Gładź bezpyłowa: dlaczego warto ją wybrać

2019-08-05 16:08

Gładź bezpyłowa to udoskonalona wersja najpopularniejszej gładzi gipsowej. Można ją zacierać na mokro, bez potrzeby korygowania nierówności pacą ścierną lub szlifierką.

Gładź bezpyłowa
Autor: RIGIPS Nie wszystkie gładzie muszą mieć białą barwę

Gładź bezpyłowa powstaje z drobno zmielonego gipsu naturalnego lub syntetycznego. Ma postać suchej mieszanki, którą przed użyciem trzeba rozrobić wodą. Nanosi się ją identycznie jak zwykłe gładzie gipsowe. Zaletą jej jest to, że można pominąć ostatni, najbardziej brudzący etap, czyli szlifowanie. Normalnie jest ono niezbędne, aby ze stwardniałej już płaszczyzny znikły drobne nierówności lub ślady po pacy. Pył powstający w trakcie tej czynności rozprzestrzenia się po całym wnętrzu, osiada na ścianach, podłodze, drzwiach, oknach i sprzętach. Sprzątanie takich osadów nie jest proste, zwłaszcza że nie nadają się do tego typowe domowe odkurzacze. Poradzą sobie tylko odkurzacze budowlane, przystosowane do odkurzania pyłu gipsowego.

Zalety gładzi bezpyłowych

Najważniejszą cechę gładzi bezpyłowej odczujesz, jeśli tylko planujesz remont i nie chcesz zapylić wszystkich pomieszczeń. Korzystając z tego rodzaju gładzi prace pójdą szybciej. Oprócz szlifowania odpada też bowiem gruntowanie ścian przed malowaniem. Nie trzeba także zabezpieczać wnętrz przed pyłem, co zazwyczaj zajmuje bardzo dużo czasu. Ponadto wystarczy nałożyć jedną warstwę, a nie dwie lub trzy, jak w przypadku tradycyjnych gładzi szpachlowych na bazie gipsu. Gładzie bezpyłowe nadają się także do szpachlowania połączeń między płytami, a ściany lub sufit można gładzić, nie czekając, aż spoiny wyschną, i oszczędzić tym samym jeden dzień, bo tyle mniej więcej wiąże zwykła masa szpachlowa.

Układanie gładzi bezpyłowej
Autor: RIGIPS Gładź bez szlifowania wymaga od wykonawcy dużej wprawy i cierpliwości. Nagrodą jest uniknięcie zapylenia

Wady gładzi bezpyłowych

Gładzie niewymagające szlifowania są trudniejsze do nanoszenia, w porównaniu z innymi. Wyrównanie naniesionej masy na mokro to czynność wymagająca precyzji, cierpliwości i dokładności. Najlepsi tynkarze potrafią nawet zwykłą gładź ułożyć tak, żeby obeszło się bez szlifowania, ale z tą pójdzie im zdecydowanie łatwiej. Wiąże ona bowiem wolniej niż inne i dzięki temu jest więcej czasu na cyzelowanie powierzchni. Gładzie bezpyłowe nie są też szczególnie odporne na zarysowania, przyśpieszają korozję metali, źle znoszą kontakt z wodą i wilgocią w dużej ilości.

Wideo: gładź szpachlowa

Wykończenie ścian - gładź szpachlowa
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.