Izolacyjność akustyczna szkieletowych ścian działowych

2020-03-27 20:33
Krzywoliniowa ściana szkieletowa
Autor: KNAUF Ścianę szkieletową buduje się z profili UW przykręcanych do podłoża (podłogi i sufitu), między którymi umieszcza się słupki. Nie należy ich przykręcać do profili obwodowych. Konstrukcja może tworzyć ścianę płaską lub krzywoliniową

Ściany szkieletowe mają wielu zwolenników, bo są proste w budowie i łatwo je wykorzystać do celów dekoracyjnych. Są lekkie i stosunkowo cienkie, więc wiele osób obawia się o ich akustykę. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy wyborze konkretnych materiałów i rozwiązań.

Ścianę szkieletową buduje się według określonego schematu. Konstrukcję, czyli jej szkielet robi się z profili metalowych lub belek drewnianych, a do nich mocuje się poszycie z płyt, najczęściej gipsowo-kartonowych, czasem gipsowo-włóknowych bądź drewnopochodnych. Wnętrze ściany może pozostać puste, w większości przypadków wypełnia się je materiałem izolacyjnym.

Największą zaletą budowania ścian działowych w konstrukcji szkieletowej jest to, że można je ustawić w dowolnym miejscu na stropie, niezależnie od jego rodzaju. Dzięki temu, że jest to technologia sucha i szybka w budowie, z powodzeniem może być wykorzystana zarówno w nowo budowanym domu, jak i podczas remontu lub modernizacji wnętrz w domu istniejącym.

Taśma akustyczna do ścian szkieletowych
Autor: RIGIPS SAINT-GOBAIN Aby zapobiec przenoszeniu drgań przez szkielet metalowy, między profilami obwodowymi a sufitem, podłogą i ścianami bocznymi umieszcza się przekładkę akustyczną - taśmę z tworzywa, filcu lub pasek wełny mineralnej

Izolacyjność akustyczna ściany między pokojami

Najważniejszą funkcją ściany działowej między pokojami jest zapewnienie im intymności. Dlatego przegroda musi mieć izolacyjność akustyczną nie mniejszą niż 30 dB, a w standardzie podwyższonym - 40 dB. Spełnienie tych wymagań zapewnia wypełnienie ściany wełną mineralną, która dzięki włóknistej strukturze dobrze pochłania dźwięki powietrzne. Im grubsza warstwa izolacji w ścianie działowej, tym lepszą uzyskuje się izolacyjność akustyczną. Wyroby przeznaczone do systemów lekkiej zabudowy mają grubość i szerokość odpowiadającą wymiarom profili stalowych oraz ich standardowemu rozstawowi. Wełna jest sprężysta i dokładnie wypełnia przestrzeń między profilami, co eliminuje mostki akustyczne. Gdy w ścianie umieści się izolację grubości przynajmniej 75 mm, przegroda ma wysoką izolacyjność akustyczną.

Sprawdź też:

Lekka ściana szkieletowa
Autor: Stowarzyszenie POLSKI GIPS Lekkie ściany działowe mają najczęściej jednowarstwową okładzinę z płyt gipsowo-kartonowych grubości 12,5 mm

Ściana między pokojem a łazienką

Ta ściana działowa musi mieć dobrą akustykę i być odporna na podwyższoną wilgotność powietrza. Jeśli w ścianie chcemy poprowadzić instalacje sanitarne, powinna ona mieć inną budowę. W systemach suchej zabudowy są oferowane podwójne ściany instalacyjne wypełnione wełną mineralną. Przewody instalacyjne prowadzi się we wnętrzu takiej ściany. Aby móc bezpiecznie podwiesić na ścianie urządzenia sanitarne, warto między słupkami umieścić stelaże instalacyjne - gotowe konsole do zawieszania na nich umywalek, bidetów i sedesów.

Przeczytaj też:

Zabudowa łazienki z płyt gipsowo-kartonowych: krok po kroku >>>

Wypełnianie szkieletu wełną mineralną
Autor: PAROC Tylko dokładne wypełnienie konstrukcji szkieletowej wełną mineralną pozwoli osiągnąć zakładaną izolacyjność akustyczną

Akustyka na poddaszu

Jeśli ściana działowa dochodzi do skosów poddasza, bardzo łatwo na ich styku zrobić mostek akustyczny. Zazwyczaj bowiem najpierw wykańcza się skosy poddasza, a dopiero później montuje pod nimi szkieletowe ściany działowe. Skutkiem tego jest przerwanie ciągłości izolacji z wełny mineralnej, bo dzieli ją płyta g-k. Aby do tego nie doszło, konstrukcję ściany działowej trzeba doprowadzić do płaszczyzny, którą tworzą krokwie. Dzięki temu wełna wypełniająca ścianę działową będzie dochodziła do wełny ułożonej w stropie. Montując suche tynki na poddaszu, najpierw trzeba zrobić poszycie na ścianach, a później na skosach. Folię paroizolacyjną układaną w skosach połaci trzeba wpuścić pod okładzinę układaną na ścianach działowych.

Remont. Nowe ściany działowe - w zabudowie lekkiej

Wieszanie na ścianie

Pytanie 1 z 7
Jaki to łącznik?
Zdjęcie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają