzimy do doniczki i podlewamy. Dzięki nawet niewielkiej dawce wody uaktywniają się składniki pokarmowe zgromadzone w cebuli i roślina zaczyna wypuszczać pędy. Im silniejszy jest wzrost, tym więcej wody potrzebuje. W tym czasie roślinę ustawiamy w jasnym miejscu przy oknie. W zależności od temperatury i innych czynników hipeastrum powinno zakwitnąć po 5-8 tygodniach.

Przeczytaj też:

Czy znasz dobrze kwiaty cięte? Sprawdź, czy rozpoznasz je na zdjęciach

Pytanie 1 z 15
Te kwiaty to:
Róże w wazonie
Jakie rośliny doniczkowe kwitną zimą?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają