Rozbudowa małego domu - zwycięska przebudowa z konkursu Remont Roku 2018

2019-03-13 12:26
Przebudowa domu - laureat konkursu Remont Roku 2018
Autor: materiały uczestników konkursu Remont Roku 2018

Kiedy dom staje się za mały, należy pomyśleć o rozbudowie. Generalny remont połączony z przebudową wiąże się z wieloma trudnościami, zwłaszcza, gdy cały czas mieszka się na placu budowy - zobacz, jak laureaci nagrody głównej w konkursie Remont Roku 2018 podołali temu wyzwaniu!

Małe jest piękne, także jeśli chodzi o dom - ale czasem przestrzeni jest zdecydowanie zbyt mało. Tak było w przypadku tego domku, który choć urokliwy, nie spełniał wymagań swych nowych mieszkańców. Pani Marta i Pan Piotr w 2015 roku postanowili kupić niewielki budynek jednorodzinny o powierzchni 58 m2. Początkowo zastanawiano się nad tym, co robić z tak niewielką przestrzenią: rozmyślania na temat losu domku trwały kilka lat. Podjęcie decyzji o remoncie, zwłaszcza o tak szerokim zakresie, nie jest łatwą decyzją, ale Inwestorzy finalnie postanowili podjąć to wyzwanie i przeprowadzić generalną przebudowę budynku.

Prace remontowe obejmowały:

Rozbudowa małego domu

Po 3 latach rozbudowy domu osiągnięto zamierzony cel - maleńki domek zupełnie zmienił swoje oblicze oraz rozmiary. Tradycyjna bryła o zaniedbanej elewacji uzyskała nowoczesny wygląd, lecz to, co robi największe wrażenie, to efekty rozbudowy. Dzięki generalnej przebudowie budynek ponad dwukrotnie zwiększył użytkową przestrzeń oraz kubaturę. Powierzchnia domu, która pierwotnie wynosiła niecałe 58 m2, to obecnie aż 134 m2 z kubaturą sięgającą ponad 600 m3. Otwarte, wysokie pomieszczenia oraz użytkowe poddasze zamieniły niepozorne, niskie wnętrza, w miejsce przyjazne mieszkańcom, jasne, pełne światła i przestrzeni. 

Jak wspominają sami inwestorzy, najwięcej trudności podczas remontu przysparzał fakt, że podczas trwania prac budowlanych praktycznie zamieszkiwali oni - wraz z małym dzieckiem - plac budowy. Jest to ciężkie doświadczenie, zwłaszcza dla młodych rodziców, ale rodzina poradziła sobie z tym wyzwaniem. Takie rozwiązanie wybierane jest także przez innych inwestorów, ogranicza ono bowiem część kosztów utrzymywania dwóch miejsc zamieszkania, pozwalając także niemalże stale czuwać nad postępem prac budowlanych i remontowych.

Generalny remont i nadbudowa domu

Innym stresującym elementem remontowej przygody był moment usunięcia starej konstrukcji dachowej. Przypadł on akurat na porę letnich, trudnych do przewidzenia burz oraz silnych wiatrów. Na szczęście udało się uniknąć przykrych, pogodowych niespodzianek, które mogłyby utrudnić postęp prac lub wręcz zniszczyć część konstrukcji nowej więźby dachowej. Przebudowę i remont doprowadzono więc do końca i dziś inwestorzy mogą już cieszyć się z nowego, komfortowego i nowoczesnego domu, "skrojonego" na miarę ich potrzeb. Dzięki większej przestrzeni życiowej codzienność stała się wygodniejsza, a duże okna tarasowe sprawiły, że dom stał się integralną częścią bujnego ogrodu.

Zieleń, która przed przebudową przytłaczała i przesłaniała budynek, dzięki jego powiększeniu, rozbudowaniu i unowocześnieniu, stała się sojusznikiem nowego wyglądu. Szarości dachu i elewacji dobrze współgrają z istniejącą okoliczną zabudową - działka mieści się na terenie parku krajobrazowego, co zobowiązywało Inwestorów do szczególnej dbałości o wizualny aspekt remontu. Dzięki współpracy a architektem Pawłem Litwinowiczem udało się zrealizować wszystkie marzenia o wygodnym, jasnym domu.

z oceny jury konkursowego

Za co nagrodzono zwycięską przebudowę?

  • Za zachowanie skali i powściągliwość w doborze środków wyrazu, za utrzymanie charakteru małego domku przy jednoczesnym spektakularnym efekcie powiększenia powierzchni, za wpisanie rozbudowy w istniejący kontekst (rośliny wokół domu).
  • Za przyjętą prostą formę, respektującą w pełni istniejący budynek poddany przekształceniom, za współczesny wyraz architektury, oraz kolorystyczny dobór użytych materiałów powszechnie stosowanych na rynku budowlanym.
  • Za racjonalne rozwiązania formalne, unikanie nadmiaru efektowności i uzyskanie spójnej bryły domu, znacząco przewyższającej estetycznie (poza walorami funkcjonalnymi) pierwotny kształt budynku.
Sonda
W starym domu najbardziej przeszkadza:

Sponsorzy konkursu Remont Roku 2018

Sponsorzy Remont Roku 2018
Autor: materiały sponsorów
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają