Sprawdź, jak murować ściany piwnic. Z czego ściany w piwnicy? Bloczki betonowe, a może cegła?

2023-09-13 8:57
ściany piwnic budowa
Autor: Andrzej Szandomirski Ściany piwnic można wykonać z wielu materiałów, ale nie ze wszystkich.

Ściany piwnic budujemy przeważnie z bloczków betonowych, z betonu, rzadziej z pustaków zasypowych. Jak powinny przebiegać te prace, począwszy od zrobienia wykopów? Sprawdź, jak postawić ściany piwnicy.

Jak się robi wykopy fundamentowe?

Budowę piwnicy rozpoczynamy od usunięcia warstwy humusu. Zdejmujemy go na płaszczyźnie około 1,5 m szerszej po obwodzie niż powierzchnia piwnicy. Wykop szerokoprzestrzenny pod budynek podpiwniczony najlepiej zrobić koparką. Zajmie to najwyżej kilka dni. Budując piwnicę pod niewielkim domem, musimy liczyć się z wywiezieniem około 200 m3 gruntu – to objętość sporej górki.

Ostatnią warstwę 30-40 cm usuwamy ręcznie, uważając, aby dno wykopu nie znalazło się poniżej zaplanowanej głębokości, gdyż naruszony grunt trudno z powrotem utwardzić. Jeżeli przekopiemy wykop, trzeba jego dno utwardzić chudym betonem lub zagęszczonym piaskiem z cementem (50-60 kg cementu na 1 m3 piasku) albo obniżyć poziom piwnicy, a to nie zawsze jest możliwe. Jeśli na dnie wykopu trafimy na fragment słabszego gruntu, należy go usunąć i pozostałe miejsce również utwardzić. Wymiary dna wykopu powinny być o kilkadziesiąt centymetrów większe od zewnętrznych wymiarów fundamentu, aby umożliwić dostęp do fundamentu z boku.

Przy wykopach do głębokości 3 m, a takie zazwyczaj wykonuje się pod piwnice w domach jednorodzinnych, boków wykopu nie trzeba dodatkowo zabezpieczać, pod warunkiem, że będą odpowiednio nachylone. Największe nachylenie ścian wykopu może być przy gruntach spoistych (iłach i glinach), zaś w przypadku piasków i glin piaszczystych nachylenie ścian musi być mniejsze, aby ziemia nie osunęła się do wykopu. Usuniętego gruntu nie powinno się składować przy krawędzi wykopu, aby nie obciążał jego zbocza.

Co to są ławy fundamentowe i jak je wykonać?

Ściany piwnic opieramy na ławach fundamentowych, których zadaniem jest przeniesienie obciążenia z całego budynku. Wymiary ław są określone w projekcie budowlanym. Są one szersze niż ściany piwnicy i w domach jednorodzinnych mają zazwyczaj 50-60 cm szerokości i 30-40 cm wysokości.

Sprawdź też:

Pod ławami robi się zwykle podlewkę z chudego betonu mniej więcej 30 cm poniżej poziomu podłogi na gruncie. Ławy najczęściej wykonuje się z betonu wzmocnionego prętami zbrojeniowymi. Liczba prętów i sposób zbrojenia są podane w projekcie. Przy małych wymiarach ławy i spoistych gruntach można betonować je wprost do gruntu, wykładając uprzednio wykop folią budowlaną, jednak lepiej i porządniej jest betonować ławy w deskowaniu.

Zanim zaczniemy wznosić ściany piwnicy, wierzch i boki ławy fundamentowej trzeba koniecznie zaizolować przeciwwilgociowo, aby zapobiec podciąganiu wilgoci w głąb ściany. Pozioma izolacja ław fundamentowych musi szczelnie łączyć się z poziomą izolacją pod podłogą na gruncie. Przestrzeń między ławami fundamentowymi wypełniamy ubitym piaskiem lub żwirem, a następnie przykrywamy geowłókniną i układamy warstwę chudego betonu.

Z czego ściany w piwnicy? Przegląd materiałów

Do budowy ścian piwnic przystępujemy po około 28 dniach od zrobienia ław. Nie wszystkie materiały murowe nadają się na zewnętrzne ściany piwnicy. Należy unikać elementów nasiąkliwych takich jak beton komórkowy i ceramika poryzowana oraz pustaki ceramiczne o dużych wolnych przestrzeniach. Najchętniej na ściany piwnic wybierane są:

  • bloczki betonowe;
  • bloczki keramzytobetonowe;
  • cegła pełna;
  • beton.

Można też użyć pustaków szalunkowych, betonowych lub keramzytobetonowych, które łączy się betonem, wypełniając nim co kilka warstw ich szczeliny. Ścianę zbudowaną z tego materiału można dodatkowo wzmacniać prętami zbrojeniowymi układanymi w szczelinach pustaków.

Odmianą pustaków wypełnianych betonem są szalunkowe pustaki styropianowe. Wykonanie monolitycznych ścian piwnicy z betonu wymaga przygotowania solidnego i szczelnego deskowania oraz jego podparcia. Wygodnie jest wypożyczyć gotowe metalowe szalunki, ponieważ to uprości i przyspieszy prace.

Jeśli w projekcie domu jest już określony materiał na ściany zewnętrzne piwnic, a my chcemy go zmienić, to konstruktor powinien zaadaptować projekt.

Jakie są rodzaje ścian piwnicy?

Konstrukcja ścian piwnicy zależy od rodzaju ścian parteru. Jeżeli w części naziemnej domu mamy ściany dwuwarstwowe, to w piwnicy najczęściej również wykonujemy ścianę o takiej konstrukcji, czyli składającą się z warstwy murowej oraz zewnętrznej izolacji termicznej.

Jeśli mamy zamiar budować ściany trójwarstwowe, to najczęściej taką samą konstrukcję zastosujemy w piwnicy, pamiętając o tym, że warstwa osłonowa będzie w tym wypadku musiała przenieść parcie boczne gruntu i powinna być odpowiednio wzmocniona. To rozwiązanie pozwoli zachować ciągłość izolacji termicznej na całej wysokości budynku bez obawy o przemarzanie w obrębie wieńca.

Gdy pod ścianą trójwarstwową parteru chcemy zastosować ścianę dwuwarstwową, szczególną uwagę należy zwrócić na staranne docieplenie strefy wieńca. Ściany konstrukcyjne wewnętrzne wznosimy w tym samym czasie co zewnętrzne (nie układamy na nich ocieplenia i hydroizolacji pionowej). Ściany działowe piwnic możemy murować dopiero po zabetonowaniu i związaniu betonowego podkładu pod podłogę na gruncie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają