Jak kształt domu wpływa na koszt budowy. Jaki wybrać projekt domu, żeby zaoszczędzić

2019-11-12 16:27
Kształt domu a koszty
Autor: Andrzej Szandomirski Jeśli marzy nam się duży dom, zbudujmy piętrowy. To bardzo ekonomiczne rozwiązanie

Sprawdź, jak kształt domu wpływa na koszt budowy. Budować dom parterowy czy z poddaszem, a może piętrowy? Jak wybrać projekt domu dopasowany do naszych potrzeb i budżetu, którym dysponujemy.

W biurach projektowych można uzyskać informacje o orientacyjnym koszcie budowy domu. Zwykle jest to koszt netto do stanu surowego zamkniętego. Taki też podaje się w odniesieniu do projektów gotowych Muratora. Jest on obliczany na podstawie średnich cen z rynku (w podanych tu wycenach są one wyliczone na podstawie danych z Sekocenbudu z III kwartału 2019 r.).

Jak porównać koszt budowy domów?

Jeśli chcemy porównać koszt budowy dwóch domów, zwróćmy uwagę na bryłę, ale też na budulec i materiały wykończeniowe, które przy podobnej wielkości budynku mogą być powodem dużej różnicy w kosztach. My  zajmiemy się zagadnieniem jak kształt bryły domu wpływa na koszty budowy.

Rozmawiając o kosztach budowy domu, trzeba brać pod uwagę, ile wydamy, żeby uzyskać określoną wielkość powierzchni użytkowej, czyli tej, która jest nam potrzebna do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych. Nie należy porównywać powierzchni netto ani całkowitej, bo jest to niemiarodajne.

GALERIA: zobacz projekty gotowe domów jednorodzinnych

Buduj prosto: zwarta bryła domu jest najtańsza

Najtaniej zbudujemy dom o zwartej bryle przykrytej prostym dwuspadowym dachem lub dachem płaskim. Budynek nie powinien wyróżniać się nadmiarem detali architektonicznych typu balkon, ryzalit, wykusz, lukarna itp.

Co to znaczy zwarta bryła domu? Za najbardziej ekonomiczną i energetycznie wydajną bryłę uważa się kulę. W praktyce najbardziej ekonomicznym i energooszczędnym rozwiązaniem jest dom o bryle zbliżonej do sześcianu lub prostopadłościanu. Daje to bardzo dobry stosunek powierzchni zabudowy do uzyskanej kubatury. W niewielkiej bryle uzyskamy dużą przestrzeń wewnętrzną. Ponadto dom o boku mniej więcej 10 m można zbudować praktycznie na każdej działce. Rozbudowana bryła uatrakcyjnia budynek, ale zdecydowanie zwiększa jego koszt, bo wymaga skomplikowanego fundamentowania i wzniesienia większej liczby ścian. Również dach złożony w wielu połaci będzie znacznie droższy od typowego rozwiązania.

Im bardziej regularny, prostokątny lub zbliżony do kwadratu jest plan budynku, tym mniejsza jest powierzchnia ścian zewnętrznych i prostszy dach. To najbardziej ekonomiczne rozwiązanie.

Poniżej porównujemy koszt budowy domów o różnych bryłach.

Murator M73 - Zachód słońca

Autor Katarzyna Słupeczańska

  • Powierzchnia użytkowa - 123,7 m2
  • Szacunkowy koszt budowy 1 m2 powierzchni użytkowej - 3764 zł

Okazale prezentujący się dom złożony z dwóch przylegających brył. Wysoki, stromy dach o powierzchni 251 m2 jest urozmaicony dwiema wielkimi lukarnami. Na trzy strony świata można wyglądać z dużych balkonów.

Więcej szczegółów projektu>>>M73 - Zachód słońca

Kształt domu a koszty M73 Zachód słońca
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu M73 Zachód słońca, arch. Katarzyna Słupeczańska Link: Sprawdź projekt >>>

Dom parterowy

Budynek parterowy to świetne rozwiązanie, gdy chcemy mieć nieduży dom. Na jednej kondygnacji znajdują się wszystkie pomieszczenia, więc jest wygodny do mieszkania. Każde pomieszczenie ma odpowiednią wysokość użytkową i proste ściany, więc łatwo można je urządzić.

W przypadku dwóch domów o podobnej powierzchni użytkowej koszt 1 m2 będzie raczej wyższy w domu parterowym niż z poddaszem użytkowym. W domu parterowym będzie mniejsza powierzchnia ścian, także zewnętrznych, które wymagają dobrego ocieplenia. Za to większe są fundamenty i dach. Odpada z kolei budowa schodów, więc z kosztów możemy skreślić tę pozycję. W projektach gotowych domów parterowych zwykle jest tradycyjny strop. Ale warto wiedzieć, że zamiast stropu gęstożebrowego albo stropu monolitycznego można zbudować taniej strop drewniany i sufit podwieszany i dobrze go ocieplić. Do tego celu można też wykorzystać belki dolne wiązarów kratowych dachu.

Nieduży dom parterowy to ekonomiczne rozwiązanie dla małej rodziny albo takiej, w której dzieci już wyfrunęły z gniazda.

Murator M202 - Duże możliwości

Autor arch. Katarzyna Słupeczańska

  • Powierzchnia użytkowa - 99,4 m2
  • Szacunkowy koszt budowy 1 m2 powierzchni użytkowej - 3822 zł

Rozłożysty dom parterowy o czterospadowym dachu. Tradycyjna bryła jest wykończona nowocześnie. Elewacje zdobią kolorowe bonie.

Więcej szczegółów projektu>>> M202 - Duże możliwości

Kształt domu a koszty M202 Duże możliwości
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt M202 Duże możliwości, arch. Katarzyna Słupeczańska Link: Sprawdź projekt >>>

Murator M179a - Wystarczający - wariant I

Autor arch. Ewa Dziewiątkowska

  • Powierzchnia użytkowa - 99,4 m2
  • Szacunkowy koszt budowy 1 m2 powierzchni użytkowej - 4005 zł

Bardzo zgrabny dom na planie prostokąta przykryty dwuspadowym dachem. Bryłę domu urozmaica narożnik przekryty płaskim dachem, w którym pomieszczono garaż. Budynek zdobi wielki taras na całą długość ściany oraz drugi mniejszy za rogiem. Na elewacji wykonano drewniane okładziny. Wejście i taras są wykończone klinkierem.

Więcej szczegółów projektu>>>M179a - Wystarczający - wariant I

Kształt domu a koszty M179a Wystarczający
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt M179a Wystarczający - wariant I, arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Sprawdź projekt >>>

Dom z poddaszem

Obecnie najczęściej buduje się domy z poddaszem użytkowym, bo ładnie się wpisują w nasz krajobraz, zwłaszcza miasteczek i wsi. Dom z poddaszem pozwala uzyskać większą powierzchnię użytkową w budynku o mniejszej powierzchni zabudowy niż parterowy. Taki dom można postawić niemal na każdej działce. Projekty gotowe spełniają wymogi zapisane w większości miejscowych planów zagospodarowania przestrzeni.

Dom z poddaszem użytkowym jest rozwojowy. Można wykańczać go etapami, co pozwala dostosować potrzeby do istniejących mocy finansowych. Poddasze można zaadaptować na cele mieszkalne, gdy dzieci podrosną i będą potrzebować większych pokoi.

Wybierając dom z poddaszem, trzeba sprawdzić, ile w rzeczywistości będziemy mieć powierzchni użytkowej na poddaszu. Wiele zależy od wysokości ścianek kolankowych i kształtu dachu, a dokładniej kąta jego nachylenia. Jeśli dom będzie miał niskie (do 50 cm) ścianki kolankowe oraz nieduży (do 30o) kąt nachylenia dachu, w pokojach pod skosami będzie dużo przestrzeni nieprzydatnej do wykorzystania – poniżej 140 cm, której nie wlicza się do powierzchni użytkowej domu. Dlatego jeśli chcemy mieć poddasze użytkowe w pełni tego słowa znaczeniu, szukajmy projektu domu o wysokich ściankach kolankowych (co najmniej 100 cm) i w miarę stromym dachu. Żeby zwiększyć przestrzeń użytkową na niskim poddaszu, można zbudować lukarny, ale to zdecydowanie zwiększa koszt budowy. Lukarny zapewniają też światło na poddaszu, a o to czasami jest trudno. W centralnej części dość dużego budynku powstaną pomieszczenia, które trzeba doświetlić oknami dachowymi, a to dodatkowy koszt.

Domy z poddaszem mają skośne dachy, które wymagają skomplikowanej więźby i mają dużą powierzchnię do pokrycia. Dlatego jeśli chcemy zbudować tani dom z poddaszem, powinien mieć on prostą bryłę.

Murator C238a - Awangardowy - wariant I

Autor arch. Przemysław Biryło

  • Powierzchnia użytkowa - 145 m2
  • Szacunkowy koszt budowy 1 m2 powierzchni użytkowej - 3368 zł

Dom o uniwersalnej, prostej architekturze przeznaczony dla dużej rodziny. Elewację przewidziano z tradycyjnych materiałów o stonowanej kolorystyce: drewna i ceramiki.

Więcej szczegółów projektu>>>C238a - Awangardowy - wariant I

Kształt domu a koszty C238a Awangardowy
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt C238a Awangardowy - wariant I, arch. Przemysław Biryło Link: Sprawdź projekt >>>

Murator M210 - Jasna przestrzeń

Autor arch. Katarzyna Słupeczańska

  • Powierzchnia użytkowa - 142,2 m2
  • Szacunkowy koszt budowy 1 m2 powierzchni użytkowej - 3342 zł

Jasna przestrzeń to elegancki, nowoczesny dom, którego wizytówką jest przeszklona ściana szczytowa otwarta na ogród. Daje ona mnóstwo światła w dwukondygnacyjnej strefie dziennej. Dom przekryty dwuspadowym dachem zdobią drewniane oblicówki na elewacji.

Więcej szczegółów projektu>>>M210 - Jasna przestrzeń

Kształt domu a koszty M210 - Jasna przestrzeń
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt M210 Jasna przestrzeń , arch. Katarzyna Słupeczańska Link: Sprawdź projekt >>>

Dom piętrowy

Gdy chcemy mieć duży dom, najlepszy efekt uzyskamy, stawiając dom piętrowy. W dużych domach, zwłaszcza piętrowych, koszty budowy 1 m2 są mniejsze, bo w wielkich pomieszczeniach na 1 m2 powierzchni użytkowej przypada mniej elementów konstrukcyjnych i wykończeniowych, np. fundamentów, ścian działowych, okien, drzwi. Ponadto koszt budowy 1 m2 powierzchni użytkowej przy podobnych parametrach domu będzie niższy, gdy budujemy pełne piętro, a nie poddasze, mimo że do wymurowania i ocieplenia będzie więcej ścian oraz trzeba będzie zbudować jeszcze jeden strop. Jednak na wyższej kondygnacji powstaną pełnowymiarowe pomieszczenia, które w 100% stanowią powierzchnię użytkową domu. Przestronne pokoje na piętrze są wygodne do zagospodarowania. Najtańsze rozwiązanie to dom ze stropodachem niewentylowanym i z dachem krytym papą. W domu piętrowym można zastosować tylko okna pionowe, które są tańsze od dachowych. Łatwo możemy wstawić wielkie formaty. Uzyskanie efektu wielkich przeszkleń w przypadku okien dachowych wymaga specjalnych rozwiązań konstrukcyjnych dla zespoleń, które jeszcze podrażają inwestycję.

Dom piętrowy o zwartej bryle daje dobry stosunek powierzchni użytkowej do kubatury. Można pokryć go dachem płaskim krytym papą, co jest jednym z najtańszych rozwiązań.

Murator EC362 - Efektywny

Autor arch. Piotr Lewandowski

  • Powierzchnia użytkowa - 196,1 m
  • Szacunkowy koszt budowy 1 m2 powierzchni użytkowej - 2402 zł

Efektywny to duży, elegancki dom wyróżniający się ciekawą bryłą i nietypowymi przeszkleniami. Prosta bryła na planie prostokąta przekryta dwuspadowym dachem, zyskała na atrakcyjności dzięki podkreśleniu dwóch jej fragmentów – garażu od frontu i salonu od strony ogrodu. Zostały one wykończone okładziną drewnopodobną o pięknej brązowej barwie. Eleganckie zestawienie kolorystyczne (drewno, grafitowa stolarka okienna i szary dach oraz biały tynk), atrakcyjne przeszklenia i bezokapowy dach sprawiają, że dom wygląda efektownie i przypadnie do gustu wielbicielom nowoczesnej architektury.

Więcej szczegółów projektu>>>EC362 - Efektywny

Bryła domu a koszty Projekt EC362 Efektywny
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu Murator EC362 Efektywny, arch. Piotr Lewandowski Link: Sprawdź projekt >>>

Murator M220b - Bez tajemnic - wariant II

Autor arch. Katarzyna Słupeczańska

  • Powierzchnia użytkowa - 151,3,1 m
  • Szacunkowy koszt budowy 1 m2 powierzchni użytkowej - 2770 zł

Bez tajemnic - wariant II to zwarty dom piętrowy o lekko wyglądającej bryle. Materiały zastosowane na elewacji dyskretnie akcentują funkcje pomieszczeń wewnątrz. Tynk cienkowarstwowy, deski oraz tynk mozaikowy to materiały sprawdzone i trwałe, a ponadto eleganckie. Podział przestrzeni w domu jest niezwykle czytelny i nie zostawia miejsca na domysły, także wówczas, gdy patrzy się z zewnątrz.

Więcej szczegółów projektu>>>M220b - Bez tajemnic - wariant II

Bryła domu a koszty M220b - Bez tajemnic - wariant II
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt M220b Bez tajemnic - wariant II - elewacja frontowa, arch. Katarzyna Słupeczańska Link: Sprawdź projekt >>>

Murator M139 - Pełen wdzięku

Autor arch. Katarzyna Słupeczańska

  • Powierzchnia użytkowa - 174,3,1 m
  • Szacunkowy koszt budowy 1 m2 powierzchni użytkowej - 2818 zł

Pełen wdzięku to klasycznie wyglądający piętrowy, wygodny dom dla pięcioosobowej rodziny. Elewacja w kolorach białym i ecru zdobiona boniami, dach kryty jasnoszarą blachą na rąbek, wejście okolone dwoma niedużymi oknami, a nad frontowym balkonem elementy architektoniczne nawiązujące do klasycznego tympanonu dodają mu uroku i wdzięku.

Więcej szczegółów projektu>>>M139 - Pełen wdzięku

Bryła domu a koszty  M139 - Pełen wdzięku
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt M139 - Pełen wdzięku - elewacja frontowa, arch. Katarzyna Słupeczańska Link: Sprawdź projekt >>>

Jaki dom można zbudować taniej

Jeśli zastanawiasz się nad domem parterowym lub z poddaszem użytkowym - wybierz dom z poddaszem.

Jeśli rozważasz budowę domu z poddaszem lub piętrowego - wybierz piętrowy.

Szukasz projektu domu? Zobacz nasze propozycje

Szukasz projektu domu?
Ramka polecamy Projekty Muratora

Autor: Redakcja

Zaufaj doświadczeniu Muratora!

Od ponad 20 lat pomagamy spełniać marzenia o własnym domu. Dołącz do grona 155 000 zadowolonych Klientów.W naszej Kolekcji znajdziesz ponad 1600 projektów gotowych domów dopasowanych do różnych potrzeb inwestorów. Zespół architektów Muratora pomoże w dobraniu projektu odpowiedniego do Twoich oczekiwań, wymiarów działki i jej usytuowania względem stron świata. Wraz z projektem otrzymasz także pakiet dodatków i ofert specjalnych, dzięki którym zaoszczędzisz na koszcie budowy.Wykonujemy także projekty na indywidualne zamówienie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają