Figa w doniczce – domowa uprawa drzewa figowego

2015-10-13 12:52

Coraz częściej w domach uprawia się rośliny egzotyczne rodzące smaczne owoce. Wśród nich na uwagę zasługuje figowiec pospolity, zwany potocznie figą. Podpowiadamy, jak uprawiać figę w domu w doniczce. Uprawa drzewka figowego w domu.

W ostatnich latach uprawa roślin egzotycznych cieszy się w naszym kraju coraz większą popularnością. Ze względu na zmienny klimat, nie może być wprawdzie prowadzona przez cały rok w gruncie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby rośliny egzotyczne uprawiać w pojemnikach i przechowywać zimą w mieszkaniach lub innych pomieszczeniach.

Figowiec pospolity, czyli figa

Jednym z gatunków możliwych do uprawy w warunkach domowych jest figowiec pospolity, bardziej znany jako figa. Jego wymagania nie są szczególnie wysokie, dlatego w odpowiednich warunkach już po dwóch latach uprawy, można nawet doczekać się na drzewku owoców.

>>Przeczytaj też: Jakie cytrusy można uprawiać w domu?

Jaką figę uprawiać w doniczce

Należy pamiętać, że figowiec to roślina dwupienna, dlatego do uprawy w doniczce warto wybierać tylko odmiany hodowlane, które do zawiązania owoców nie potrzebują obecności rośliny płci przeciwnej. Takie odmiany nazywane są partenokarpicznymi (np. ‘Brown Turkey’), gdyż bez zapylacza zawiązują liczne, choć niezbyt duże owoce, które są całkowicie pozbawione pestek. Jeśli chcemy się ich doczekać, nie próbujmy jednak uprawiać figi z nasion, gdyż pierwszy raz zaowocuje nam dopiero po wielu latach lub nawet wcale.

Uprawa figi w doniczce: sadzenie i przesadzanie

Kiedy zdobędziemy już odpowiednią roślinę, posadźmy ją do dużej doniczki, wypełnionej żyzną ziemią liściową. W pierwszym roku uprawy, figa będzie rosła bardzo intensywnie i może wymagać dodatkowego przesadzenia. W następnych latach jej rozwój również będzie dość silny, jednak wtedy wystarczy przesadzać ją już jedynie raz w roku (na wiosnę).

Uprawa figi w doniczce: światło i podlewanie

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na powodzenie uprawy figi, jest zapewnienie roślinie dużej ilości światła i ciepła. Latem doniczkę należy umieścić w miejscu jak najbardziej widnym lub nawet wystawić na taras bądź do ogrodu.Figa nie ma natomiast zbyt dużych wymagań w stosunku do wilgotności podłoża, dlatego nie oczekuje zbyt częstego podlewania.  Szczególnie mocno należy je ograniczyć zimą, gdy figa przechodzi w stan spoczynku. W tym czasie zrzuca wszystkie liście i oczekuje miejsca dość chłodnego, dlatego należy umieścić ją w pomieszczeniu o temperaturze 4–8 st.C.W czasie zimowania, pozbawiona liści roślina nie potrzebuje wiele światła, dlatego pomieszczenie, w którym spędza zimę, nie musi być szczególnie widne.

Doniczkowe rośliny egzotyczne - uprawa w domu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają