Dursban – preparat na pędraki. Kiedy i jak stosować Dursban w ogrodzie?

2019-11-15 11:21

Właściciele ogrodów przydomowych, niemal co roku zmagają się ze szkodnikami roślin i skutkami ich żerowania. Znaczną część szkód w ogrodowych uprawach wyrządzają gąsienice i pędraki szkodliwych owadów, które uszkadzają lub niszczą liście, owoce, a przede wszystkim korzenie uprawianych roślin lub trawniki. Jednym z popularnych środków ochrony roślin, stosowanych do zwalczania tych szkodników jest preparat Dursban. Jak i kiedy go stosować?

Pędraki
Autor: GettyImages Pędrak to larwa chrząszcza, która żeruje w ziemi

Preparat występujący pod nazwą Dursban 480 EC (koncentrat do sporządzania emulsji), jest chemicznym środkiem owadobójczym działającym kontaktowo, żołądkowo i gazowo. Przeznaczony jest do zwalczania szkodników ssących (np. mszyc) oraz gryzących (np. gąsienic, chrząszczy). Stosowany jest głównie w dużych gospodarstwach produkcyjnych oraz w sadach do zwalczania różnych szkodników (także nicieni), ale w ogrodach przydomowych i działkach rekreacyjnych zyskał przez lata popularność w zwalczaniu uciążliwych pędraków (larw chrząszczy), żerujących w glebie, w strefie korzeniowej roślin. Trzeba jednak pamiętać, że środek ten wykazuje się dużą szkodliwością dla środowiska i konieczne jest zachowanie środków ostrożności w tracie jego użycia.

Uwaga!

Obecnie środek Dursban

  • jest przeznaczony do stosowania głównie przez profesjonalnych producentów, w dużych gospodarstwach produkcyjnych;
  • nie jest przeznaczony w obrocie handlowym do stosowania w amatorskich uprawach, czyli także ogrodach i działkach przydomowych.

Jeśli jednak ktoś decyduje się na jego zastosowanie, musi przestrzegać warunków użycia środka i skrupulatnie dobrać bezpieczną dawkę - dla bezpieczeństwa własnego i otoczenia.

Jak i kiedy bezpiecznie stosować Dursban w ogrodzie?

W ogrodzie ozdobnym, przydomowym Dursban skuteczny jest przede wszystkim do zwalczania larw żarłocznych chrząszczy i motyli (pędraków, gąsienic), które żerują w glebie, niszcząc korzenie roślin, co powoduje ich zamieranie. Na trawnikach często także mamy do czynienia z pędrakami np. turkucia podjadka, które podgryzając korzenie traw, powodują zasychanie całych połaci murawy.
W takich przypadkach duże znaczenie i skuteczność ma profilaktyczne zastosowanie Dursabnu w odpowiednim terminie. Mowa tu o zabiegu doglebowym, poprzez miejscowe iniekcje lub podlewanie roślin roztworem preparatu. Dzięki temu niszczymy larwy w glebie, nie dopuszczając do rozwinięcia się z nich chrząszczy, które w kolejnej części sezonu żerowałyby na nadziemnych częściach roślin.

Szkodniki glebowe – jak szkodzą roślinom, jak zwalczać szkodniki glebowe >>>

Najlepszym terminem do zastosowania Dursbanu jest wiosna (od połowy kwietnia do początków czerwca), kiedy to rozwijają się i zaczynają żerować w glebie pędraki i gąsienice. Można także przeprowadzić analogiczne zabiegi w lipcu. Należy pamiętać, że jeśli decydujemy się na przeprowadzenie dwóch zabiegów w sezonie, należy zachować między nimi odstęp co najmniej 6-8 tygodni. W ogrodach zwykle w zupełności wystarczy zabieg wiosenny.

>> Przeczytaj też:

Trzeba pamiętać, że obecnie zalecana jest iniekcja doglebowa za pomocą specjalnej tzw. lancy, którą dostarcza się środek do podłoża, na głębokość do 30 cm, gdzie żerują larwy szkodników. Kiedyś amatorsko stosowano po prostu podlewanie gleby wokół roślin (także trawników) roztworem Dursbanu, co dziś nie jest zalecane, ale możliwe – wymaga to jednak skrupulatnego przeliczenia na metry kwadratowe odpowiedniej i bezpiecznej dawki. Najlepiej poprosić o pomoc fachowca z doświadczeniem, sprawdzić etykietę środka lub zapytać w punktach sprzedaży.

Ważne!

Przez szerokie spektrum działania na szkodniki (żołądkowo, kontaktowo, gazowo), Dursban długo po zastosowaniu wpływa na ograniczenie występowania szkodników. Z tego względu, w uprawach zwalcza także dorosłe formy chrząszczy, także jaja składane w nadziemnych częściach roślin. Co więcej, długotrwałe działanie oprysku na roślinach (tzw. wgłębne) również na dłużej zabezpiecza uprawy przed szkodnikami. Należy jednak pamiętać, że opryski roślin Durbanem stosuje się tylko w dużych gospodarstwach sadowniczych, warzywnych (także w innych uprawach – np. rzepaku), z zachowaniem środków ostrożności, ponieważ jest to środek o dużej szkodliwości dla środowiska, a także o intensywnym, nieprzyjemnym zapachu (szkodliwe opary).

Co stosować zamiast Dursbanu?

W przeszłości Dursban był powszechnie stosowany i dostępny, ponieważ brak było odpowiednich, skutecznych zamienników. Dziś, obok Dursbanu można stosować inne bezpieczniejsze preparaty, także o pochodzeniu naturalnym, np. Nemasys, P-Drakol, Larvanem. Opracowane są one na bazie pożytecznych bakterii czy innych mikroorganizmów, które unieszkodliwiają uciążliwe, żerujące w glebie pędraki i gąsienice lub odstraszają je. Dawka i metoda stosowania tych środków jest prostsza, podana na etykiecie opakowania i najczęściej nie przysparza problemów.

>> Przeczytaj też:

Sonda
Najwięcej szkód w Twoim ogrodzie wyrządza:
O autorze
Maciej Aleksandrowicz
Maciej Aleksandrowicz
Maciej Aleksandrowicz - specjalista w zakresie zieleni, instruktor, koordynator szkoleń ogrodniczych, autor porad i artykułów o tematyce ogrodniczej. Absolwent szczecińskiej Akademii Rolniczej - jego specjalność to drzewa i krzewy ozdobne oraz kształtowanie terenów zieleni. Pracował w szkółkach roślin ozdobnych oraz firmach ogrodniczych. Współpracował z architektami krajobrazu przy opracowaniach związanych z inwentaryzacją i planowaniem zieleni. Od 2011 roku stale współpracuje z portalami ogrodniczymi, redakcjami czasopism branżowych jako ekspert, redaktor współpracujący, autor tekstów.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.