ETICS - co warto wiedzieć o systemie ociepleniowym ETICS? Jak wybrać system ociepleniowy?

2023-05-26 12:40
Systemy ociepleniowe
Autor: materiały prasowe Termo Organika Producenci ostrzegają: systemów ociepleń nie powinno się dowolnie komponować, zestawiając materiały różnych firm. Wystarczy zmienić nawet jeden element firmowego systemu, żeby pożegnać się z gwarancją

ETICS to system ociepleniowy składający się z zestawu materiałów niezbędnych do tego, aby poprawnie ocieplić ściany zewnętrzne i estetycznie je wykończyć tynkiem albo płytkami. Jakie są korzyści z zastosowania systemu ociepleń ETICS? Na jakich budynkach może być stosowany system ETICS?

Spis treści

  1. Z czego się składa system ETICS?
  2. Wybieramy najcieplejszy system ETICS
  3. Systemy ETICS specjalnego przeznaczenia
  4. ETICS: z wełną czy ze styropianem?

Z czego się składa system ETICS?

To, jak bardzo rozbudowany jest system ETICS, zależy od jego producenta. Wersja minimalna obejmuje:

  • mineralny klej uniwersalny - służący zarówno do przyklejania płyt termoizolacyjnych, jak i do wykonywania tak zwanej warstwy zbrojonej, czyli sztywnego podkładu pod tynk układanego na ociepleniu;
  • farbę podkładową – do pomalowania warstwy zbrojonej przed nałożeniem kolorowego tynku cienkowarstwowego;
  • tynk cienkowarstwowy – zaprawę lub gotową masę tynkarską do wykończenia ocieplonej elewacji. Tynk może mieć różną barwę i fakturę (najczęściej kornik lub baranek).

Pozostałe potrzebne materiały trzeba dokupić. Są one na szczęście wymienione w ocenie technicznej.

Bardziej rozbudowane systemy zakładają użycie innego kleju do mocowania ocieplenia i innego do zrobienia warstwy zbrojonej. Systemy ETICS, w pełni zasługujące na takie miano, mają też w składzie:

  • materiał termoizolacyjny (wełnę mineralną, styropian albo polistyren ekstrudowany),
  • siatkę do warstwy zbrojonej,
  • preparat do gruntowania ścian przed przyklejaniem ocieplenia;
  • kołki do dodatkowego stabilizowania materiału ociepleniowego,
  • farbę elewacyjną.

Zamawiając taki system ETICS, nie trzeba już nic dokupować. Stworzenie „autorskiego” zestawu materiałów do ocieplenia i wykończenia ścian, z innych produktów niż wskazane w dokumentacji danego systemu (karcie technicznej, Europejskiej Ocenie Technicznej lub aprobacie technicznej), jest co prawda dozwolone, ale będzie skutkowało utratą korzyści płynących dla klienta z tytułu umowy gwarancyjnej. Gwarancja odnosi się bowiem do konkretnego systemu.

Wybieramy najcieplejszy system ETICS

Większość systemów ETICS jest przeznaczona do ocieplania wełną mineralną lub styropianem. Grubość takiego materiału jest podana w projekcie budynku. W przypadku domów remontowanych powinna ona wynikać z audytu energetycznego poprzedzającego modernizację budynku. Za izolacyjność ścian odpowiada tylko główny składnik systemu ETICS, czyli płyty termoizolacyjne, które mogą mieć różną wartość współczynnika przewodzenia ciepła λ. Mieści się ona w przedziale 0,044-0,031 W/(mK), a im niższa, tym korzystniejsza.

Płyty o najniższym współczynniku λ kupmy wówczas, gdy zależy nam, żeby warstwa ocieplenia nie była bardzo gruba. Będziemy wtedy mogli uzyskać taką samą izolacyjność jak przy grubszym materiale o wyższej wartości tego współczynnika. W bogatej ofercie systemów ociepleniowych ETICS znajdziemy także zestawy przeznaczone specjalnie do domów pasywnych. Zakładają one ocieplenie ścian styropianem grafitowym o grubości aż 30 cm. W składzie są zatem wyjątkowo długie i mocne kołki do mocowania warstwy termoizolacyjnej oraz specjalny klej dyspersyjny do uszczelniania połączeń między grafitowymi płytami, co ma wyeliminować mostki termiczne. Aby nie dochodziło do odkształceń warstwy ocieplenia, zanim zakończą się pozostałe prace, najlepiej wybrać styropian grafitowy z powierzchnią białą albo refleksyjną, która ogranicza nagrzewanie się materiału.

Systemy ociepleniowe
Autor: materiały prasowe Kosbud Na jednej ścianie mogą sąsiadować dwa systemy. Obok tynku znajdą się wtedy płytki klinkierowe i tynk lub elastyczna okładzina imitująca drewno
Jak kupować system ETICS?

Gdy kupujemy system ETICS, chcielibyśmy zapoznać się z jego dokumentacją, aby sprawdzić, czy dowiezione przez wykonawców materiały faktycznie są jego składnikami, albo zorientować się, co musimy dokupić oddzielnie. Takie dane znajdują się w aprobacie technicznej. To dokument potwierdzający przebadanie systemu ETICS jako całości i poszczególnych jego produktów w Instytucie Techniki Budowlanej. Studiując aprobatę, dowiemy się nie tylko, które produkty wchodzą w jego skład, ale też wyczytamy, jaki konkretnie materiał ociepleniowy powinniśmy zastosować, jaką gramaturę powinna mieć siatka, kiedy nie obejdzie się bez dodatkowego mocowania ocieplenia kołkami. W aprobacie są także istotne wskazówki wykonawcze. Bardziej szczegółowym dokumentem, dającym wszelkie odpowiedzi na temat składu systemu, jego parametrów i zastosowania, jest Europejska lub Krajowa Ocena Techniczna, również wystawiana przez ITB. Od 2021 r. wprowadzono Europejski Dokument Oceny, który ma zastąpić europejskie aprobaty techniczne. Dokumentem o charakterze czysto informacyjnym i marketingowym jest karta techniczna przekazująca te same dane, które można znaleźć w aprobacie lub ocenie, lecz w sposób przystępniejszy i czytelniejszy. Dokumentem dopuszczającym do obrotu jest deklaracja właściwości użytkowych. Powyższe dokumenty są do pobrania na stronach internetowych producentów systemów ETICS.

Systemy ETICS specjalnego przeznaczenia

  • Systemy ETICS pancerne

Gdy dom ma sąsiadować z ogólnodostępnym chodnikiem albo gdy na podwórku będą bawić się dzieci, wówczas system powinien być mocniejszy. Producenci oferują bardzo wytrzymałe systemy ETICS, których wyróżnikiem jest uelastyczniony klej do zrobienia warstwy zbrojonej (polimerowy, a nie mineralny) i elastyczny, odporny na odkształcenia tynk silikonowy. Zamiast tradycyjnej siatki o gramaturze 145 g/m3 można zastosować taką, której gramatura wynosi 340 g/m3, lub użyć dwóch siatek. Tak wykonane elewacje wytrzymują nawet uderzenia o sile 100-150 J.

  • Systemy ETICS szybkie

Jeśli zależy nam na skróceniu czasu potrzebnego do montażu płyt styropianowych, możemy wybrać system, w którym zwykły klej mineralny jest zastąpiony pianą poliuretanową. Jest pakowana w puszki i nanoszona pistoletem. Pracę przyspiesza też biały klej do wykonywania warstwy zbrojonej – składnik innego z systemów – którego przed tynkowaniem nie trzeba malować farbą podkładową. Są także systemy, w których tynk można nanosić nie ręcznie, tylko maszynowo, co również zdecydowanie skraca czas prac.

  • Systemy ETICS samoczyszczące

W takich systemach ETICS tynk jest malowany farbą z nanocząsteczkami. Dzięki nim promienie słońca powodują odrywanie się brudu od podłoża. Resztę załatwia deszcz, który spłukuje go z elewacji.

  • Systemy ETICS biobójcze

Systemy ETICS biobójcze są polecane do budynków zlokalizowanych w miejscach zacienionych, stojących przy lesie lub blisko zbiorników wodnych. Tynki i farby stosowane w takich systemach mają dodatek czynnych substancji zwanych biocydami, które niszczą zalążki glonów i pleśni.

  • Systemy ETICS zimowe

To systemy ETICS, których produkty chemii budowlanej (kleje, tynki, farby) są przystosowane do nanoszenia przy temperaturze do -5oC. Warto je wybrać, jeżeli ocieplanie domu ma być prowadzone pod koniec jesieni, kiedy realnym zagrożeniem są nagłe przymrozki.

  • Systemy ETICS letnie

Produkty będące składnikami takich systemów ETICS można stosować w upalne dni, gdy temperatura dochodzi do 35oC.

  • Systemy ETICS renowacyjne

To specjalnie skomponowane systemy ETICS przeznaczone do docieplania ścian już ocieplonych. Przydadzą się do termomodernizacji budynków bez potrzeby usuwania starej warstwy ociepleniowej. Na koniec warto dodać, że istnieją systemy łączące kilka powyższych cech, na przykład pancerne z samoczyszczącym tynkiem zawierającym biocydy.

ETICS: z wełną czy ze styropianem?

Różnica w cenie między wełną mineralną a styropianem (gdy porównujemy produkty do ocieplania ścian w systemach ETICS) sięga nawet 50% na korzyść styropianu. To nie koniec. Styropian do ocieplania ścian od zewnątrz może mieć korzystniejszy, niższy współczynnik przewodzenia ciepła niż podobnego przeznaczenia wyroby z wełny mineralnej. Kiedy więc warto wybrać materiał droższy, czyli wełnę? Wówczas, kiedy zależy nam na oddychaniu ścian, bo domowy system wentylacji grawitacyjnej może nie działać z wymaganą wydajnością. Wtedy wełna plus tynk mineralny, pomalowany farbą silikatową lub silikonową, zapewni ścianie murowanej paroprzepuszczalność.

Wełnę bierzmy też pod uwagę w przypadku ocieplania domów o konstrukcji drewnianej, ponieważ poprawia ona odporność ogniową i izolacyjność akustyczną (ściany szkieletowe są bowiem pod tym względem gorsze od murowanych oraz wykonanych z litego drewna). Wełna lamelowa w postaci wąskich płyt to najlepszy materiał do ocieplania ścian łukowych, bo z racji swoich wymiarów i specyficznej budowy dobrze dopasowuje się do krzywizn. Nie trzeba jej kołkować, wystarczy mocować na klej – i to wyróżnia ten produkt na tle pozostałych płyt fasadowych z wełny mineralnej.

Ocieplanie ścian. Najczęstsze błędy wykonawców

Sprawdź, ile wiesz o ocieplaniu domu i materiałach ociepleniowych

Pytanie 1 z 8
Czym nie mocuje się płyt styropianowych do ścian?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie