Idealny do ocieplenia domu - szary styropian

2020-12-16 12:24 Materiał sponsorowany
Szary styropian do ocieplenia domu Austrotherm
Autor: materiały prasowe Austrotherm Dobrze przeprowadzona termoizolacja to niższe zużycie energii i mniejsze koszty utrzymania domu

Ocieplenie domu styropianem to wciąż najpopularniejszy sposób termoizolacji oraz termomodernizacji budynków. Standardem staje się stosowanie styropianu szarego.

Skąd nieustająca popularność styropianu? Bo to materiał bardzo uniwersalny. Można nim ocieplić wszystkie elementy domu – od fundamentów i podłóg, poprzez ściany zewnętrzne, po poddasze i dach. Ocieplanie domu styropianem nie sprawia większych trudności, jednak wymaga wiedzy, pewnego doświadczenia oraz dokładności. Należy przy tym pamiętać, że prace dociepleniowe mają znaczący wpływ na wymaganiadotyczące izolacyjności cieplnej przegród, zwłaszcza że od początku 2021 roku wszystkie nowe budynki będą wznoszone w standardzie zbliżonym do pasywnego lub zeroenergetycznego. Warto również wspomnieć o ich znaczeniu dla komfortu użytkowania budynku zarówno zimą, jak i latem oraz o ich wpływie na koszty utrzymania domu.

Szary styropian do ocieplenia domu Austrotherm
Autor: materiały prasowe Austrotherm Szarym styropianem można zaizolować cały budynek

Na jakie parametry zwrócić uwagę podczas wyboru styropianu Aby termoizolacja spełniała swoje zadania, a dom był ciepły, należy do prac termoizolacyjnych użyć styropianu najlepszej jakości w odpowiedniej odmianie. Styropian na ścianę – ważne lambda i TR. Jeśli kupujemy styropian do termoizolacji ścian, trzeba zwrócić uwagę na współczynnik przewodzenia ciepła lambda (λ). Od niego zależy, jaką grubość płyt styropianowych musimy zastosować, aby uzyskać zgodny z przepisami i możliwie najlepszy współczynnik przenikania ciepła przegrody (UCmax). Doskonale sprawdzi się tu grafitowy styropian nowej generacji – Austrotherm EPS FASSADA PREMIUM o współczynniku λD≤0,031 W/(m.K). Dodatkowo trzeba zwrócić uwagę na parametr TR, który określa wytrzymałość na rozciąganie prostopadłe do powierzchni czołowej płyty. Jego wartość powinna być równa co najmniej 80 kPa, a najlepiej, by wynosiła 100 kPa, jak w przypadku FASSADY PREMIUM. Dość często producenci systemów dociepleń nie gwarantują trwałości elewacji wykończonej tynkiem cienkowarstwowym, jeśli styropian nie spełnia tego parametru.

Styropian na podłogę 

Podłoga musi być wytrzymała. Do podłogi na gruncie należy wybierać styropian, który jest odporny na ściskanie oraz ma dobre cechy termoizolacyjne. Taki styropian ma wysoką gęstość, czyli zawiera „więcej styropianu w styropianie”. Już styropiany o parametrze CS(10) na poziomie 70 kPa są w stanie wytrzymać obciążenie w granicach dwóch ton na metr kwadratowy. Tutaj sprawdzają się klasyczny biały styropian Austrotherm EPS 038 DACH/ PODŁOGA lub szare płyty Austrotherm EPS DACH/PODŁOGA PREMIUM.

Styropian na dach

Tutaj współczynnik przewodzenia ciepła jest kluczowy. Oczywiście w przypadku dachów skośnych stosowanie styropianu nie jest popularne ze względu na jego obróbkę potrzebną do umieszczenia go między krokwiami, jednak jest to materiał, który i tutaj się sprawdzi. W przypadku stosowania termoizolacji styropianowej jako izolacji nakrokwiowej układa się ją na pełnym deskowaniu. Należy także zwrócić uwagę na parametr styropianu związany z poziomem naprężeń ściskających CS(10), który powinien wynosić minimum 80 kPa.

Szary styropian do ocieplenia domu Austrotherm
Autor: materiały prasowe Austrotherm Szarym styropianem najczęściej jednak ociepla się ściany

Dlaczego warto zainwestować w szary styropian

Szara płyta styropianowa ma zdecydowanie lepszą, czyli niższą, wartość współczynnika przewodzenia ciepła λ niż standardowa biała płyta. Zestawiając ten parametr z grubością płyty, otrzymujemy tzw. opór cieplny warstwy izolacji. Przekładając to na budowlaną rzeczywistość i porównując szarą płytę o λD ≤ 0,031 W/(m.K) z białą płytą o λD ≤ 0,045 W/(m.K) o tych samych grubościach, tą „cieplejszą”, czyli o zdecydowanie większym oporze cieplnym, będzie płyta szara.

Szary styropian do ocieplenia domu Austrotherm
Autor: materiały prasowe Austrotherm Warto pamiętać, że podczas prac związanych z ociepleniem ważne są zarówno jakość materiału, jak i fachowe wykonawstwo

Gdzie stosować styropian grafitowy 

Wszędzie tam, gdzie zależy nam na najlepszych  parametrach termoizolacyjnych  przegrody przy możliwie najmniejszej  jej grubości. Ciągle rosnące wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków i izolacyjności cieplnej przegród budowlanych spowodowały ogromny wzrost zainteresowania szarymi płytami styropianowymi (EPS). Wynika to z tego, że  wyroby te – w porównaniu do białych płyt  EPS – pozwalają zredukować grubość warstwy termoizolacyjnej nawet o ponad 30%. Należy również wspomnieć, że szare płyty styropianowe odznaczają się bardzo dobrym stosunkiem ceny do deklarowanego współczynnika  przewodzenia ciepła λ. Najczęściej stosowane są one do izolacji termicznej podłóg na gruncie, stropodachów pełnych i wentylowanych, tarasów i balkonów, stropów poddasza nieużytkowego oraz ścian  zewnętrznych w systemie ETICS.  

Szary styropian do ocieplenia domu Austrotherm
Autor: materiały prasowe Austrotherm Obecnie najcieplejsze styropiany mają lambdę wynoszącą 0,031-0,033 (W/m.K)
Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie