Jak oszczędzać wodę pod prysznicem. Rozwiązania produktowe, które warto zastosować

2020-02-04 11:52

Woda jest cenna i droga, dlatego warto ją oszczędzać w łazience. Podpowiadamy jak wybierać nowy prysznic albo zmodyfikować już zainstalowany, żeby zmniejszyć zużycie i koszty wody.

Jak oszczędzac wodę pod prysznicem
Autor: Marcin Grabowiecki Kąpiel pod prysznicem wybiera bardzo wiele osób, bo jest szybka i wygodna. Projekt łazienki: Bartłomiej Bajon, Katarzyna Cynka (Pl. Architekci)

Oszczędzanie wody to nie tylko dbałość o własny budżet, ale także o własne zdrowie i środowisko. Rozrzutność w tej dziedzinie może nas sporo kosztować, bo ceny wody stale rosną i będą coraz wyższe. Ponadto codzienna długa kąpiel nie jest dobra ze względów zdrowotnych. Podczas długiego mycia (często w zbyt gorącej wodzie) pozbywamy się tłustej warstwy ochronnej - sebum skóry. Stanowi ona naturalną warstwę przeciwbakteryjną i przeciwgrzybiczą. Zasoby słodkiej wody należy szanować, bo nie są one nieskończone. A Polska jest krajem, w którym jej zasoby są niewielkie.

Etykieta wodna European Water Label

Świadomość konieczności dbania o zasoby wodne naszej planety i oszczędzania jej na co dzień spowodowała utworzenie systemu etykietowania wodnego urządzeń sanitarnych European Water Label. Podobnie jak etykietuje się urządzenia domowe pod względem zużycia energii zaczęto klasyfikować urządzenia sanitarne pod względem zużycia wody. W etykiecie wodnej jest pięć klas - od zielonej (najlepszej) do czerwonej (najgorszej). Dla każdego produktu nią opatrzonego wskazuje się odpowiednie zużycie wody, dodatkowo także zużycie energii przez rok. Klasa zielona to zużycie do 6 l/min, kolejne oznaczają odpowiednie zużycie do: 8, 10 i 13 l/min, a klasa czerwona - powyżej 13 l/min.

Etykietowanie wodne nie jest jeszcze tak popularne jak etykiety energetyczne, które są obecnie obligatoryjne w krajach Unii Europejskiej dla dużej grupy produktów.

Jak oszczędzac wodę pod prysznicem
Autor: European Water Label Etykieta wodna i jakie informacje ona zawiera

Klasa przepływu wody: niskie zużycie wody pod prysznicem

Jeśli zależy nam na niskim zużyciu wody pod prysznicem, trzeba wybrać odpowiednią armaturę. Baterie prysznicowe, przewody, słuchawki prysznicowe, deszczownice mają określona klasę przepływu. Producent deklaruje, że przy ciśnieniu wody 0,3 MPa przez baterię lub słuchawkę przepływa nie więcej niż x l wody na sekundę, co łatwo przeliczyć na minuty. Najlepiej wybierać armaturę łazienkową o niskiej klasie przepływu, np. Z - do 9 l/min lub A - do 15 l/min. Klasa S to już 20 l/min. Deszczownice często zużywają bardzo dużo wody, więc jeśli chcemy mieć ją w łazience, warto upewnić się, jaką ma klasę przepływu. Najlepiej będzie znaleźć taką, która ma funkcję ograniczania strumienia wody.

Jeśli chcesz oszczędzać wodę pod prysznicem, wybieraj osprzęt o klasie przepływu

Z - do 9 l/min lub A - do 15 l/min

zwłaszcza z dodatkowym ogranicznikiem przepływu wody.

Oszczędzająca wodę armatura

Drugim ważnym elementem osprzętu pod prysznicem powinno być wyposażenie baterii albo słuchawki w regulator przepływu wody. Nie musimy w czasie całej kąpieli korzystać z bardzo intensywnego strumienia. W czasie namydlania ciała wypływ wody może być zdecydowanie ograniczony. Następnie przez wciśnięcie przełącznika lub przesunięcie regulatora można uzyskać większy strumień wody potrzebny do jego spłukania.

Perlator w natrysku

Można kupić zestawy armatury natryskowej z funkcją napowietrzania strumienia wody, która jest często połączona w ograniczeniem przepływu. Efekt działania jest podobny jak w perlatorze baterii umywalkowej. Strumień wody jest bardziej intensywny, szeroki, napowietrzony. Dlatego nawet przy mniejszym wypływie wody kąpiel pod prysznicem jest wciąż komfortowa. Żeby wybrać taki osprzęt, dobrze jest szukać baterii czy zestawów prysznicowych mających funkcje z powietrzem lub deszczem w nazwie.

Quiz o ekologii. Niektóre odpowiedzi mogą cię zszokować!

Pytanie 1 z 12
Najwięcej CO2 powstanie przy...

Baterie termostatyczne

Oszczędzaniu wody służą również natryskowe baterie termostatyczne (mogą być też o zredukowanym przepływie). Jeśli nie mamy cyrkulacji wody, na początku prysznica czekamy, aż pojawi się odpowiednio gorąca. W tradycyjnej baterii mieszaczowej ustawiamy odpowiednią temperaturę wody metodą prób i błędów i spuszczamy do kanalizacji cenne litry. Tymczasem baterie termostatyczne kontrolują ustawioną temperaturę z dokładnością do jednego stopnia i utrzymują jej stały poziom. Po odkręceniu kurka od razu leci odpowiednio ciepła woda. Jeśli chcemy ograniczyć koszt wody, można nieco zmniejszyć jej temperaturę (nawet o 1 stopień), co w skali roku przyniesie oszczędności.

Krótsza kąpiel pod prysznicem

Jeśli mamy już urządzoną łazienkę, a rachunki za wodę są zbyt wysokie, można podjąć działania, które pozwolą je zmniejszyć bez wymiany baterii lub zestawu prysznicowego.

Standardowe zużycie wody podczas kąpieli pod prysznicem wynosi około 15 l/min, bo taki jest wypływ wody przez przeciętną słuchawkę prysznicową. Modne deszczownice, z których chętnie korzystamy, mogą zużywać jeszcze więcej wody – nawet ponad 30 l/min. Dlatego pierwszym sposobem na to, jak oszczędzać wodę podczas kąpieli, jest skrócenie jej czasu. Zamiast brać prysznic 10 minut, podczas którego zużywa się tyle wody, co w wannie, można ograniczyć się do szybkiego 4-minutowego natrysku. Proste porównanie zużycia:

10 x 15 l/min = 150 l

4 x 15 l/min = 60 l

160 – 60 = 90 l

pokazuje, że możemy dzięki temu zaoszczędzić prawie 100 litrów podczas każdej kąpieli. Zatem 11 krótszych pryszniców wody to oszczędność prawie 1 m3 wody. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że wiele osób bierze prysznic 2 razy dziennie i pomnożymy to przez liczbę domowników oraz 365 dni w roku, liczby robią się naprawdę wielkie.

Zmniejszenie ciśnienia wody

Prostym sposobem pozwalającym ograniczyć zużycie wody podczas kąpieli pod prysznicem jest zmniejszenie jej ciśnienia, co przekłada się na mniejszy wypływ. Jest to proste do wykonania zadanie dla osób orientujących się w tym, jak regulować działanie instalacji wodnej. Ponadto nie potrzeba na to żadnych nakładów finansowych. Chyba, że trzeba wezwać w tym celu hydraulika. Nieduże zmniejszenie wypływu wody nie wpłynie znacząco na komfort kąpieli, a w skali rodziny i roku pozwala uzyskać pewne oszczędności.

Reduktor przepływu wody

To uniwersalne rozwiązanie, które można wykorzystać pod każdym prysznicem. Reduktor przepływu wody instaluje się między wężem natryskowym a słuchawką prysznicową albo między baterią a wężem natryskowym. Są nawet reduktory do montażu nad głowicą deszczownicy montowaną podtynkowo. Dzięki temu rządzeniu można zaoszczędzić 50-70% wody. Są reduktory z kilkoma wkładkami do wyboru (oznaczonych kolorami). Na przykład ograniczają one zużycie wody do 4, 6 lub 9 l/min. Podczas montażu trzeba zdecydować, którą wybrać i w razie potrzeby wymienić na inną. Inne reduktory działają podobnie jak termostaty przy grzejnikach. Przekręcając reduktor, można płynnie regulować przepływ wody według uznania (w zakresie od maksimum dla danego urządzenia do 0 l/min), nawet w trakcie brania prysznica.

Reduktory przepływu wody można zainstalować w niemal każdym prysznicu, ponieważ mają one standardowe gwinty. Ich montaż jest bardzo prosty, nie wymaga wzywania hydraulika.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie