Ile farby potrzeba do malowania? Co warto wiedzieć przed malowaniem

2009-09-10 2:00
Ile farby potrzeba do malowania?
Autor: Piotr Mastalerz Ile farby potrzeba do malowania - to nie tak trudno wyliczyć

To, ile farby potrzeba do malowania ścian, nie tak trudno policzyć. Podpowiadamy, jak to zrobić i o czym jeszcze pamiętać przed malowaniem. Co warto wiedzieć o przygotowaniu ścian do malowania.

Jeśli malowanie ścian ma przebiegać sprawnie, należy przedtem zgromadzić wszystkie potrzebne narzędzia oraz materiały, i to w odpowiednich ilościach. Trzeba także dowiedzieć się co nieco o właściwym malowaniu.

Ile farby potrzeba do malowania?

To, ile farby zużyjesz do malowania, wyliczysz w następujący sposób:

1. Mierzymy szerokość każdej ściany i mnożymy przez jej wysokość. Mierzymy też długość i szerokość sufitu. Otrzymamy wymiary powierzchni poszczególnych płaszczyzn w metrach kwadratowych.
2. Sumujemy powierzchnie, a od tej liczby odejmujemy powierzchnię okien i drzwi.
3. Otrzymany wynik dzielimy przez wydajność farby (ile zużyjemy na metr kwadratowy powierzchni).

Obliczamy ile farby:

Przykład dla wnętrza o wymiarach 3 x 4 m i wysokości 3 m:

3 + 3 + 4 + 4 = 14 m

14 x 3 = 42 m2

By znać powierzchnię sufitu, mnożymy przez siebie krótszy i dłuższy bok:

3 x 4 = 12 m2

Następnie sprawdzamy wydajność farby. Załóżmy, że litr wystarcza na 12 m2. Gdy podzielimy 42 przez 12, będziemy wiedzieć, że na ściany potrzebujemy 3,5 l farby. Pamiętajmy jednak o 10-15-procentowym zapasie – na wszelki wypadek. Na stronach internetowych niektórych producentów farb oraz marketów budowlanych znajdziemy kalkulatory zużycia farb.

W sklepie znajdziemy m.in. farby do ścian wodne i rozpuszczalnikowe. Pierwsze są rozcieńczane wodą, drugie rozpuszczalnikiem organicznym (np. benzyną lakową). Różnią się także rodzajem spoiwa.

WIDEO: Malowanie pokoju. Ściany - ile farby i jakie narzędzia

Malowanie pokoju. Ściany - ile farby i jakie narzędzia
Zdaniem specjalisty

Przed malowaniem

Aby pomalowana powierzchnia długo zachowała trwałość i estetyczny wygląd, powinniśmy zadbać o staranne wykonanie prac na każdym etapie.

Bardzo istotny jest etap początkowy - właściwe przygotowanie powierzchni przed położeniem farby. Zawsze sprawdźmy najpierw, czy podłoże w ogóle nadaje się do malowania. Zbadajmy jego spójność, przyczepność poprzednich warstw farby, jak też możliwość malowania wybranymi produktami. Niektórych bezwzględnie nie należy łączyć.

Ściany i sufity przed naniesieniem farby powinny być w dobrym stanie. Jeśli występują pęknięcia, przebarwienia, stary tynk skuwamy, a farbę usuwamy. Plamy tłuszczu lub inne zabrudzenia powinniśmy zmyć odpowiednimi środkami czyszczącymi. Stare farby klejowe czy wapienne powinniśmy usunąć lub przed malowaniem zagruntować odpowiednim preparatem (zależnie od farby, jaką będziemy malować).

Przed malowaniem koniecznie zagruntujmy płyty gipsowo-kartonowe. Jeśli na ścianach występują trudne do usunięcia plamy, warto zastosować farbę podkładową.

Joanna Piekarczyk, specjalista ds. produktów Caparol

Warto wiedzieć

Jeśli farba nie pokrywa dobrze powierzchni, nie nakładajmy grubszej warstwy. Poczekajmy, aż wyschnie, i dopiero wtedy połóżmy kolejną warstwę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają