Elementy murowe silikatowe lub z betonu komórkowego. Budowa z elementów wielkowymiarowych

2020-03-06 16:50

Wzrastające tempo życia powoduje, że chcemy też szybciej budować domy. Rynek oferuje więc wielkowymiarowe elementy murowe, a nawet gotowe ściany murowane - także dla klientów indywidualnych.

ściany murowane w fabryce
Autor: FARGO GROUP Dzięki fabrycznie murowanym ścianom oraz wykorzystaniu na budowie dźwigu, wzniesienie ścian konstrukcyjnych w domu jednorodzinnym może trwać zaledwie kilkanaście dni. Prefabrykaty ustawia się na warstwie zaprawy murarskiej

Systemowa prefabrykacja znajduje coraz szersze zastosowanie w budownictwie jednorodzinnym, bo daje możliwość szybkiego wzniesienia domu. Chodzi tu zarówno o systemy budowy gotowych domów, jak i o prefabrykowane schody żelbetowe, ściany, płyty stropowe i dachowe, wiązary dachowe. Budowa domu z prefabrykatów keramzytobetonowych, betonowych bądź drewnianych pozwala na bardzo krótki czas realizacji, w porównaniu z tymi murowanymi z pustaków i bloczków. Gotowe elementy powstają w fabrykach ściśle według konkretnego projektu architektonicznego zleconego przez inwestora (indywidualnego lub katalogowego). Elementy dostarczone na plac budowy montuje się przy użyciu dźwigu na przygotowanych wcześniej fundamentach.

Producenci proponują bardzo elastyczne rozwiązania, które pozwalają bez ograniczeń modułowych wykonywać najbardziej skomplikowane projekty architektoniczne. Najpopularniejsze są gotowe ściany o odpowiedniej wytrzymałości oraz izolacyjności cieplnej i akustycznej. Kompletny system prefabrykatów umożliwia wybudowanie domu w stanie surowym zamkniętym nawet w ciągu kilku dni lub tygodni – zależnie od stopnia skomplikowania konstrukcji lub rodzaju materiału użytego do ich wykonania. Ale w tradycyjnie budowanym domu także można wykorzystać prefabrykaty, np. stropy typu filigran (duże płyty żelbetowe o niewielkiej grubości) czy schody.

Budowa z prefabrykatów to jeden z najszybszych sposobów wznoszenia domów, zwłaszcza że może być prowadzona w każdych warunkach atmosferycznych i temperaturowych. Wszystkie zadania wykonuje autoryzowana ekipa, dzięki czemu prace postępują szybko i sprawnie, a po zakończeniu budowy posesja nie wymaga uciążliwego sprzątania. Trzeba jednak pamiętać, że zwykle wiąże się z koniecznością wprowadzenia na działkę ciężkiego sprzętu. Długie, ciężkie pojazdy muszą mieć możliwość dojechania na budowę oraz postoju przez cały czas montażu elementów, a wokół domu musi być odpowiednia przestrzeń, np. do poruszania się dźwigu samochodowego.

Łączenie wielkowymiarowych elementów silikatowych
Autor: FARGO GROUP Ustawione elementy łączy się zbrojeniem pętelkowym i drutem zbrojeniowym, a szczeliny pomiędzy nimi wypełnia tą samą zaprawą. Póki zaprawa nie wyschnie, ściany muszą być podparte

Ściany z silikatów i betonu komórkowego murowane w fabryce

To szybka technologia dla lubiących tradycyjne rozwiązania. Co prawda mur powstaje z tradycyjnych elementów murowych, ale nie na placu budowy. Na budowę przyjeżdżają gotowe prefabrykaty ścienne - mury z silikatów lub betonu komórkowego. W fabryce maszyny samodzielnie układają elementy muru (pustaki lub bloczki łączone na pióra i wpusty) i nanoszą zaprawę w spoiny poziome. Ściany są murowane w pozycji pionowej z uwzględnieniem zaprojektowanych otworów okiennych i drzwiowych. Montowane są w nich także nadproża i belki wieńczące. Mury mają dodatkowe zbrojenie, wzmacniające cały prefabrykat i umożliwiające jego bezpieczny transport i montaż na budowie. Każda ściana wykonywana jest według indywidualnego projektu i życzenia inwestora. To rozwiązanie pozwala znacznie skrócić czas wznoszenia ścian murowanych i pozwala uniezależnić się od warunków atmosferycznych. Na budowie nie powstają odpady, więc nie ma problemu z usuwaniem gruzu i resztek zaprawy. Montaż gotowych ścian na placu budowy domu jednorodzinnego trwa tylko kilka godzin. Jeśli kondygnację przekryje się stropem gotowym, można ukończyć ją w ciągu tego samego dnia.

Jakie ma zalety i jak wykonać strop prefabrykowany
Wielkowymiarowe bloczki silikatowe - murowanie
Autor: XELLA Dzięki małej liczbie spoin w murze z wielkowymiarowych bloków silikatowych oraz dużej dokładności wymiarowej ryzyko powstawania mostków termicznych jest minimalne

Elementy wielkowymiarowe: bloki silikatowe

W takiej formie są oferowane bloki silikatowe. Każdy blok silikatowy jest ponadczterokrotnie większy niż bloczek standardowy. Elementy podstawowe mają szerokość 24 lub 18 cm, wysokość 60 cm i długość 49,8 cm. Aby łatwiej było z nich budować ściany, są dostępne również elementy połówkowe i 3/4. Do ich montażu używa się specjalnego miniżurawia, dzięki czemu budowa jest mniej męcząca i przebiega znacznie szybciej (o ponad 50%). Dwuosobowa ekipa murarska z miniżurawiem jest w stanie w ciągu jednego dnia wymurować nawet 50 m2 muru (dla porównania z drobnowymiarowymi bloczkami Silka E24 – trzech murarzy może wymurować w jeden dzień około 23 m2). Dzięki małej liczbie spoin w murze zużywa się też mniej zaprawy, a ściany uzyskują lepsze parametry techniczne. Maleje też ryzyko powstawania mostków termicznych. Bloki o szerokości 18 cm mają taką wytrzymałość jak standardowe bloczki silikatowe o grubości 24 cm.

Panele ścienne z betonu komórkowego
Autor: XELLA Panele ścienne z betonu komórkowego są dostępne również w wersji akustycznej. Mają budowę typu sandwich: między dwoma panelami grubości 10 cm jest umieszczone izolacyjne wypełnienie z wełny mineralnej

Panele na ściany działowe: wielkowymiarowe płyty z betonu komórkowego

To wielkowymiarowe płyty z betonu komórkowego o wysokości kondygnacji (220–300 cm). Elementy mają szerokość 59,8 mm i są dostępne w dwóch grubościach – 7,5 i 10 cm. Ich wykorzystanie przyspiesza wykonanie ścian niemal czterokrotnie w porównaniu ze ścianą murowaną, a nawet z systemem suchej zabudowy. Dzięki zastosowaniu systemowych narzędzi ułatwiających montaż (podnośnika – ręcznej dźwigni) do unoszenia elementów i ograniczających wysiłek pracowników jedna osoba w ciągu dnia roboczego może samodzielnie wykonać nawet 40 m² ścian. Dzięki gładkiej powierzchni elementów także wykańczanie ścian jest szybsze i tańsze - od razu można je pomalować lub wykończyć płytkami bądź tapetą.

Sonda
Ściany zewnętrzne w Twoim domu są lub będą z:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.