Jak ogrodzić ogród: z czego zrobić ogrodzenie ogrodu

2019-01-22 8:18

Gdy zastanawiamy się jak ogrodzić ogród, pod uwagę bierzemy różne rodzaje ogrodzenia: drewniane, metalowe, z cegły, z kamieni. Ogrodzenie ogrodu bowiem nie tylko wyznacza granice prywatnego terenu, ale ma chronić nas przed intruzami, osłaniać przed wścibskimi spojrzeniami, maskować nieatrakcyjne elementy otoczenia. Podpowiadamy z czego zrobić ogrodzenie ogrodu.

Jeżeli zależy nam na korzystnym wyglądzie naszej posesji, zadbajmy, aby ogrodzenie pasowało do wzniesionego na działce budynku. Warto przemyśleć (może naszkicować), jak będzie wyglądać całość, jeszcze przed rozpoczęciem budowy, szczególnie jeśli chcemy rozpocząć prace właśnie od ogrodzenia działki. Ważne jest nie tylko usytuowanie bramy i furtki, ale też to, czy chcemy pochwalić się domem, pokazać nasz przedogródek, czy też planujemy odizolowanie się od otoczenia. A może pójdziemy na kompromis i pozwolimy przechodniom podziwiać wybrane fragmenty przez ażurowe wstawki w szczelnym ogrodzeniu? Nie możemy też zapominać, że ogrodzenie stanowi ramy naszego ogrodu i że będziemy oglądać je od wewnątrz. Powinno więc stać się dobrym tłem dla roślin.

Jak ogrodzić ogród: ogrodzenia drewniane

Ogrodzenia drewniane pasują zarówno do zabudowy miejskiej, jak i wiejskiej. Mają przyjazny, niezbyt formalny charakter i – nawet jeśli są szczelne – nie wywołują poczucia izolacji od otoczenia. Drewno powinno być zabezpieczone specjalnymi preparatami impregnującymi, które ochronią je przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych, a także przed grzybami i owadami. Najlepiej, jeżeli impregnacja wykonywana jest pod ciśnieniem. Zazwyczaj większość elementów takiego ogrodzenia robi się z dość trwałego i łatwo dostępnego drewna sosnowego lub świerkowego, a jedynie słupki z bardzo trwałej i odpornej na uszkodzenia (ale i droższej) dębiny.

Jak ogrodzić ogród: ogrodzenia metalowe

Ogrodzenia metalowe są bardzo popularne. Najtańsze, najczęściej spotykane, ale i mało efektowne, są ogrodzenia zrobione z siatki rozpiętej na słupkach z metalowych rurek.
Można też kupić nowoczesne, solidne płoty dostępne jako gotowe elementy (całe przęsła). Wykonane są ze stali lub z aluminium, do mocowania na słupkach prefabrykowanych lub murowanych. Jeżeli zaś chcemy osiągnąć specjalny efekt, możemy w zakładzie ślusarskim lub kowalskim zamówić najdroższą wersję metalowego
ogrodzenia – z kutego żelaza. Pamiętajmy, że wszystkie metalowe części ogrodzenia muszą być zabezpieczone przed korozją poprzez ocynkowanie ogniowe i pomalowanie farbą.

Jak ogrodzić ogród: ogrodzenia murowane z cegły

Ogrodzenia z cegły zazwyczaj są szczelne i izolują posesję od otoczenia, ale można też zrobić z cegieł efektowne ogrodzenie ażurowe. Cegły łatwo się nagrzewają, a oddając ciepło, podnoszą temperaturę otoczenia nawet o kilka stopni, co wiosną jest korzystne dla rosnących przy murze roślin. Cegły układa się na zaprawie cementowej lub cementowo-wapiennej.

Jak ogrodzić ogród: ogrodzenia z kamieni

Ogrodzenia z kamieni są trwałe i bardzo efektowne. Doskonale pasują zarówno do budynków tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Są „ciężkie”, wyglądają imponująco i wskazują, że właściciele czują potrzebę skutecznego odcięcia się od otoczenia. Decydując się na mur wokół niewielkiej działki, pamiętajmy, że zostanie przytłoczona taką konstrukcją – w takim wypadku lepiej wykonać w ogrodzeniu prześwity lub zastosować przęsła z drewnianych albo metalowych elementów. Do budowy muru kamiennego najlepiej użyć materiału lokalnego. Nadają się tu zarówno twarde skały magmowe (granity, bazalt, sjenit, porfir i kwarcyt), jak i piaskowce oraz wapienie. Miękkie piaskowce i wapienie łatwo  niszczeją pod wpływem czynników atmosferycznych, co zbudowanym z nich murom przysparza urody, ale też zmniejsza ich trwałość, warto więc przykrywać budowlę spadzistymi daszkami.

Jak ogrodzić ogród: ogrodzenia betonowe

Ogrodzenia betonowe mimo wątpliwej urody wciąż są bardzo popularne. Ich najważniejszą zaletą jest niska cena, ponieważ do ich produkcji używa się zwykłego betonu i cienkiej siatki  zbrojeniowej. W związku z tym, że zrobione w całości z betonu wyglądają dość masywnie, coraz częściej łączy się je z elementami metalowymi lub drewnianymi. Zwykle maluje się je farbą emulsyjną lub akrylową, nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Sam sposób montażu jest prosty, jednak elementy są ciężkie, co utrudnia prace.

Żywopłoty zamiast ogrodzenia ogrodu

Żywopłot zamiast ogrodzenia to najbardziej ekologiczne rozwiązanie. Zielona bariera z gęsto sadzonych krzewów jest trudna do przekroczenia, doskonale tłumi hałas i zatrzymuje zanieczyszczenia. Przy tym daje schronienie ptakom i drobnym zwierzętom. Jest też doskonałym tłem dla roślin ogrodowych. Ma jedną zasadniczą wadę: kilka razy w roku musi być przycinany.

Zobacz film: panele jako prosty pomysł na ogrodzenie

Sonda
Jakie ogrodzenie wybrałbyś na swoją posesję?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie