Jak kupować klepki i deski podłogowe. Podłogi z drewna bez tajemnic

2019-01-04 15:27

Co wybrać klepki parkietowe czy deski? Podłoga z drewna pochłania spory procent sumy przeznaczonej na wykończenie domu. Lepiej więc wiedzieć, co się kupuje. Oto kilka wskazówek, dzięki którym zdołasz dobrze wybrać podłogę drewnianą.

Nie kupuj drewna mokrego
Autor: Wiktor Greg Podczas kupowania drewna trzeba koniecznie sprawdzić jego wilgotność i dokładność wymiarową poszczególnych elementów. Drewno nie może być ani za wilgotne, ani za suche. Wilgotność desek lub klepek nie powinna przekraczać 8-10%

Deski podłogowe i klepki parkietowe są produkowane przez wielkie firmy i małe warsztaty. Powstają z drewna importowanego lub krajowego. Mogą być deski podłogowe lite bądź warstwowe, surowe albo fabrycznie wykończone, olejowane lub lakierowane. Możliwości jest co niemiara, więc łatwo się w nich pogubić, a w efekcie kupić wcale nie to, o czym się marzyło.

Gatunki drewna na klepki - nie daj się oszukać

Czy sprzedawane u nas podłogi drewniane bywają fałszowane? Czy zamiast klepki z jesionu lub orzecha oferuje się barwioną sosnę? Raczej nie ma takiego ryzyka. Zdarzają się natomiast przypadki oszukiwania przy sprzedaży produktów z drewna egzotycznego. Wielu klientów kupiło deski z bangkirai jako deski tekowe. Wyglądają podobnie, ale różnią się ceną. Bangkirai kosztuje o połowę mniej niż tek. Jeśli jednak jest sprzedawane w jego cenie, to już poważne oszustwo. Czasem w sprzedaży, zwłaszcza na aukcjach internetowych, pojawiają się gatunki drewna nieistniejące w naturze. Przykładem niech będzie cedr rosyjski. Na terenie Rosji cedry niestety nie rosną, a nazywana tak jest sosna syberyjska. Szachrajstwa zdarzają się również przy sprzedaży mahoniu. To nie jest konkretny gatunek drewna. Mówiąc mahoń, mamy więc na myśli raczej kolor. Oferowany u nas mahoń to przeważnie drewno merbau w kolorze ciemnoczerwonym (kolor mahoniowy). Jak można się uchronić przed pomyłkami i oszustwami? Przed zakupem należy poprosić o certyfikat, w którym gatunek jest wyraźnie określony. Drewna bez certyfikatów, czyli pochodzącego z nielegalnych wyrębów, nie wolno sprzedawać – na szczęście można uznać, że proceder ten został w zasadzie powstrzymany.

Podłoga jesionowa
Autor: JAWOR PARKIET Jesion to drewno twarde, ale jest też podatne na odkształcenia

Twarde gatunki drewna nie zawsze najlepsze na podłogi: czarny dąb

Najtwardsze gatunki drewna nie są stosowane do produkcji podłóg, więc nie ma co liczyć, że uda się znaleźć coś w niezniszczalnym gatunku. Nie daj się też skusić na gatunki „mityczne”. Mowa tu przede wszystkim o tak zwanym czarnym dębie. Drewno takie jest pozyskiwane z dębów wyławianych ze zbiorników wodnych, gdzie całymi latami tkwiły zagrzebane w mule. Można je zatem uznać za prawdziwy klejnot. Cena czarnego dębu jest ogromnie wysoka. Niestety drewno takie, choć ma piękną czarną barwę i jest bardzo twarde, jest również kruche. Nie nadaje się zatem do produkcji elementów podłogowych. Używa się go do robienia intarsji i wstawek. Na rynku spotka się jednak podłogi z czarnego dębu. To zwykły dąb koloryzowany metodą azotowania. Kruche jest też termodrewno, czyli zwykłe, ale poddane obróbce cieplnej (150-200oC). Warto wiedzieć, że niektóre gatunki drewna mają swoją specyfikę. Dla przykładu, jesionu nie wolno zabrudzić pyłem powstającym podczas cięcia płytek ceramicznych, bo odbarwi się na czerwono i nawet cyklinowanie może nie przywrócić mu właściwej barwy. Ryzykownym gatunkiem jest również grab. Choć twardy i trwały, to bardzo pracuje. Jest bowiem niezwykle podatny na zmiany wilgotności powietrza. Spośród krajowych gatunków najstabilniejsze na klepki są dąb i jesion.

Podłoga z drewna tekowego
Autor: PIONEER MILLWORKS Zazwyczaj stabilniejsze jest drewno o mniejszej gęstości, a więc bardziej miękkie. Przykładem mogą być deski tekowe

Klepka, deska czy panel

Nie ustaje moda na deski podłogowe i z tego powodu mamy spore zamieszanie, przede wszystkim w nazewnictwie. Przyjęło się, że nazwa „deska podłogowa” zarezerwowana jest dla elementów nie krótszych niż 50 cm. Te poniżej 50 cm to klepki parkietowe.

  • Deski lite

Najprawdziwsza deska podłogowa to deska lita. Jej grubość wynosi od 1,6 do 2,5 cm. Długość bywa różna, bo też podczas układania podłogi w tak zwaną cegiełkę stosuje się na przemian dłuższe i krótsze kawałki desek. Zazwyczaj jednak wynosi 60, 80, 100 cm. Szerokość desek to 15, 16, 18 lub 20 cm. Deski lite mogą być od spodu ryflowane, czyli rowkowane, co zwiększa ich odporność na odkształcenia. Na krawędziach mają pióra i wpusty. Można je kleić do podłoża lub mocować mechanicznie do legarów podłogowych.

Zobacz także: Piękna aranżacja wnętrz z parkietem ułożonym w jodełkę francuską >>>

  • Deski warstwowe

W sprzedaży są także deski warstwowe – dwu- lub częściej trójwarstwowe. Mają długość i szerokość identyczne jak lite. Zazwyczaj są wyposażone w zamki boczne do łączenia na zatrzask. Ich wierzchnia warstwa, zrobiona z dobrej jakości drewna, ma grubość 0,35-0,8 cm. Pod spodem są warstwy z drewna gorszej jakości. Łączna grubość takich desek wynosi przeważnie 1-1,5 cm. Deski warstwowe są odporniejsze na odkształcenia niż deski lite. Deski lite i dwuwarstwowe można cyklinować. Ile razy da się tak odnowić podłogę, zależy od grubości warstwy wierzchniej, czyli odległości od powierzchni podłogi do pióra lub zamka. Deski trójwarstwowe, zwane też panelami drewnianymi, odnawia się poprzez polerowanie. Podsumowując: kupując elementy z drewna klejonego warstwowo – panele drewniane, deski warstwowe, parkiet warstwowy – musisz zwracać uwagę na grubość warstwy wierzchniej.

Wykończenie drewna
Autor: BALTIC WOOD Drewno szczotkowane ma tę zaletę, że zarysowania nie będą się rzucały w oczy

Wykończenie klepki nie maskuje wad

Znaczna część produktów podłogowych z drewna jest oferowana w wersji wykończonej. Klepki i deski są lakierowane, olejowane, barwione olejowoskiem. Oprócz tego drewno uszlachetnia się na wiele sposobów – szczotkuje, paruje, wędzi, bieli, ługuje itp.

Zobacz także:

Może to nasuwać podejrzenia, że producenci stosują takie zabiegi, aby ukryć różne wady drewna. Nic podobnego. Drewno z wadami i tak znajduje zastosowanie – choćby w produkcji desek lub klepek warstwowych, w których jest maskowane pięknym fornirem. Zdarza się jednak, że wykończenie, na przykład wiele warstw lakieru, jest niezbędne. W przypadku palisandru gruby lakier jest potrzebny, aby wyrównać jego barwę, w naturze bardzo niejednolitą.

Lakiery i oleje do podłóg drewnianych

Przy wybieraniu rodzaju wykończenia klepki parkietowej czy desek powinieneś się kierować głównie gustem. Podłogi są do chodzenia, więc nie wolno oczekiwać od nich nieograniczonej trwałości. Każde drewno można zarysować lub wgnieść. Warto jednak wiedzieć, że podłogi wykończone olejem lub olejowoskiem ładniej się starzeją. Na lakierze, zwłaszcza błyszczącym, będzie widać zarysowania, więc lepiej go unikać, gdy masz w domu zwierzęta. Warto również wiedzieć, że lakier wcale aż tak bardzo nie utwardza powierzchni drewna, jakby się wydawało, zwłaszcza że obecnie stosowane są dość miękkie i elastyczne lakiery. Te twarde mają bowiem tendencję do łuszczenia się po pewnym czasie i producenci niechętnie je stosują.

Zobacz także:

Nie można też powiedzieć, że lepszą jakość mają lakiery nanoszone fabrycznie od tych, które nakłada parkieciarz. Pierwsze są utwardzane promieniami UV, co jest konieczne, aby przyśpieszyć proces produkcji. Parkieciarz nakłada kilka warstw lakieru i musi długo czekać, aż ten wyschnie, ale efekt może być identyczny. Oczywiście lakierowanie fabryczne jest obarczone minimalnym ryzykiem popełnienia błędu. Proces jest bowiem kontrolowany komputerowo. Takie powłoki zawsze mają bardzo wysoką jakość. Parkieciarzom zdarza się natomiast nanieść lakier w niewłaściwy sposób. Jeśli chodzi o twardość, to te utwardzane UV są bardziej miękkie w porównaniu z nanoszonymi samodzielnie. Podłóg wykończonych fabrycznie z pewnością nie ma potrzeby niczym więcej malować. Należy zdawać sobie sprawę, że jeśli kupisz drewno wykończone w szczególny sposób, po pierwszym cyklinowaniu efekt zniknie, a jego odtworzenie jest kosztowne. Nie uda się też w stu procentach powrócić do tego, co było na początku.

Czy rozpoznasz rodzaje drewna? Czy wiesz jak wygląda podłoga z jesionu, a jak z dębu?

Pytanie 1 z 5
Co to za drewno?
Zdjęcie

Drewno na podłodze zmienia kolor

Dotyczy to wielu jego gatunków drewna, w tym wszystkich krajowych. Z reguły ciemnieje pod wpływem promieni UV. Da się to zatem zauważyć w miejscach nasłonecznionych. Po roku po odsunięciu jakiegoś mebla lub uniesieniu dywanu zauważysz, że pod nimi drewno jest jaśniejsze. Odwrotnie wygląda to w przypadku termodrewna lub drewna wędzonego, które od słońca jaśnieje. Aby podłoga jesionowa nie ciemniała, należy ją pomalować lakierem podkładowym, a następnie lakierem wodnym. Grab z czasem zaczyna sinieć, podobnie zresztą jak drewno bukowe. Barwę zmieniają także jawor i klon. Robią się lekko pomarańczowe, ale na szczęście parkieciarze mają sposoby, żeby je ponownie rozjaśnić. Naturalna zmiana barwy nie podlega reklamacjom i trzeba ją wziąć pod uwagę przed zakupem. Można wtedy wybrać świadomie drewno jaśniejsze, wiedząc, że i tak stanie się trochę ciemniejsze. Czy zatem drewno poddane barwieniu jest w stu procentach odporne na przebarwienia? Nie. Kolorowy lakier lub inny materiał wykończeniowy ma niestety naturalną tendencję do ścierania się. W miejscach, w których ulegnie przetarciu, będzie widać odbarwienie.

Kolor podłogi drewnianej - jak się zmienia

Barwa drewna zmienia się z upływem czasu – w zależności od gatunku dzieje się to z różną szybkością, intensywnością i widocznością. Drewno egzotyczne, odbarwienia widoczne:

  • badi – ciemnieje;
  • doussie – ciemnieje;
  • jatoba – ciemnieje;
  • iroko – ciemnieje; 
  • merbau – ciemnieje, zyskuje odcień pomarańczowobrązowy;
  • wenge – ciemnieje, osiąga kolor ciemnobrązowy, a nawet czarny;
  • wiśnia amerykańska – ciemnieje.

Drewno egzotyczne, odbarwienia umiarkowanie widoczne:

  • klon kanadyjski – stopniowo osiąga barwę żółtozłotawą;
  • orzech amerykański – powoli ciemnieje;
  • sapeli – delikatnie ciemnieje;
  • tali – następuje zmiana odcienia.

Drewno krajowe, zmiany barwy umiarkowanie widoczne:

  • buk – przechodzi w kolor bursztynowy; 
  • buk parzony – przechodzi w kolor łososiowy, delikatnie ciemnieje;
  • dąb – zyskuje barwę żółtobrązową, powoli ciemnieje;
  • jesion – delikatnie ciemnieje;
  • orzech – delikatnie ciemnieje.

>>> Sprawdź też: parkiet przemysłowy - oryginalna podłoga drewniana >>>

Grubość materiału
Autor: VIP PARKIET Wybierając materiał na podłogę, zwracaj uwagę na jego grubość. Im grubsze elementy, tym stabilniejsze

Klepki i deski na ogrzewanie podłogowe

Drewno nie jest najlepszym wyborem, gdy chcesz zastosować ogrzewanie podłogowe. Jeśli już masz ułożyć deski lub klepki na ogrzewaniu podłogowym, wybierz elementy warstwowe, a nie lite. Upewnij się też, czy producent dopuszcza ich stosowanie na podłoża ogrzewane. Taka informacja musi być podana w karcie technicznej produktu. Zezwala na to na przykład producent Finish Parkietu. Druga kwestia to rodzaj chemii do takich podłóg (klej, lakier). Ona też musi mieć w karcie technicznej dopuszczenie do stosowania na podłogi ogrzewane.

Chemia do podłóg drewnianych

Gdy kupujesz drewno na podłogę, z reguły zamawiasz też usługę jej ułożenia. To nie wszystko, proponowana jest wtedy również chemia, czyli klej, grunt, ewentualnie środki wykończeniowe lub pielęgnacyjne. Tu warto sprawdzić, czy klej nadaje się do wybranego materiału. Kłopoty pojawiają się przy kupowaniu podłogi z bambusa. Jest on bowiem lakierowany obustronnie i wymaga specjalnego rodzaju kleju – takiego, którym można kleić płyty OSB lub specjalnie przeznaczonego do podłóg bambusowych.

Zobacz także:

Trzeba także zwrócić uwagę na to, żeby środek gruntujący do wzmacniania podłoża był tej samej firmy co klej. W innym razie może się okazać, że klej będzie się słabo trzymał zagruntowanego podkładu podłogowego.

Drewno na schodach
Autor: USŁUGI STOLARSKIE ANDRZEJ KACPRZAK W pierwszej kolejności wykonuje się podłogę, dopiero później wykańcza schody drewnem lub buduje takie o konstrukcji drewnianej
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.