Drzwi wewnętrzne – kolory, rodzaje, nowości rynkowe. Jakie drzwi wybrać?

2018-03-22 15:32

Jakie drzwi wewnętrzne wybrać? Na jaki kolor się zdecydować? Jak dopasować je do wnętrza? Okazuje się, że możliwości jest bardzo wiele. Producenci wciąż proponują nowe rozwiązania, żeby zaspokoić nasze potrzeby i ułatwić nam życie.

Drzwi dwuskrzydłowe
Autor: Andrzej Szandomirski Białe żaluzjowe drzwi dwuskrzydłowe prowadzą do łazienki w master bedroom

Jakie drzwi wewnętrzne wybrać?

To, na jaki rodzaj drzwi się zdecydujemy, zależy w głównej mierze od funkcji pomieszczenia, w którym mają się znajdować.

Strefa dzienna przeznaczona na codzienny pobyt domowników może być całkowicie otwarta. Jeśli jednak zależy nam na symbolicznym zaznaczeniu granic pomieszczeń (jadalni, salonu, biblioteki), warto zdecydować się na drzwi częściowo lub w pełni przeszklone, które będą przepuszczały światło.

Jeśli wybieramy drzwi do pomieszczeń, w których potrzebujemy poczucia prywatności i dyskrecji (przede wszystkim do sypialni, łazienki i toalety) - lepiej wybrać drzwi pełne, o dobrej izolacyjności akustycznej.

Pomieszczenia gospodarcze rządzą się jeszcze innymi prawami. Aby łatwiej było nam przenosić do nich większe lub mniejsze przedmioty, warto zdecydować się na nieco szersze drzwi - 90-centymetrowe. Z kolei drzwi do garażu czy kotłowni powinny być szczelne, a najlepiej przeciwpożarowe (choć przepisy w domach jednorodzinnych tego nie wymagają).

 

Drzwi dobrane kolorystycznie do podłogi
Autor: Marcin Czechowicz Najlepiej prezentują się drzwi i podłoga wykończone tymi samymi lub podobnymi materiałami. Projekt: Magdalena i Maciej Beczakowie

Jak dobrać kolor drzwi do pomieszczenia?

Najważniejsza zasada jest taka, że drzwi wewnętrzne powinny pasować do miejsca, w którym będą zamontowane. Ponieważ w domu mamy drzwi o różnych funkcjach, nie muszą być one w stu procentach takie same. Ważne, by drzwi bezpośrednio ze sobą sąsiadujące były jednolite stylistycznie.

Jak dopasować drzwi wewnętrzne do ściany. Nie mniej ważne jest też to, by drzwi pasowały do sposobu wykończenia ściany. Tutaj mamy dwie możliwości: drzwi mogą się wtapiać w ścianę, być zupełnie niewidoczne lub wyraźnie się od niej odcinać.

Jak dopasować drzwi wewnętrzne do podłogi. Dopasowanie do miejsca oznacza też właściwe skomponowanie drzwi i podłogi. Sytuacja idealna jest wtedy, gdy obie powierzchnie są w takim samym kolorze. W rzeczywistości jednak trudno jest je do siebie dopasować, zwłaszcza jeśli chodzi o drewno oraz okładziny drewnopodobne. W takiej sytuacji bezpieczniej jest zdecydować się na zabarwienie jednej powierzchni o kilka tonów ciemniej niż drugiej. Dzięki temu unikniemy wrażenia chaosu. Inne wyjście jest takie, by podłoga i drzwi całkowicie ze sobą kontrastowały.

Jeśli drzwi nie są utrzymane w kolorze podłogi, warto, by pasowały do cokołów bądź listew przypodłogowych.

Z czego są zrobione drzwi?

Zasadniczo mamy do wyboru drzwi z dwoma rodzajami wypełnienia.

Drzwi płytowe. Składają się z ramiaka (drewno iglaste klejone albo płyta MDF) oraz wypełnienia, które zapewnia konstrukcji sztywność i stabilność. Najpopularniejszym i najtańszym wypełnieniem jest odporny na nacisk karton o strukturze plastra miodu. Materiał ten jest lekki (skrzydło szerokości 80 cm waży około 17 kg), ale stanowi mniej skuteczną izolację termiczną i akustyczną niż płyta wiórowa otworowa lub pełna, które także są stosowane w przypadku drzwi płytowych. Wykorzystanie płyty wiórowej znacznie zwiększa ciężar drzwi – skrzydło o szerokości 80 cm wypełnione płytą otworową waży 30 kg, a pełną – 38 kg.

Drzwi płycinowe. Składają się z widocznej ramy konstrukcyjnej i osadzonych w niej płycin stanowiących wypełnienie (najczęściej wykonanych z płyt drewnopochodnych). Drzwi płytowe i płycinowe najprościej można odróżnić właśnie po tym, że rama konstrukcyjna w przypadku tych pierwszych jest ukryta, a drugich – widoczna. Żadną wskazówką nie są natomiast płyciny widoczne na skrzydłach, gdyż na skrzydłach o konstrukcji płytowej stosuje się czasem płyciny dekoracyjne. Na grubość skrzydeł wpływa nie tyle konstrukcja, ile to, czy są to drzwi z przylgą (około 2,7 cm), czy też bezprzylgowe (4 cm).

ZOBACZ: Modne drzwi wewnętrzne. Które są teraz na topie?

Modne drzwi wewnętrzne. Które są teraz na topie?

Jakie kolory drzwi mamy do wyboru?

Najbardziej popularne są dziś drzwi w okleinie drewnopodobnej. Te najbardziej nowoczesne są dodatkowo pokryte lakierem UV, który zwiększa odporność na zarysowania i działanie światła. Producenci oferują mnóstwo oklein imitujących niemal wszystkie gatunki drewna. Trzeba tylko zachować czujność przy dopasowywaniu ich do podłogi, bo pod tą samą nazwą u różnych producentów mogą się kryć zupełnie inaczej wyglądające okleiny.

Najbardziej uniwersalne są drzwi białe. Pasują niemal do każdego wnętrza, dlatego są chętnie wybierane. Wyglądają dobrze zarówno w zestawieniu z drewnianą podłogą, jak i płytkami czy podłogą z żywicy. Są nautralnym elementem wystroju, zlewają się z białymi ścianami i sufitami, przez co pozwalają na zastosowanie odważnych kolorów we wnętrzu. Ciekawie wyglądają też na tle ścian pomalowanych w zdecydowanych, nasyconych barwach - wtedy mają za zadanie uspokoić wystrój wnętrza.

Osoby lubiące szczyptę szaleństwa, znudzone klasycznymi zestawieniami wybiorą z pewnością drzwi kolorowe. Za ich pomocą można uzyskać bardzo ciekawe efekty aranżacyjne. Niezbędne jest jednak przemyślenie wizji całego wnętrza, bo w tym przypadku łatwo o przesadę. Najlepiej, by barwa drzwi została powtórzona jedynie w wybranych elementach wystroju.

Drzwi wewnętrzne z ukrytą ościeżnicą 

Są hitem ostatnich lat. Jeśli skrzydło pokryjemy takim samym materiałem, jaki został użyty do wykończenia ściany wokół, drzwi stają sie niemal niewidoczne. A co najważniejsze - może to być w zasadzie dowolny materiał. Żeby można było ten plan zrealizować, potrzebne są także takie elementy wykończeniowe jak zawiasy i uszczelki, które można schować w konstrukcji.

Ościeżnica jest bardzo wąska i zamontowana w ścianie tak, że jej zupełnie nie widać lub widać tylko jej brzeg (mniej więcej 1 cm). Ma konstrukcję aluminiową. Pięciokomorowy profil jest wzmocniony, żeby mógł utrzymać duże, choć lekkie skrzydło. Stosuje się odpowiedni jej model zależnie od materiału, z którego została wzniesiona ściana (murowana lub szkieletowa) oraz sposobu otwierania drzwi (do środka ościeżnicy czy na zewnątrz). Skrzydło drzwi może być zlicowane ze ścianą tylko po jednej stronie. W drugim pomieszczeniu powstaje wnęka – ościeże, które trzeba wykończyć jak ściany obok. Skrzydło, najczęściej o grubości 5 cm, ma konstrukcję aluminiową i jest wypełnione polistyrenem. Dzięki temu drzwi dobrze tłumią hałas. Niektórzy producenci oferują też lekkie skrzydła wypełnione tekturą typu plaster miodu.

Uwaga! Żeby wbudować drzwi z ukrytą ościeżnicą, trzeba przygotować otwór drzwiowy o odpowiednich wymiarach. Musi być on szerszy i wyższy od drzwi tylko o 1 cm z każdej strony (typowy otwór nie będzie pasował).

O atrakcyjności tego rozwiązania stanowi możliwość wykończenia skrzydła identycznym materiałem jak na ścianie obok i zlicowania go z nią. Producenci deklarują zastosowanie różnych materiałów, na przykład szkła, lustra, tapety, tkaniny, kamienia, betonu, filcu, blachy, paneli drewnianych, płytek ceramicznych, płytek betonowych itp. Zależnie od rodzaju pomieszczeń, które będą oddzielały takie drzwi, każda strona skrzydła może być inaczej wykończona. W drzwiach stosuje się ukryte zawiasy i samozamykacz, zamki magnetyczne oraz uszczelki samoopadające, czyli także schowane u dołu skrzydła. Klamki są jak najbardziej dyskretne, można w nie nawet wkomponować fragment materiału wykończeniowego. Drzwi ukryte są często wyższe niż te popularnie stosowane. Mają nawet 2,2, 2,4 lub 2,6 m wysokości. Największy wymiar standardowy to 3 m. Wielu producentów deklaruje, że na zamówienie można przygotować także wyższe.

Zobacz też: jak wygląda montaż drzwi z ukrytą ościeżnicą >>>

Drzwi bezprzylgowe
Autor: Jacek Kucharczyk Projekt: Dorota Szaroszyk

Drzwi z nadstawką

Druga tendencja obecna na rynku to podkreślanie istnienia drzwi we wnętrzu, powiększanie ich, także optycznie – za pomocą nadstawek. Zwykle drzwi wewnętrzne mają wysokość mniej więcej 2 m. Wyglądają one dobrze we wnętrzach o standardowych wymiarach. Ale w starych kamienicach są mieszkania o wysokości nawet 4 m. W nowych domach salon lub otwartą przestrzeń dzienną na parterze często buduje się na wysokość dwóch kondygnacji (lub półtorej w domach z poddaszem użytkowym). W tak dużych przestrzeniach wysokie drzwi będą znacznie lepiej wyglądać. Można wykorzystać te zbudowane w lekkiej technologii aluminiowej, w wersji wykończonej identycznie jak ściany albo mocno zaakcentowane przez inną dekorację skrzydła.

Powiększanie wymiarów drzwi drewnianych lub z materiałów drewnopochodnych wiąże się z dużym wzrostem ciężaru i koniecznością wzmacniania konstrukcji, czyli jej masywnością.

Niektóre firmy oferują drzwi z dodatkowym panelem ozdobnym – nadstawką nad skrzydłem, czyli tak zwaną podwyższoną ościeżnicą. Drzwi z nadstawką mogą mieć wysokość do 3 m. Producenci oferują kilka wymiarów tych paneli dopasowanych do typowych wysokości drzwi i wnętrz. Jeśli panel będzie za niski, można dołożyć nad ościeżnicą dodatkowy profil poziomy. Zależnie od producenta podwyższenie można zamówić do każdego modelu drzwi wewnętrznych w ofercie lub tylko do modeli z wybranych kolekcji. Element z drewna albo płyty drewnopochodnej wykańcza się tak samo jak drzwi. Może być on fornirowany, okleinowany, lakierowany, olejowany lub malowany kolorową farbą kryjącą. Można go zamontować po jednej albo obu stronach ściany. Najczęściej wybiera się panel takiej wielkości, żeby optycznie przedłużyć drzwi do sufitu.

Drzwi bezprzylgowe

Drzwi mogą mieć budowę przylgową lub bezprzylgową. W przylgowych krawędź skrzydła ma podcięcie i w chwili zamykania nasuwa się je na ościeżnicę. Skrzydło przylgowe wystaje z ościeżnicy. W tych drugich skrzydło drzwi ma proste krawędzie i w pozycji zamkniętej jest wsunięte wewnątrz ościeżnicy. Jeśli zastosujemy także ukryte zawiasy i uszczelki, niewielkie pochwyty oraz prosty wzór, otrzymamy dużą jednorodną płaszczyznę drzwi, które wystają ze ściany tylko na 1 cm

Kupujesz drzwi? Rozwiąż QUIZ i sprawdź, czy znasz pojęcia i parametry z nimi związane

Drzwi wewnętrzne: co o nich wiesz?

Pytanie 1 z 8
Wypełnienie z tektury w najtańszych drzwiach nazywa się:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie