Folia kubełkowa do ochrony hydroizolacji fundamentów i funkcji drenażowych. Radzi ekspert

2019-01-22 13:28

Folia kubełkowa to materiał często nieprawidłowo wykorzystywany do hydroizolacji fundamentów. W rzeczywistości może być używana do ochrony powłok hydroizolacyjnych np. przed uszkodzeniem w trakcie zakopywania fundamentów. Świetnie sprawdza się także w rozwiązaniach drenażowych.

Folia kubełkowa
Autor: Sanier Folia kubełkowa jest przeznaczona do ochrony warstw hydroizolacyjnych fundamentów przed zniszczeniem

Folia kubełkowa jest produkowana z polietylenu wysokiej gęstości (HDPE). Jest to mocna i gruba folia budowlana o specyficznej budowie. Są w niej gęste wytłoczenia w kształcie ściętych stożków, tak zwane kubełki. Budowa folii determinuje jej przeznaczenie. 

Folia kubełkowa zastosowanie:

  • chroni warstwę hydroizolacyjną fundamentów przed uszkodzeniami mechanicznymi podczas zasypywania fundamentów lub osiadania budynku,
  • dzięki kubełkom ułożonym w stronę budynku zapewnia przestrzeń wentylacyjną wokół fundamentów, co pozwala na sprawne odprowadzanie wody i pary wodnej w drenażu wokół fundamentów.
Folia kubełkowa
Autor: Plastmaster Nazwa folii pochodzi od głębokich stożkowatych wytłoczeń

Folia kubełkowa - ochrona hydroizolacji fundamentów

Folia kubełkowa służy do zabezpieczenia izolacji przeciwwilgociowej lub przeciwwodnej fundamentów przed uszkodzeniem mechanicznym w czasie zasypywania wykopów i osiadania budynku. Do zasypywania fundamentów używa się ziemi z wykopów, w której mogą być gruz, śmieci budowlane, kawałki drewna. Jeżeli warstwa hydroizolacyjna jest wykonana z materiałów bitumicznych, zwłaszcza cienkowarstwowych emulsji, na skutek uderzenia ostrym kawałkiem betonu lub drewna może ulec przerwaniu, czyli powłoka straci szczelność. Dlatego wokół zabezpieczonych przed wodą i wilgocią fundamentów powinno się wykonać warstwę ochronną. Może nią być warstwa styropianu (pełniąca jednocześnie funkcję ocieplenia) lub właśnie folia kubełkowa.

Folia kubełkowa
Autor: Andrzej T. Papliński Folia kubełkowa stanowi warstwę ochronną hydroizolacji fundamentów

Folia kubełkowa w drenażu wokół fundamentów

Drugim polem zastosowania folii kubełkowej są układy drenażowe. Na działce, na której jest wysoki poziom wód gruntowych albo okresowo może się taki pojawić, wokół fundamentów wykonuje się opaskę drenażową. Stosuje się ją także w gruntach nieprzepuszczalnych, np. ilastych, w których po deszczu będzie długo zalegać woda opadowa. Opaskę tworzą rury drenarskie wokół ław fundamentowych, do których będzie ściekać woda, a te odprowadzą ją z dala od fundamentów. Rury drenarskie są obsypane żwirem lub innym grubym kruszywem, co sprawia, że woda nie będzie zalegała wokół fundamentów.

Folia kubełkowa
Autor: PSB Folia kubełkowa jest używana w drenażu opaskowym wokół fundamentów

Folię układa się tak, żeby kubełki były zwrócone w stronę muru fundamentowego.Wysokość wytłoczeń wynosi nawet 8 mm. Wtedy między murem z hydroizolacją a folią powstaje szeroka szczelina powietrzna. To zapewnia odprowadzenie wody i pary wodnej od ścian domu, co pozwala zabezpieczyć materiały budowlane przed nadmierną wilgocią i zniszczeniem. Jeśli na działce są trudne warunki wodne, dzięki folii kubełkowej zmniejsza się napór wody na powłoki hydroizolacyjne fundamentów (przy nadmiernym ciśnieniu hydrostatycznym wody hydroizolacja może zostać uszkodzona).

Zobacz także:

Folia kubełkowa parametry

Folia kubełkowa to materiał bardzo trwały. Ma wysoką wytrzymałość na ściskanie i rozrywanie. Jest odporna na działanie wody, grzybów, bakterii glebowych oraz wielu chemikaliów. Jej grubość wynosi 0,5-1 mm. Najczęściej używa się folii o średniej grubości - 0,6-0,7 mm. Gramatura folii to 200-500 g/m2. Niektóre folie kubełkowe mają wzmocnienia w siatki szklanej. Parametry materiału powinno się dostosować do warunków na działce. Im większe problemy z wodą lub bardziej zanieczyszczona ziemia z wykopów, tym mocniejszą folię trzeba wybrać.

Folia kubełkowa jak się ją układa

Folię układa się pasami z zakładem co najmniej na 3-4 kubełki. Folia powinna okrywać całe ściany fundamentowe na wysokość. U góry mocuje się ją do ściany mechanicznie za pośrednictwem listwy montażowej przybijanej do muru. Do przybijania stosuje się gwoździe z podkładkami uszczelniającymi. Pionowe styki poszczególnych pasów ułożonych z zakładem łączy się taśmą butylową.

Folia kubełkowa
Autor: Maxbud Do górnego mocowania folii kubełkowej używa się specjalnych listew

Folia kubełkowa jak ją kupować

Folia kubełkowa jest produkowana przez wiele firm. Można ją kupić w ich sklepach internetowych albo bezpośrednio w składach i supermarketach budowlanych. Sprzedaje się ją w rolkach o szerokości najczęściej 1 lub 2 m. Długość rolek wynosi 20 m. Można też znaleźć folie o różnej szerokości, np. 0,5, 1,5, 2,5, 3 m.

Rolka folii kubełkowej zależnie od grubości folii kosztuje 50-80 zł przy wymiarach 1 x 20 m. Folia o szerokości 2 m kosztuje mniej więcej 150 zł za rolkę o długości 20 m.

Folia kubełkowa
Autor: Conkret Folia kubełkowa najczęściej jest dostępna w postaci rolek o wymiarach 1 x 20 m

Na rynku są również folie kubełkowe połączone z warstwą włókniny. Są one odporne na przerastanie korzeniami. Opracowano je z myślą o pracach ziemnych, w których folii mogą zagrozić korzenie roślin, albo do konstrukcji dachów zielonych.

Folia kubełkowa
Autor: Griltex Folia kubełkowa w połączeniu w włókniną może być stosowana w konstrukcjach dachu zielonego
Zdaniem eksperta
Maciej Rokiel
mgr inż. Maciej Rokiel, rzeczoznawca budowlany SITPMB-NOT ze specjalnością ochrona budynków przed korozją biologiczną i wodą, rzeczoznawca mykologiczno-budowlany PSMB, kierownik ds. wsparcia technicznego firmy Atlas

Folia kubełkowa - nie do hydroizolacji fundamentów

Folia kubełkowa to materiał znany od dawna, chętnie stosowany, ale czy skuteczny w funkcji hydroizolacyjnej? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba określić, czym jest hydroizolacja. Jest to warstwa chroniąca obiekt (lub jego elementy) przed wodą i wilgocią. Zabezpieczająca, czyli absolutnie szczelna. Sama folia, o ile nie jest uszkodzona, jest szczelna - nie przecieka. Ale hydroizolację fundamentów wykonuje się z wielu arkuszy, które trzeba ze sobą połączyć. Trzeba też wykonać szczelne połączenia izolacji poziomej z pionową oraz z podposadzkową. W każdym układzie hydroizolacji są tak zwane miejsca trudne i krytyczne, które też trzeba skutecznie uszczelnić. Jak wykonać z folii kubełkowej szczelną hydroizolację w miejscach dylatacji lub przejść rur instalacyjnych przez fundamenty? Materiał można zastosować, jeżeli jego producent podał sprawdzony sposób wykonstruowania tych trudnych miejsc.

Dlatego, zdaniem autora, folia kubełkowa nie sprawdza się w hydroizolacjach fundamentów. Wykonanie z niej szczelniej wanny jest w zasadzie niemożliwe. A późniejsza naprawa fundamentów i zalanego domu jest zarówno trudna, jak i kosztowna.

Folia ta to doskonały materiał, ale do wykonywania warstw ochronnych czy drenażowych. Jednak absolutnie nie może być stosowana jako powłoka wodochronna do izolacji fundamentów. Zastosowanie materiałów musi być zgodne nie tylko ze sztuką budowlaną czy wytycznymi producenta, lecz i zdrowym rozsądkiem.

Folia kubełkowa
Autor: Maciej Rokiel Folia kubełkowa może być wykorzystana do ochrony warstw hydroizolacyjnych fundamentów przed zniszczeniem

Fundamenty – co wiesz o ich budowie i izolacji

Pytanie 1 z 14
Czy wytyczanie obrysu fundamentów powierzysz:
Różne rodzaje izolacji fundamentów - jak je wykonać
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie