Dracena Sandera - kompletne wiadomości o Lucky Bamboo

2024-01-23 12:33

Dracena Sandera (Lucky Bamboo) to oryginalna roślinna ozdoba w orientalnym stylu, którą można uprawiać w domu zarówno w wodzie, jak i w doniczce. Poznaj dracenę Lucky Bamboo i dowiedz się, jak o nią dbać. 

Spis treści

  1. Dracena Sandera - skąd pochodzi nazwa Lucky Bamboo?
  2. Dracena Lucky Bamboo w wodzie
  3. Dracena Sandera w doniczce
  4. Błędy w uprawie draceny Lucky Bamboo
  5. Dracena Sandera w dekoracjach

W ostatnich latach niezwykle popularną ozdobą mieszkań stała się oryginalna roślina znana pod nazwą Lucky Bamboo. Jej sztywne, segmentowane, często spiralnie poskręcane pędy, zwieńczone pióropuszem szerokich, smukłych, lancetowatych liści do złudzenia przypominają egzotyczne bambusy, dlatego traktowane są jako symbol egzotyki. Poza nazwą i wyglądem, Lucky Bambo z bambusami nie ma jednak nic wspólnego, gdyż tak naprawdę jest pochodzącą z Azji draceną - jest to dracena Sandera (łac. Dracena sanderiana).

Dracena Sandera - skąd pochodzi nazwa Lucky Bamboo?

Swoją oryginalną - choć mylącą - nazwę zwyczajową roślina zawdzięcza przede wszystkim przypominającym bambus pędom oraz zwyczajom ludowym, panującym w krajach jej pochodzenia. Lucky Bamboo, czyli Szczęśliwy Bambus, to tradycyjny, noworoczny podarunek, symbolizujący szczęście, radość, pomyślność, bogactwo, zdrowie i dobrą energię (różna liczba łodyg np. 3, 5, 6, 7,9 lub 21, może mieć nieco inne znaczenie, związane z symboliką liczb). W Chinach Lucky Bamboo wręczany jest bliskim i znajomym przede wszystkim z okazji z nadejścia chińskiego Nowego Roku, ale bywa też chętnie kupowany przy innych okazjach.

Dracena Lucky Bamboo w sprzedaży oferowana jest najczęściej w postaci łodygi zanurzonej w wodzie, ale roślina może być też z powodzeniem uprawiana w klasyczny sposób czyli w doniczce wypełnionej podłożem (najlepiej przeznaczonym do uprawy dracen).

Dracena Lucky Bamboo w wodzie

Jeśli zdecydujemy się na uprawę draceny Lucky Bamboo w wodzie, jej zielony pęd powinniśmy umieścić w szklanym, wysokim i wąskim naczyniu wypełnionym wodą (pędy powinny być zanurzone w wodzie nie głębiej niż na wysokość 4-5 cm) lub hydrożelem, wzbogaconym w składniki odżywcze. Woda do uprawy Lucky Bamboo powinna być miękka i pozbawiona chloru (wodę z kranu należy wcześniej zagotować lub odstawić na około dobę), gdyż roślina jest wrażliwa na zawarte w niej związki chemiczne. Wodę należy wymieniać co 1-2 tygodnie, za każdym razem dokładnie płucząc naczynie (lubi porastać glonami) i korzenie, które w razie potrzeby można przy okazji skrócić.

W okresie wegetacyjnym, do wody warto od czasu do czasu dodać bardzo niewielką ilość mocno rozcieńczonego nawozu dla roślin zielonych bądź płynnego nawozu dla roślin uprawianych metodą hydroponiczną. Nawożenie należy jednak przeprowadzać bardzo ostrożnie, gdyż nawóz podany w zbyt dużym stężeniu, może spowodować uszkodzenia liści i pędów (przy nawożeniu warto wykorzystać zakraplacz).

Dracena Sandera w doniczce

Dracenę Sandera można jednak uprawiać nie tylko w wodzie, ale też w klasycznej doniczce, wypełnionej podłożem kwiatowym lub specjalnym podłożem dla dracen. Dno doniczki powinno być wyłożone warstwą drenażu i posiadać otwór odpływy, co zapobiegnie zalaniu i zgniciu korzeni. Roślinę uprawianą w ziemi należy podlewać często, lecz umiarkowanie, aby podłoże w doniczce stale było lekko wilgotne, ale nigdy mokre (od nadmiaru wody w podłożu draceny szybko gniją).

Bez względu na sposób uprawy, roślinom przez cały rok należy zapewnić pokojową temperaturę (optimum 18-24 st. C i nie mniej niż 15 st. C).

Stanowisko dla draceny Sandera powinno być bardzo jasne, ale osłonięte przed bezpośrednim słońcem. Należy pamiętać, że roślina nie lubi przeciągów i suchego powietrza, dlatego powinna stać z dala od otwartego okna i gorących kaloryferów.

Przez cały rok warto też systematycznie spryskiwać liście draceny czystą wodą lub ustawić w jej pobliżu nawilżacz, gdyż roślina bardzo lubi wilgotne powietrze.

Błędy w uprawie draceny Lucky Bamboo

Dracena Lucky Bamboo nie jest zbyt wymagająca, ale dość wrażliwa na błędy uprawowe. Przesuszone podłoże lub zbyt niska temperatura powoduje u niej żółknięcie liści, mokra ziemia sprzyja gniciu korzeni i pędów, suche powietrze jest przyczyną żółknięcia i zasychania końcówek liści, niedostateczna ilość światła powoduje wyciąganie się pędów i blednięcie liści, natomiast nadmiar słońca sprawia, że na liściach tworzą się brzydkie plamy, przebarwienia i oparzenia.

Dracena Sandera w dekoracjach

Jeśli jednak zapewnimy dracenie Lucky Bamboo odpowiednie warunki uprawy, przez długi czas może być wspaniałą, egzotyczną ozdobą każdego wnętrza. Najlepiej prezentuje się w wąskich, szklanych naczyniach, uprawiana w wodzie lub w kolorowym hydrożelu, ale równie dobrze wygląda w doniczce na parapecie.

Jej proste, sztywne pędy można też łączyć, tworząc kilkupoziomowe konstrukcje lub zielone piramidy różnej wysokości, których podstawa umieszczona jest w płytkim, szerokim naczyniu, wypełnionym wodą. Kilka lub kilkanaście cienkich, długich pędów, można też spleść ze sobą i umieścić w płytkiej donicy lub misie z wodą, uzyskując rodzaj ażurowego pnia, zwieńczonego pióropuszem liści.

Pędy Lucky Bamboo, mogą też posłużyć do stworzenia ciekawego bukietu lub oryginalnej kompozycji kwiatowej, gdyż w wodzie długo zachowają świeżość. Decydując się na zakup prostych, bezlistnych pędów, które chcielibyśmy samodzielnie ukorzenić i ukształtować, musimy się jednak liczyć z tym, że w naturze draceny nie tworzą tak oryginalnych, spiralnych kształtów, jakie znamy wystaw kwiaciarni. Wymyślna forma została bowiem uzyskana przez hodowców na etapie produkcji, dlatego w warunkach domowych z prostego pędu raczej nie uzyskamy fantazyjnej spirali.

Poznaj inne gatunki draceny:

Czy wiesz, jak nazywają się te rośliny?

Pytanie 1 z 9
Jak nazywa się ta roślina?
Kalia
Mini ogródek w szkle - ciekawa dekoracja z roślin doniczkowych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.