Górne źródło ciepła - instalacja z pompą ciepła

2021-04-16 16:46

Pompy ciepła gruntowa i powietrza potrzebują innego dolnego źródła ciepła, ale górne źródło ciepła może być w obu przypadkach takie samo.

pompa ciepła
Autor: Jarosław Sosiński Najlepsze do współpracy z pompą ciepła, zarówno gruntową, jak i powietrzną, jest niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe

Instalacją odbierającą energię cieplną od pompy, czyli tak zwanym górnym źródłem pompy ciepła, czyli mogą być centralne ogrzewanie (wodne lub powietrzne) i/lub instalacja ciepłej wody użytkowej.

Aby współczynnik efektywności pompy ciepła był zadowalająco wysoki, różnica temperatury źródła górnego i dolnego musi być niewielka. Ten warunek spełniają systemy ogrzewania niskotemperaturowego, do których zalicza się ogrzewanie płaszczyznowe (podłogowe, ścienne) zasilane wodą o temperaturze nieprzekraczającej 55oC oraz nadmuchowe, w którym powietrze ma maksymalnie do 40oC.


Przeczytaj też:

Wybieramy grzejniki do niskotemperaturowych systemów grzewczych >>>

Stosowanie tradycyjnych grzejników, choć technicznie możliwe, nie jest polecane (czasem zostawia się je w starych instalacjach, gdy wymianie podlega tylko źródło ciepła), ponieważ zasilane wodą grzewczą o niskich, odpowiednich dla pompy ciepła, parametrach musiałyby być bardzo duże (niemal dwa razy większe niż odpowiednie do zasilania wodą z kotła o temperaturze mniej więcej 70oC), a więc drogie, nieładne i trudne do ulokowania we wnętrzach.

W układach z pompą ciepła do c.w.u. odbiornikiem ciepła jest wężownica w zasobniku wody użytkowej, w takich z pompą ciepła wykorzystywaną do c.o. i c.w.u priorytet podgrzewania ciepłej wody w zasobniku zapewnia zawór trójdrogowy.

Aby dodatkowo zmniejszyć koszty ogrzewania pompą ciepła, często instaluje się zbiornik buforowy (zwykle o pojemności mniej więcej 200 l), który optymalizuje bezwładność cieplną systemu, dzięki czemu wydłuża cykl pracy pompy ciepła (okres między jej kolejnymi włączeniami).

Przeczytaj też:

Zasada działania zasobnika buforowego w instalacji z pompą ciepła >>>

Jeśli pompa ciepła zasila instalację ogrzewania podłogowego ułożoną w całym domu, bezwładność układu jest na tyle duża, że nie jest to konieczne.

Pompa ciepła - Czym ogrzewać dom
pompa ciepła
Autor: JAGA W instalacjach wykorzystywana do ogrzewania i chłodzenia najlepsze są klimakonwektory, bo mają wbudowany wentylator intensyfikujący przepływ powietrza wokół wymiennika i tacki na skropliny, które mogą powstawać, gdy powietrze zetknie się z jego chłodną powierzchnią

Pompa ciepła do ogrzewania i chłodzenia

Pompę ciepła kupuje się zazwyczaj jako źródło ciepła do ogrzewania pomieszczeń i/lub podgrzewania wody użytkowej, ale wystarczy odpowiednio przygotować instalację, żeby móc wykorzystywać ją także latem - do chłodzenia wnętrz.

Do ogrzewania, a po zamianie funkcji parownika i skraplacza również do chłodzenia, można wykorzystywać wszystkie typy pomp ciepła, ale najlepiej przewidzieć to już w fazie projektowej.

Przeczytaj też:

Dowiedz się więcej o chłodzeniu pompą ciepła >>>

Chłodzenie może być pasywne albo aktywne. Pasywne jest realizowane przez wbudowany wymiennik ciepła i zawór trzydrogowy odpowiednio kierujący przepływ solanki i wody chłodzącej tłoczonej do instalacji ogrzewania w domu. Nadają się do niego pompy ciepła typu solanka-woda lub woda-woda. Jest znacznie tańsze od klasycznego klimatyzowania pomieszczeń. Jest też tańsze od chłodzenia aktywnego, ponieważ odbywa się bez udziału sprężarki. Pracują jedynie pobierające niewiele energii elektrycznej pompy obiegowe i układ sterujący. Czasowe odwrócenie procesów w pompie ciepła zapewnia też lepszą regenerację dolnego źródła ciepła przed kolejnym sezonem grzewczym.

Przeczytaj też:

Fakty i mity o powietrznej pompie ciepła >>>

W pomieszczeniach musi być zamontowana instalacja wodna do odbioru ciepła lub chłodu: grzejniki, ogrzewanie płaszczyznowe albo klimakonwektory (fancoile).

Kiedy ciepło jest odbierane z pomieszczeń, temperatura powietrza się obniża i gdy osiągnie wartość poniżej punktu rosy, powierzchnia odbiorników pokrywa się wykroploną z niego parą wodną.

Jedynie w przypadku klimakonwektorów nie stanowi to problemu, ponieważ mają one wbudowany wentylator i tacki na skropliny i są przystosowane do pracy z czynnikiem chłodniczym o temperaturze nieprzekraczającej +6oC.

Jeśli odbiornikiem chłodu jest posadzka, jej temperatura - ze względu na komfort cieplny użytkowników - nie powinna spadać poniżej 20oC.

Chłodzenie aktywne odbywa się również w procesie odwróconym, lecz przy udziale sprężarki. Zawór czterodrogowy zamontowany w obiegu chłodniczym umożliwia zmianę kierunku przepływu czynnika roboczego bez zmiany kierunku tłoczenia sprężarki. Skraplacz i parownik zamieniają się rolami. Do chłodzenia aktywnego pomieszczeń wykorzystuje się klimakonwektory.

Montaż pompy ciepła - galeria zdjęć

Ile wiesz o pompach ciepła

Pytanie 1 z 10
Pompa ciepła służy do:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.