Elektryczny grzejnik łazienkowy. Czy ogrzewanie elektryczne w łazience jest opłacalne?

2018-04-10 12:44
ASTER HF-EL-BL
Autor: VASCO

Nowoczesny elektryczny grzejnik łazienkowy wcale nie musi generować dużych rachunków za prąd. Jest za to wygodniejszy w użyciu niż grzejnik tradycyjny, a może okazać się również bardziej ekonomiczny.

Grzejnik łazienkowy z grzałką elektryczną

Ogrzewanie łazienki drabinką z zamontowaną grzałką elektryczną jest uważane za standard w nowoczesnym domu. Zazwyczaj jest to grzejnik włączony w instalację ogrzewania centralnego, a grzałka elektryczna jest używana wyłącznie w okresie, gdy instalacja centralnego ogrzewania nie pracuje.

Grzałka elektryczna daje szereg korzyści poza sezonem grzewczym. Można ją włączyć na stałe, żeby dogrzewać łazienkę, w czasie kiedy nie rozpoczął się okres grzewczy. Można też załączać grzałkę na sam czas kąpieli, żeby móc powiesić na grzejniku ręcznik celem ogrzania go i przede wszystkim wysuszenia po kąpieli.

Zalety grzałki elektrycznej podnoszą komfort codziennego życia, dlaczego więc nie korzystać z nich przez cały rok? Na rynku można znaleźć grzejniki do łazienki, które są wyłącznie elektryczne i których w ogóle nie podłącza się do centralnego ogrzewania. Klienci jednak pochodzą do nich ostrożnie z powodu obawy przed wysokimi kosztami eksploatacji. Najlepsze grzejniki potrafią jednak znacznie ograniczyć swoje zużycie energii elektrycznej.

Jakie grzejniki elektryczne są na rynku?

  • Grzejnik elektryczny konwektorowy

Będzie ogrzewał w sposób najbardziej zbliżony do standardowego grzejnika wodnego, czyli większość ciepła oddawał przez konwekcję. Zależnie od wybranego modelu obieg powietrza wokół elementów grzejnych będzie się odbywał w sposób naturalny lub wymuszony przez wentylator. Grzejniki z wentylatorem są w stanie bardzo szybko nagrzać pomieszczenie.

  • Grzejnik elektryczny promieniujący

Zgodnie z nazwą niemal całe ciepło będzie wypromieniowywał do otaczających go przegród i przedmiotów, podobnie jak ogrzewanie podłogowe lub ścienne. Jego powierzchnia może mieć jednak wyższą temperaturę, a bezwładność jest mniejsza niż w ogrzewaniach płaszczyznowych. Grzejnik promieniujący może przypominać z wyglądu zwykły grzejnik wodny, tylko bardziej płaski. Czasem są to płaskie panele albo płyty o znacznej powierzchni, które przymocowuje się do ścian lub sufitu pomieszczenia. Moc płyt wynosi od mniej więcej 100 do 1000 W.

  • Grzejnik - suszarka do ręczników

W ten sposób nie da się osiągnąć spektakularnego efektu grzewczego, ponieważ można dostarczyć do łazienki co najwyżej 200 W dodatkowej energii cieplnej – taką bowiem moc maksymalnie osiągają te urządzenia. Jeżeli na suszarce powiesi się wilgotne ręczniki, przekazywanie ciepła do pomieszczenia będzie utrudnione. Suszarki elektryczne wyglądają podobnie jak wodne grzejniki drabinkowe, ale wewnątrz ich rurek jest powietrze i grzałka elektryczna. Podłącza się je wtyczką do gniazda na napięcie 230 V. Moc można regulować skokowo pokrętłem na wtyczce.

Jaka temperatura w łazience

Nowoczesny, energooszczędny dom jest całkowicie szczelny. Dlatego nową, ważną instalacją jest instalacja wentylacyjna nawiewno-wywiewna, która dba o wymianę powietrza. Wentylacja działa tak, że w pomieszczeniach salonu czy sypialni montuje się nawiewy, a w łazienkach i w kuchni montuje się wyciągi. Oznacza to, że przez cały czas powietrze z sypialni przepływa do łazienki. Równolegle z systemem wentylacji działa ogrzewanie. Komfortowa temperatura dla łazienki to 24oC, dla innych pomieszczeń co najwyżej 20oC. Oznacza to, że powietrze, które dostaje się z korytarza do łazienki, jest stale podgrzewane do 24oC.

Tymczasem taka temperatura w łazience będzie nam potrzebna dopiero wtedy, gdy chcemy wziąć kąpiel. Grzanie łazienki przez całą dobę się nie opłaca. Zdecydowanie bardziej energooszczędnym rozwiązaniem jest utrzymanie w łazience takiej temperatury, jak w całym domu, czyli 20oC. W tej sytuacji można zapewnić komfort użytkownikom przez dodatkowy grzejnik elektryczny w łazience.

Sprawdza się on również w sytuacji, kiedy nie ma jeszcze potrzeby ogrzewania całego domu, ale w łazience jest nam już trochę za zimno, a do tego wiszące tam ręczniki długo pozostają mokre. Zamiast rozpalać w kotle tylko po to, żeby ogrzać jedno czy dwa niewielkie pomieszczenia, lepiej zastosować dodatkowe ogrzewanie elektryczne. Może się to okazać bardziej ekonomiczne rozwiązanie w sytuacji, gdy kocioł (zwłaszcza na paliwo stałe) musiałby pracować ze znacznie zredukowaną mocą, czyli nieefektywnie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają