Ekoporady: jak ograniczyć plastik w domu, a przy okazji zaoszczędzić

2019-08-22 15:44
Bez plastiku
Autor: Photo by Laura Mitulla on Unsplash Plastik zastąp szkłem. Szklane słoiki to świetna alternatywa dla plastikowych pojemników

Żywotność plastiku szacuje się na ok. 450 lat, a nawet w niektórych przypadkach w ogóle się nie rozkłada - alarmuje National Geographic. Jak ograniczyć zużycie plastiku? Najlepiej zacząć od siebie i własnego domu. Zrezygnuj z plastiku i zastąp go materiałami, które ulegają rozkładowi, a dodatkowo zaoszczędzisz!

Co roku do mórz i oceanów trafia prawie 8 mln ton plastikowych śmieci. W 2015 r. światowa produkcja plastiku wyniosła 448 milionów ton, 73 proc. śmieci na plażach całego świata to plastik – zwraca uwagę magazyn National Geographic. Około 9 proc. odpadów plastikowych poddawanych jest recyklingowi, mniej więcej 12 proc. ulega spaleniu, a pozostała część – zalega właśnie w środowisku (wg danych Danfoss). Naukowcy obliczyli, że jeśli nie zmienimy swoich nawyków, do 2050 roku w oceanach będzie pływało więcej plastiku niż ryb. Jeśli potrzebujemy pudełka, czegoś do jedzenia, sprzętu gospodarstwa domowego, czy zabawki to zwykle są one zrobione z plastiku lub w plastik opakowane.

Po otrząśnięciu się z plastikowego szału, zaczynamy powoli reagować. Nie tylko we własnych domach, ale również na poziomie regulacji prawnych, jak np. zakaz plastiku jednorazowego użytku, który przyjął Parlament Europejski, a wejdzie w życie w 2021 r. Segregowanie śmieci, wbrew niektórym opiniom, ma sens i inne drobniejsze działania, które na pewno wpłyną na ekosystem, w którym żyjemy. Pytanie, czy nie jest za późno zostawmy otwarte, bo długo by o tym dyskutować. Co możemy więc zrobić, by wspomóc naszą planetę? Na dobry początek warto nie używać plastiku w domu, a przynajmniej ograniczyć go do minimum. Takie podejście nie tylko będzie przyjazne dla środowiska, ale pozwoli też trochę zaoszczędzić.

Zamiast plastiku
Autor: Photo by Maria Ilves on Unsplash Plastikowe sztućce możemy zastąpić np. drewnianymi

"Każdy z nas – bogaty lub biedny, poważany lub lekceważony – doświadczy skutków zmiany klimatu i dewastacji ekosystemów." - Harrison Ford podczas Global Climat Action Summit 2018

Zamienniki plastiku w domu

To nie jest materiał do niezastąpienia. W domu można plastik wymienić z powodzeniem na inne przyjaźniejsze dla środowiska materiały (np. szkło, drewno, papier lub metal), w tym biodegradowalne. Warto unikać przede wszystkim torebek foliowych, plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku oraz tych wykonanych z plastiku najgorszej jakości. Oczywiście nie jest możliwa całkowita rezygnacja z plastiku, jednak realne jest jego ograniczenie lub zastąpienie innymi surowcami.

Przeczytaj też:

  • Szklane butelki i słoiki zamiast plastikowych

Przede wszystkim używamy ich wielokrotnie. Można je wykorzystać np. do samodzielnie zrobionych napojów czy soków oraz do przetworów. Szklane słoiki to doskonały sposób na przechowywanie np. ryżu, makaronów, mąki czy orzechów, a także sosów i zup. Słoiki można wekować, więc długo nam posłużą – np. wszelkiego rodzaju kiszonek. Szkło nie jest szkodliwe dla środowiska i dla nas samych. Nie zawiera substancji, które wnikałyby w jedzenie lub napoje.

  • Torebki lunchowe wielokrotnego użytku

Plastikowe torebki na kanapki, czy inne lunchowe dania to często produkt pierwszej potrzeby. Wystarczy zamienić je na te wielokrotnego użytku, np. z materiału czy z papieru, który jest odporny na wodę i inne napoje.

  • Naczynia z otrębów lub papieru

Naczynia i sztućce jednorazowe z otrębów lub papieru to doskonała alternatywa na grilla, wyjazdy na działkę, biwak, czy przyjęcie urodzinowe dla dzieci. Zastąpią plastikowe naczynia jednorazowe, a przy tym są neutralne dla środowiska.

Bambusowe szczoteczki
Autor: Photo by Maria Ilves on Unsplash Bambusowe szczoteczki do czyszczenia zębów z powodzeniem zastąpią plastikowe
  • Bambusowe szczoteczki do zębów

Przyjazny dla środowiska zamiennik, a przy tym designerski. Trzeba jednak sprawdzać, czy użyty do  zrobienia szczoteczki surowiec (bambus) został pozyskany ze zrównoważonej uprawy.

  • Mydło w kostce

To dobry zamiennik mydła w płynie. Dlaczego? Bo płynne przechowywane jest w plastikowym pojemniku. Wystarczy mydelniczka inna niż plastikowa i zapomnimy o innych rozwiązaniach.

  • Ceramiczne miski dla zwierząt

Nasi pupile też są brani pod uwagę w tej rewolucji. Plastikowe miski na wodę i jedzenie warto zastąpić ceramicznymi. Nie wspominając o tym, że mają ładne i designerski wygląd.

  • Metalowe puszki

Możemy dać im „drugie życie”. To zamiennik dla plastikowych pudełek np. na ciastka, kawę, czy jako organizery na kredki albo biżuterię.

  • Opakowania biodegradowalne

Są wykonane z ekologicznego polimeru. Można ich użyć np. do zamrożenia żywności. Wśród nich znajdziemy także naczynia, czy designerskie dodatki do wnętrz. Pamiętajmy, że muszą mieć specjalne oznaczenie. Po wyrzuceniu biodegradowalne rzeczy ulegają rozkładowi około 90 dni.

  • Ochraniacze na telefony

Szukajmy tych nie plastikowych, a na ekran tylko szklanych. Szkło hartowane daje bardzo dobą ochronę i jest też bardziej wyczulone na dotyk.

Co możesz jeszcze zrobić rezygnując z plastiku?
Co jeszcze możesz zrobić bez plastiku?

Autor: gettyimages

- Kawę na wynos kupuj we własnym kubku

- Zrezygnuj z kawy w kapsułkach

- Kupuj ubrania z naturalnych materiałów

- Zrezygnuj z gotowych dań w plastiku

- Kompostuj bioodpady w miarę możliwości

Torby wielokrotnego użytku
Autor: Photo by Sylvie Tittel on Unsplash Jeśli na zakupy, to tylko z torbą wielokrotnego użytku

Idziemy na zakupy bez plastiku

Nie kupujmy żywności opakowanej w plastik. Eliminujmy produkty zapakowane w folię lub na plastikowych tackach. Owoce czy warzywa pakowane po kilka sztuk to nie jest najlepsze rozwiązanie. Wybierajmy je samodzielnie i pakujmy we własne torby tekstylne, woreczki lub w pojemniki (nawet jeśli mamy już plastikowe, to są przecież wielokrotnego użytku).

Wysypisko
Autor: Photo by Hermes Rivera on Unsplash W niektórych przypadkach plastik w ogóle nie rozkłada się. Obecnie największy rynek plastiku to opakowania

Pamiętajmy też, że plastik, który wyrzucimy wraca na nasze talerze. Jak? W postaci mikroplastiku, który powstaje z rozkładu plastikowych produktów. Jest go najwięcej w morzach i oceanach. Jak się okazuje wraca w produktach takich jak miód, piwo, czy sól morska – informuje firma Danfoss, która stworzyła specjalną stronę poświęconą zagadnieniom związanym z plastikiem i jego szkodliwością #LessPlasticChallenge.

  • Torby wielorazowego użytku

Obecnie za reklamówki, nawet biodegradowalne płacimy i zwykle służą one tylko raz (choć warto przecież użyć ich kilka lub jako worki na śmieci). Gdy będziemy mieć kilka swoich toreb materiałowych – nie dość, że będzie to ekologiczne, to zaoszczędzimy sporą sumę! Poza takimi torbami możemy używać również torebek na wszelkiego rodzaju produkty spożywcze. Przychodzimy z takim zestawem do sklepu i nie martwimy się, w co będziemy musieli zapakować np. orzechy na wagę czy kaszę.

  • Produkty mięsne bez opakowania

Nie dość, że pakowane często w plastik, to nie jesteśmy w stanie ocenić, czy naprawdę są świeże. Często okazuje się to po przyjściu z nimi do domu. Nie ryzykujmy i kupujmy mięso niezapakowane w plastik.

  • Zaoszczędź na sokach i napojach

Soki warto robić samodzielnie w domu, w dodatku wlewając do wspominanych już szklanych butelek. Nie dość, że takie soki są zdrowsze, to można też zaoszczędzić (np. kupując bardzo dojrzałe owoce, które często są przeceniane).

  • Jeśli woda, to z kranu

Warto przestawić myślenie i zdecydować się na wodę filtrowaną z kranu. Po pierwsze litry kupowanej wody w butelkach plastikowych idą w zapomnienie i w ten sposób dbamy o naturę. Po drugie – oszczędzamy. Inwestujemy tylko w dobry filtr do wody lub w dzbanek z filtrem wymiennym. A i tak to się nam opłaci.

Bez plastiku
Autor: Photo by Evie Calder on Unsplash Materiałowe torby na zakupy to ekologia i oszczędność

Jak widać wszystko da się zastąpić nieplastikowymi rozwiązaniami. Jedyna barierą jesteśmy my sami – musimy przestawić myślenie. Jeśli to zrobimy, to natura będzie nam wdzięczna, będziemy zdrowsi, a przy okazji zaoszczędzimy.

Segregacja śmieci - sprawdź, czy wiesz, do których pojemników wyrzucać śmieci!

Pytanie 1 z 10
Papierowy worek po cemencie wrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają