Ładne domy z dużymi przeszkleniami - TOP 7 projektów gotowych z kolekcji Muratora

2022-04-12 16:14

W budownictwie jednorodzinnym idea szklanych domów została zrealizowana w postaci szklanych ścian. Domy z dużymi przeszklonymi elewacjami to wyraz nowoczesności nie tylko w architekturze, ale także wyposażeniu domu.

Domy z wielkimi przeszkleniami
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Szkło jest ponadczasowe i uniwersalne. Projektanci nowoczesnych domów chętnie tworzą przeszklone elewacje. Na zdjęciu: projekt Murator C365j Przejrzysty - wariant X, autor arch. Przemysław Biryło

Przeszklone ściany wpuszczają do wnętrz dużo światła, sprawiają, że pomieszczenia wyglądają na znacznie większe. Ściana z jasnego szkła zaciera granice między domem a ogrodem. Przyroda jest na wyciągnięcie ręki, drzewa mogą wręcz zaglądać do domu. W przeszkleniach najczęściej stosuje się drzwi przesuwne, których skrzydła mogą być bardzo duże. Po ich otwarciu znika granica między budynkiem a naturą.

Salon czy sypialnia z wielką szklaną ścianą wyglądają lekko i elegancko. Choć zwykle duże przeszklenia są umieszczane w reprezentacyjnych pomieszczeniach, warto pamiętać, że za pomocą szklanej ściany elewacyjnej można powiększyć także niezbyt wielki pokój. Budynek z przeszkloną elewacją to rozwiązanie nowoczesne i dizajnerskie. Wbrew pozorom nie trzeba takich projektów zamawiać indywidualnie, można je znaleźć również w katalogach projektów gotowych. Przedstawiamy wybrane projekty domów z wielkimi przeszkleniami z kolekcji Muratora.

GALERIA: kliknij w zdjęcie i zobacz najładniejsze projekty domów z przeszkleniami

Z czego się składają duże przeszklenia

Przeszklenie całej ściany może mieć nawet kilkanaście metrów długości. W takim zestawie można zamontować obok siebie różnie otwierane elementy. Potrzebne są drzwi prowadzące na taras lub balkon. Najczęściej stosuje się drzwi podnoszono-przesuwne z niskim progiem. To w tej chwili najnowocześniejsze i najwygodniejsze rozwiązanie. Ale można także wykorzystać drzwi rozwierne lub uchylno-przesuwne. Pozostałe elementy przeszklenia mogą być nieotwierane, co znacznie obniży koszt inwestycji. Jeśli przeszklenie jest podzielone na mniejsze fragmenty, trzeba zaplanować, który element będzie otwierany. Ważny jest także dostęp do okien i możliwość ich umycia.

Przeczytaj też: Próg pod oknem tarasowym: jak zaizolować i uniknąć mostków termicznych >>>

Duże przeszklenia a straty ciepła

Przedstawione projekty domów mają parametry energooszczędne. Ich wskaźnik zapotrzebowania na energię pierwotną do ogrzewania, chłodzenia i produkcji ciepłej wody użytkowej Ep jest niższy niż 70 kWh (m2.rok), a przypadku kilku z nich nawet prawie trzykrotnie mniejszy. Oczywiście wskaźnik ten nie zależy tylko od ścian, ważne są także inne parametry. Jednak nie należy mieć obaw, że wielkie przeszklenia spowodują wyziębienie domu. Producenci oferują okna, drzwi tarasowe i przeszklenia nieotwierane znacznie cieplejsze niż wymagają obecne przepisy, a także te, które zaczną obowiązywać od 2021 r. W każdym z projektów autor przyjął określony współczynnik przenikania ciepła U dla wielkich przeszkleń, żeby uzyskać wymagany prawem współczynnik U dla ścian zewnętrznych. żeby spełnić założenia projektu trzeba kupić okna o parametrach cieplnych nie gorszych niż zapisane w projekcie.

Okna i drzwi tarasowe DAKO
Autor: DAKO

Duże przeszklenia a zyski cieplne

Wielkie szklane ściany wpuszczają do wnętrz dużo światła słonecznego, a wraz z nim również jego energię cieplną. Jeśli w budynku wielkie przeszklenia są na elewacji południowej, warto pomyśleć o pasywnym pozyskiwaniu energii cieplnej. W takim wypadku trzeba zamontować okna o jasnych szybach (współczynnik Lt na poziomie co najmniej 70%) i współczynniku przepuszczalności energii światła słonecznego g na poziomie co najmniej 45-50%. Zbyt wysoki współczynnik g może skutkować przegrzewaniem pomieszczeń latem.

Wielkie okna - jak się je montuje?

Duże przeszklenia a przegrzewanie pomieszczeń

Szklane ściany to zwykle elewacje ogrodowe, które często mogą mieć wystawę południową albo pośrednią między południem a innymi stronami świata. W takim wypadku warto zawczasu pomyśleć o rozwiązaniach pozwalających zacienić szklane elewacje, np. roletach, żaluzjach, markizach. W niektórych projektach przeszklenie jest cofnięte w głąb elewacji i powstała w ten sposób rama murów, która, zwłaszcza nad oknami, zapobiega wpadaniu do wnętrz światła słonecznego w nadmiarze.

Przeczytaj też: Osłony przeciwsłoneczne: ochrona domu przed przegrzaniem >>>

Okna i drzwi tarasowe DAKO
Autor: DAKO
Domy z wielkimi przeszkleniami
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Przeszklenie jest cofnięte w głąb elewacji , co chroni przed najsilniejszym słońcem padającym latem z góry pod wysokim kątem. Na zdjęciu: projekt EC317a Dom oszczędny - wariant I, autor arch. Piotr Lewandowski Link: Zobacz projekt >>>

Duże przeszklenia a bezpieczeństwo

W nowoczesnych oknach i drzwiach tarasowych stosuje się okucia z grzybkami antywłamaniowymi zapewniające skuteczną ochronę przed wyważeniem skrzydeł. Ciepłe okna mają pakiety trzyszybowe, w których dobrze jest zastosować jako zewnętrzną szybę bezpieczna klasy P4, czyli złożoną z dwóch tafli szkła sklejonych czterema warstwami folii PVB. Dobrze jest w drzwiach i oknach otwieranych zainstalować zamki z kluczykiem.

Domy z wielkimi przeszkleniami
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Salon z całoszkloną elewacją prowadzącą do ogrodu to nieodłączny element nowoczesnego domu. Na zdjęciu: projekt Murator C365 - Przejrzysty, autor arch. Przemysław Biryło Link: Zobacz projekt >>>

TOP projektów domów z wielkimi przeszkleniami

Przestawiamy projekty gotowe wybrane z kolekcji Muratora. Prezentowane domy wyróżniają przeszklone elewacje, które zwykle są w części reprezentacyjnej na parterze, ale mogą być wykorzystane też na poddaszu. Wybrane domy są parterowe albo z poddaszem użytkowym. Zdecydowanie różnią się wielkością. To propozycje dla małych i dużych rodzin.

Dom z wielkimi przeszkleniami: Murator M231a - Piękny widok - wariant I

Autor arch. Katarzyna Słupeczańska

  • Powierzchnia użytkowa 173,7 m2
  • Liczba pokoi (z salonem): 6
  • Wymiary działki: 21,00 x 22,40 m
Okna i drzwi tarasowe DAKO
Autor: DAKO
Domy z wielkimi przeszkleniami
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Na zdjęciu: projekt Murator M231a - Piękny widok - wariant I (elewacja ogrodowa), autor arch. Katarzyna Słupeczańska Link: Zobacz projekt >>>

Piękny widok – wariant I zachwyca nieszablonowymi rozwiązaniami architektonicznymi. Reprezentacyjny charakter budynku został podkreślony przez ukształtowanie bryły i idealnie dobrane materiały wykończeniowe. Biel ścian przełamano elementami z drewna oraz płytkami klinkierowymi w szaro-beżowym odcieniu. Główną uwagę przykuwa jednak elewacja ogrodowa, która jawi się jako szklana fasada, przedzielona między kondygnacjami poziomym deskowaniem. Dopełnieniem całości jest grafitowy dach, który idealnie współgra z przeszkleniami, nadając bryle nowoczesny i nietuzinkowy wygląd.

Salon to otwarta przestrzeń podzielona umownie na część jadalną i wypoczynkową. Kominek, który przewidziano w centralnym punkcie parteru, ogrzeje niemal całą jego powierzchnię, wprowadzając przy tym przytulny klimat. Kuchnię otwarto na salon, ale jednocześnie odizolowano ją nieco od strefy wypoczynku. Ze ścianą kuchni i spiżarni sąsiaduje łazienka, dostępna z holu. Sypialnia, którą zaprojektowano przy wejściu, może pełnić funkcję gabinetu lub pokoju gościnnego, nie zakłócając intymności strefy nocnej, znajdującej się na poddaszu. Ażurowe schody, zlokalizowane w holu, stworzą poczucie lekkości i nie przytłoczą rozświetlonego wnętrza. Warto też wspomnieć o tarasie, który zajmuje całą elewację tylną i jest wygodnym łącznikiem pomiędzy domem a ogrodem.

Poddasze budynku, to aż 4 komfortowe sypialnie. Jedna z nich – ma nie tylko własną garderobę, ale też prywatną łazienkę. Pozostałe sypialnie obsługuje węzeł sanitarny zlokalizowany w holu. Przewidziano tu także dodatkowe 2  garderoby, a także pralnię, co w efekcie stworzyło wnętrze „skrojone na miarę”. Idealną wręcz funkcję domu dopełnia dwustanowiskowy garaż połączony drzwiami z kotłownią. Piękny widok – wariant I to świetna oferta dla miłośników jasnych i komfortowych przestrzeni oraz nowoczesnej architektury.

Murator M231a - Piękny widok - wariant I ZOBACZ PROJEKT

Domy z wielkimi przeszkleniami
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu: Murator M231a - Piękny widok - wariant I (elewacja frontowa), autor arch. Katarzyna Słupeczańska Link: Zobacz projekt >>>

Dom z wielkimi przeszkleniami: Murator M210 - Jasna przestrzeń 

Autor arch. Katarzyna Słupeczańska

  • Powierzchnia użytkowa 142,2 m2
  • Liczba pokoi (z salonem): 5
  • Wymiary działki 24,30 x 18,30 m

Szukasz projektu domu? Zobacz nasze propozycje:

Projekt M210 Jasna przestrzeń
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu M210 Jasna przestrzeń, arch. Katarzyna Słupeczańska. Link: Zobacz projekt >>>

Projekt domu M210 Jasna przestrzeń - niepozorna frontowa elewacja budynku przechodzi w zdumiewająco efektowny bok – ogromne przeszklenia parteru i poddasza, przecięte klinkierowym wysokim kominem. To świetne doświetlenie wnętrza, ale przede wszystkim zachwycający widok, i to zarówno z wnętrza domu, jak i od strony ogrodu.

Dom został zaprojektowany dla dużej, nawet dwupokoleniowej rodziny. Oprócz 3 sypialni na poddaszu jest też dodatkowy pokój na parterze - w sam raz dla dziadków. Dużą zaletą jest też duża pralnia na poddaszu, w której będzie można nie tylko robić, ale też suszyć pranie. Oprócz efektownych przeszkleń domowi dodaje uroku ciekawa kompozycja materiałów wykończeniowych na elewacji. Szara płaska dachówka i płytki klinkierowe zostały skontrastowane z panelami elewacyjnymi w ciepłym miodowobrązowym kolorze

M210 - Jasna przestrzeń ZOBACZ PROJEKT >>>

M210 Jasna przestrzeń
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu M210 Jasna przestrzeń, arch. Katarzyna Słupeczańska. Link: Zobacz projekt >>>

Dom z wielkimi przeszkleniami: Murator A102cG2 Dom z klimatem - wariant V (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją)

Autor arch. Katarzyna Słupeczańska

  • Powierzchnia użytkowa 141,9 m2
  • Liczba pokoi (z salonem): 5
  • Wymiary działki: 17,10 x 29,70 m
Projekt A102cG2 Dom z klimatem - wariant V
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu Murator A102cG2 Dom z klimatem - wariant V (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją), arch. Katarzyna Słupeczańska Link: Zobacz projekt >>>

Projekt A102cG2 Dom z klimatem to dom, który można wybudować na małej działce, może to być także bardzo wąska działka – wystarczy zaledwie 17,1 m jej szerokości, by mógł na niej stanąć dom o powierzchni zabudowy 191,8 m2. Jest to możliwe dzięki wydłużeniu bryły do 22,67 m i zrezygnowaniu z okien na jednej bocznej elewacji, co pozwoli na zbliżenie jej na odległość 3 m od granicy działki

W domu o powierzchni użytkowej 141,9 m2 powstała strefa dzienna mająca aż 54,3 m2. Dodatkowo powiększa ją otwarcie po kalenice – na wysokość 7,32 m. Za kuchnią umieszczono niedużą spiżarnię, która może pełnić funkcję tzw. brudnej kuchni. Poddasze to strefa nocna domu – 3 sypialnie i dostępna z korytarza łazienka. Przy samym wejściu do domu zlokalizowany jest gabinet, a obok łazienka. To sprawia, że z dala od części prywatnej domu może powstać strefa pracy wymagająca przyjmowania interesantów.

Wyraźny podział na strefy dzienną, nocną i pracy przesądza o komforcie życia w tym domu.

A102cG2 Dom z klimatem ZOBACZ PROJEKT >>>

Projekt A102cG2 Dom z klimatem - wariant V
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu Murator A102cG2 Dom z klimatem - wariant V (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją), arch. Katarzyna Słupeczańska. Taras ma intymną strefę dzięki przesunięciu brył mieszkalnej z dwuspadowym dachem i garażowej z płaskim Link: Zobacz projekt >>>

Dom z wielkimi przeszkleniami: Murator C365 - Przejrzysty

Autor arch. Przemysław Biryło

  • Powierzchnia użytkowa 77,5 m2
  • Liczba pokoi (z salonem): 3
  • Wymiary działki: 20,40 x 17,10 m
Domy z wielkimi przeszkleniami
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Na zdjęciu: projekt Murator C365 - Przejrzysty (elewacja ogrodowa), autor arch. Przemysław Biryło Link: Zobacz projekt >>>

Projekt C365 Przejrzysty - niewielki parterowy dom, którego wizytówką jest przeszklona elewacja ogrodowa. Zapewnia ona maksymalne oświetlenie wnętrz naturalnym światłem i kontakt z naturą bez wychodzenia z domu. Przeszklenie zamyka salon połączony z jadalnią oraz fragment pełniący funkcję gabinetu, który zaprojektowano jako wydzielany drzwiami przesuwnymi. Zarówno elewacja frontowa jak i ogrodowa, zostały wykończone deskami w przyjemnym jasnym kolorze, dzięki którym dom ładnie wtopi się w leśny krajobraz.

Na powierzchni nieco ponad 75 m kw. projektant rozplanował 2 sypialnie, 2 łazienki, obszerny salon, kuchnię i kotłownię – jest to zatem idealny dom dla niewielkiej rodziny. W salonie nie mogło oczywiście zabraknąć kominka, który można podziwiać, zarówno siedząc na kanapie, jak i przy stole. Dużą zaletą tego domu jest olbrzymi taras, na który można w każdej chwili wyjść z salonu i z sypialni na poranną kawę czy dłuższy wypoczynek. Gdyby rodzina się powiększyła i obecny metraż okazał się zbyt mały, jest możliwość adaptacji poddasza i zrobienia tam dodatkowych sypialni (do wykorzystania będzie 40 m kw.)

Murator C365 - Przejrzysty ZOBACZ PROJEKT

Domy z wielkimi przeszkleniami
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Na zdjęciu: projekt Murator C365 - Przejrzysty (elewacja frontowa), autor arch. Przemysław Biryło Link: Zobacz projekt >>>

Dom z wielkimi przeszkleniami: Murator EC317a - Dom oszczędny - wariant I

Autor arch. Piotr Lewandowski

  • Powierzchnia użytkowa 141,7 m2
  • Liczba pokoi (z salonem): 5
  • Wymiary działki: 27,60 x 23,30 m

Szukasz idealnego dla siebie projektu domu? Sprawdź, inne nasze propozycje:

Domy z wielkimi przeszkleniami
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Na zdjęciu: projekt EC317a Dom oszczędny - wariant I (elewacja ogrodowa), autor arch. Piotr Lewandowski Link: Zobacz projekt >>>

Projekt EC317a Dom oszczędny - wariant I to bardzo ciekawa propozycja dla zwolenników nowoczesnej architektury oraz niebanalnych rozwiązań. Z racji tego, że dom ma kształt długiego prostokąta, jeśli zrezygnujemy z wiaty garażowej, sprawdzi się idealnie na wąskiej działce. Co ważne, elewacja ogrodowa jest niemal całkowicie otwarta na ogród za sprawą ogromnych przeszkleń, dlatego warto, aby dom stanął w jakimś urokliwym zakątku. Elewacja frontowa prezentuje się z goła inaczej – jest maksymalnie zamknięta dla postronnych spojrzeń, ma tylko kilka niezbędnych wąskich okien. Dom jest utrzymany w duchu minimalizmu. Jego wykończenie stanowi biały tynk, który zestawiono dla kontrastu z szarą dachówką ceramiczną. W tym samym szarym kolorze jest cała stolarka okienna i drzwiowa, urozmaicenie tej kompozycji stanowi drewno o przyjemnej miodowej barwie, które pojawia się w strefie wypoczynku na tarasie oraz w strefie wejścia w postaci malowniczej pergoli, która może też służyć za wiatę garażową.

Układ wnętrza jest bardzo dobrze przemyślany – z jednej strony znajduje się przestronna strefa dzienna (prawie 44-metrowy pokój dzienny), a z drugiej - nocna. Dla zachowania większej prywatności można je oddzielić drzwiami przesuwnymi. Z tyłu domu jest królestwo gospodarzy, którzy mają do dyspozycji sypialnię, oddzielną garderobę i łazienkę. Bardzo dużą zaletą tego projektu jest możliwość wyjścia z każdego pokoju na rozległy taras. Niedaleko wejścia przewidziano też gabinet, który przyda się osobom pracującym w domu.

EC317a - Dom oszczędny - wariant I ZOBACZ PROJEKT >>>

Domy z wielkimi przeszkleniami
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Na zdjęciu: projekt EC317a Dom oszczędny - wariant I (elewacja ogrodowa), autor arch. Piotr Lewandowski Link: Zobacz projekt >>>

Dom z wielkimi przeszkleniami: Murator M224 Tylko jeden

Autor arch. Ewa Dziewiątkowska

  • Powierzchnia użytkowa 102,5 m2
  • Liczba pokoi (z salonem): 3
  • Wymiary działki: 25,30 x 18,70 m
Projekt M224 Tylko jeden
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt M224 Tylko jeden, arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Zobacz projekt >>>

Projekt domu M224 Tylko jeden to nowoczesna architektura, idealnie zaplanowana przestrzeń i maksymalne doświetlenie. W poziomie parteru postawiono na obszerną strefę wypoczynku, naturalnie połączoną z jadalnią i kuchnią. Prowadzą tu dwa różne wejścia rozmieszczone symetrycznie względem bocznych części budynku.

Salon oddzielono od holu niewielką ścianą, na której zaplanowano kominek. Dzięki takiemu usytuowaniu, komfort dodatkowego ciepła poczujemy na całej przestrzeni parteru. Dwie sypialnie zlokalizowano w lewej, bocznej części domu, a od frontu – łazienkę oraz dodatkowe wc. Z prawej strony przedsionka, znajduje się duża kotłownia, której część (w przypadku adaptacji poddasza) można wydzielić na klatkę schodową.

Projekt M224 Tylko jeden
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt M224 Tylko jeden, arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Zobacz projekt >>>

Patrząc na elewację tylną, uwagę skupia szklana fasada, która nie tylko zapewni doskonałe doświetlenie wnętrza, ale też da poczucie bliskiego kontaktu z naturą. Taras zaplanowano na całej elewacji tylnej. Będzie stanowił idealne miejsce do dziennego i wieczornego relaksu.

Mimo prostej architektury, forma budynku zachwyca nieszablonowymi detalami. Przemyślane rozwiązania funkcjonalne – pobudzają wyobraźnię i powodują nieodparte pragnienie zamieszkania w tym domu, gdyż taki dom - jest Tylko jeden.

M224 Tylko jeden ZOBACZ PROJEKT >>>

Dom z wielkimi przeszkleniami: Murator EC394 - Wykadrowany

Autor arch. Karol Włoskowski

  • Powierzchnia użytkowa 227,1 m2
  • Liczba pokoi (z salonem): 6
  • Wymiary działki: 26,90 x 26,00 m
Domy z wielkimi przeszkleniami
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Na zdjęciu: projekt Murator EC394 - Wykadrowany (elewacja ogrodowa), autor arch. Karol Włoskowski Link: Zobacz projekt >>>

Projekt domu EC394  Wykadrowany - to nietuzinkowy, okazały dom, na miarę XXI wieku. W budynku postawiono na maksymalną funkcjonalność i chłodną estetykę, skomponowaną na bazie szarości przełamanej stolarką w pomarańczowym kolorze. Dom stanowi zwartą, dwukondygnacyjną bryłę zestawioną z jednokondygnacyjnym garażem. Wzdłuż całej elewacji bocznej zaprojektowano obszerne przeszklenia, a na poddaszu, w podłużnej lukarnie – długie, pasmowe okna. Wszystkie te elementy stworzyły modernistyczny obraz, który urzeka swą surowością i geometrycznym kształtem.

Wejście podkreślone jest dużą wnęką, założoną pomiędzy dwiema pokaźnymi kolumnami. Ta płaszczyzna jest zapowiedzią tego, co spotka nas w środku, czyli zapowiedzią przestronności i nowoczesności. W poziomie parteru zaplanowano przestrzeń publiczną podzieloną funkcjonalnie na trzy strefy: wypoczynkową, jadalną i kuchenną. Aranżacja na otwartym planie sprzyja swobodnej komunikacji i poczuciu nieograniczonej przestrzeni. To poczucie spotęgowane jest także (wspomnianymi już) dużymi oknami, które zapewniają maksymalny dopływ światła, a także brakiem stropu nad częścią strefy wypoczynkowej. Kuchnia łączy się z jadalnią za pomocą wyspy kuchennej, która bez wątpienia będzie sprzyjać wspólnemu przygotowywaniu potraw, a kuchenne zaplecze zapewni maksimum miejsca do przechowywania.Warto też zwrócić uwagę na gigantyczny taras, który zaprojektowano wzdłuż trzech elewacji. Jest to przestrzeń komunikacyjna, jak również wypoczynkowa - w nieco awangardowym duchu. To miejsce zachęcające do relaksu i korzystania ze słonecznej aury pogodowej. Łatwo wyobrazić tu sobie jasne kanapy, stolik kawowy, nowoczesny parasol ogrodowy i donice pełne ciekawych roślin.

Poddasze domu dedykowane jest czteroosobowej rodzinie - jeśli jedna z sypialni będzie pokojem gościnnym. W innym przypadku sypialnie zaspokoją potrzebny 5 lub 6 domowników.

EC394 Wykadrowany ZOBACZ PROJEKT >>>

Domy z wielkimi przeszkleniami
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Na zdjęciu: projekt Murator EC394 - Wykadrowany (elewacja frontowa), autor arch. Karol Włoskowski Link: Zobacz projekt >>>
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.