Przywarka japońska - pnącze do miejsc zacienionych. Wymagania, odmiany i zastosowanie przywarki

2019-07-10 8:15

Przywarka japońska to pnącze, które z powodzeniem można sadzić w miejscach zacienionych. Poznaj przywarkę japońską i jej ciekawe odmiany, m.in BURST OF LIGHT®. Zobacz film o pnączach do miejsc zacienionych: hortensji pnącej i przywarce japońskiej.

Częstym problemem właścicieli ogrodów jest zagospodarowanie cienistych jego zakątków. Wśród roślin, które z powodzeniem będą rosły w zacienionych miejscach wyróżnić można przywarkę japońską (Schizophragma hydrangoides).

Przywarka japońska ma podobne walory  i wymagania jak hortensja pnąca, jednak wydaje jeszcze ładniejsze kwiaty i ma atrakcyjne odmiany.

Rewelacyjną odmianą przywarki japońskiej jest BURST OF LIGHT® o pstrych, biało-zielonych liściach, które utrzymują barwę nawet w całkowitym cieniu. Z tego powodu ta odmiana przywarki jest chyba najlepszą rośliną do rozjaśniania mrocznych miejsc pod drzewami, gdzie tworzy eleganckie okrywy. Posadzona na miejscach lepiej doświetlonych obficie kwitnie. 

Inne wartościowe odmiany przywarki japońskiej to 'Moonlight' o srebrnozielonych liściach, 'Roseum' o jasnoróżowych kwiatostanach i karłowa 'Iwa-garami'.

Sadząc przywarkę japońską w ogrodzie warto pamiętać, iż są mniej mrozoodporne niż hortensje. Sprawdzą się w Polsce zachodniej i centralnej na osłoniętych stanowiskach.

Zobacz film: Szkółkarz i znawca pnączy dr Szczepan Marczyński ze szkółki CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy opowiada o hortensji pnącej i przywarce japońskiej >>kliknij tu

Przywarka japońska - Clematis
Autor: dr Szczepan Marczyński Ozdobą kwiatów przywarki japońskiej są duże, białe działki kwiatów płonnych, tworzące wianuszek wokół kwiatostanu

Przywarka japońska BURST OF LIGHT®

Przywarka japońska BURST OF LIGHT® to znakomita roślina do miejsc półcienistych i zacienionych. Jeśli masz w ogrodzie zacienione miejsce i nie wiesz jakie pnącze tam posadzić, wybierz przywarkę japońską BURST OF LIGHT®. Ta roślina nie tylko rozjaśni ciemny zakątek, ale również zachwyci swoja dekoracyjnością.

Przywarka japońska BURST OF LIGHT® (łac. Schizophragma hydrangeoides BURST OF LIGHT®) to pnącze charakteryzujące się pięknymi dużymi biało-zielonymi, pstrymi liśćmi oraz kremowobiałymi kwiatami zebranymi w płaskie dekoracyjne kwiatostany.To roślina znakomicie nadająca się do sadzenia w półcieniu lub w cieniu, przy ścianach i drzewach. Świetnie sprawdza się także jako roślina okrywowa. Dzięki swoim pstrym liściom idealnie rozświetla cieniste zakątki ogrodów.Wyselekcjonowana w Japonii. Nazwana przez Szczepana Marczyńskiego. Wprowadzona do sprzedaży w 2016 r.

Ta odmiana przywarki japońskiej ma bardzo dekoracyjne liście, które osiągają 12–18 cm długości, szeroko owalne, grubo ząbkowane, z nieregularnym biało-zielonym upstrzeniem. Kwiaty są drobne, kremowobiałe, lekko pachnące miodem. Gęsto wypełniają płaskie, duże, baldachogroniaste kwiatostany średnicy 25 cm. Główną ozdobą kwiatostanów są duże (3–5 cm), białe działki kwiatów płonnych, tworzące wianuszek wokół kwiatostanu. Pod koniec kwitnienia działki kwiatów płonnych mają zielonkawy odcień. Przywarka japońska BURST OF LIGHT® rozpoczyna kwitnienie pod koniec czerwca i kontynuuje je przez lipiec. Rozpoczyna kwitnienie w 2.–3. roku po posadzeniu. Owoce to niepozorne, suche żebrowane torebki bez znaczenia dekoracyjnego.

Pnącze wspina się za pomocą korzeni czepnych. Rośnie powoli; osiąga do 6 m wysokości, rocznie przyrasta 0,5 m. Najlepiej rośnie na stanowiskach cienistych i półcienistych. Wymaga gleb lekko wilgotnych, ale nie podmokłych, próchnicznych, kwaśnych. Źle znosi suszę. Jest rośliną mrozoodporną (strefa 5B˗8).

Przed posadzeniem pojemnik z rośliną zanurzyć w naczyniu z wodą na 10˗30 minut. Roślinę sadzi się w dole o wymiarach 40 x 40 x 40 cm, z wysypaną na dnie 10-centzmetrow warstwą dobrze rozłożonego obornika lub ziemi kompostowej, około 1 cm głębiej niż rosła dotychczas. Dół wypełnia się żyzną ziemią. Pnącze należy sadzić w odległości co najmniej 30 cm od ścian lub innych roślin. Przywarka japońska BURST OF LIGHT® nie wymaga cięcia, ale dobrze znosi cięcie korygujące.

Więcej informacji na www.clematis.com.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają